Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kaplumbağanın Özellikleri Nelerdir?

13.06.2024
76
Abone Ol 
Kaplumbağanın Özellikleri Nelerdir?

Kaplumbağanın özellikleri, yeni bir kaplumbağa beslemek isteyenler tarafından merak ediliyor. Kaplumbağalar, yavaş hareket eden ve sırtlarında sert bir yapıya sahip kabuk taşıyan canlılar olarak bilinir. Kendilerine has görünümleri ile dikkat çeken kaplumbağalar aynı zamanda dünya yüzeyinde yaşamını sürdüren en eski canlılardan biridir. Bu detaylar dışında kaplumbağalar hakkında bilinmeyen daha birçok nokta vardır. Peki kaplumbağanın özellikleri nelerdir? Gelin bir bakalım.

Kaplumbağanın Özellikleri Hakkında Tüm Detaylar

kaplumbağanın özellikleri

Kaplumbağanın özellikleri şu şekildedir:

 • Kaplumbağaların yavaş hareket eden canlılar oldukları herkes tarafından bilinir. Bunun sebebi kaplumbağaların genellikle otçul beslendikleri için hızlı hareket etme ihtiyacı duymamasıdır. Bu nedenle genellikle yavaş hareket ederler ancak gerektiği taktirde hızlı bir şekilde hareket edebileceği de bilinmelidir.
 • Ciğerlerindeki havayı biriktirip kafalarını öne doğru iterek ses çıkarırlar. Ses telleri olmadığı için ses çıkarmalarının yolu budur.
 • Kaplumbağaların onlarca farklı türü vardır. Günümüzde bilinen kaplumbağa türü sayısı 250’dir. Ülkemizde bulunan kaplumbağa türü sayısı ise yalnızca 8’dir ve en bilineni caretta caretta kaplumbağalarıdır.
 • Kaplumbağaların damaklarında diş yerine kıkırdak yapısı vardır. Bu yapı oldukça serttir. Bu sayede kaplumbağalar çok sert nesneleri bile parçalayabilir. Bu kaplumbağanın özellikleri arasında öne çıkar.
 • Kaplumbağalar yumurtlayarak ürer ve yumurtalarını toprak altına gömer. Yumurtadaki yavru kaplumbağanın cinsiyetini sıcaklık faktörü belirler. Buna göre ortam sıcaklığı yüksek ise yumurtadaki yavru dişi olurken düşük sıcaklıkta yumurtadaki yavrunun cinsiyeti erkek olur. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra yaşam alanlarına yönelir.
 • Kaplumbağanın özellikleri devam ediyor. Yeşil deniz kaplumbağaları suya daldığında kalp atışları dokuz dakikada bir olacak kadar yavaşlayabilir. Kalp atışlarının bu kadar yavaşlamasıyla oksijen tasarrufu yapılabilir.
 • Kaplumbağaların çok uzun bir ömrü vardır. Türden türe göre değişmekle beraber kaplumbağaların 150 yıla kadar yaşaması mümkündür.
 • Kaplumbağaların vücutları kötü hava şartlarına oldukça dayanıklıdır. Bu vücutları ile milyonlarca yıldır dünya yüzeyinde hayatta kalmayı başarmışlardır.
 • Türden türe göre kaplumbağaların vücut ağırlıkları değişir. Bazıları çok küçükken bazılarının ağırlığı 1 tonu bile bulabilir.
 • Kaplumbağaların da gözyaşı akar. Ancak kaplumbağaların gözyaşları bir duygu ifade etmek için değildir. Vücutlarındaki fazla tuzu atma yolları budur.
 • Kaplumbağaların ışığa özel bir ilgisi vardır. Genellikle ışığa göre ilerleyecekleri yola karar verirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaplumbağa Ne ile Beslenir?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.