Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?

Abone Ol 
Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?
3430.00₺

2097.75₺

N&D Düşük Tahıllı Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1989.00₺

1215.75₺

Felicia Az Tahıllı Sterilised Tavuklu HypoAllergenic Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
2898.50₺

2005.12₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1900.50₺

1249.75₺

Felicia Somonlu Az Tahıllı Kısır Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele

Bugünkü yazımızda, kedi maltı nedir sorusunun yanıtını sizlerle paylaşıyor olacağız. Kediler, hepimizin de bildiği üzere çok temiz varlıklar olmaktadır. Günlerinin büyük bir bölümünü uyumak, hoplayıp zıplamak ve kendilerini temizlemek gibi işlerle geçirirler.

Kediler, uyanık oldukları anlarda genelde yemek yerler, gezinirler ve kendilerini temizlerler. Gerçekleştirilen birçok araştırma sonucunda kedilerin uyanık oldukları anların hemen hemen yüzde on beşlik bir kısmının kendilerini temizlemek için harcandığını ortaya koyuyor.

Kediler Kendilerini Niçin Yalar?

Kediler, kendilerini yalayarak temizleyen sevimli dostlarımızdır. Anatomik anlamdaki yapıları vücutlarının hemen hemen her kısmını yalayarak temizleyebilmelerine uygundur. Bu yalama durumu sırasında dilleri üzerinde yer alan pütürlü alan, tüyün her kısmına temas edebilmektedir. Bu şekilde tüyler temizlenir. Dil üzerinde yer alan bu dikenli alan, tüyleri tarar. Kedi maltı nedir peki? Ne işe yarar? Devamı yazımızda…

Kediler Neden Tüy Döker?

Kedi Maltı

Canlıların her birinin derileri üzerinde deriyi ufak darbelerden ve güneş ışınlarından korumakta olan bir tüy tabakası bulunur. Kıllar, keratin isimli proteini içerir. Bunun sonucunda da kıllar deriden beslenmiş olur. Zamanla da dökülme yaşanmaya başlar. Bunun temel nedeni ise mevsim geçişleri olmaktadır.

İnsanların yaz mevsiminde ince, kış mevsiminde daha kalın giyinmesi gibi kediler de mevsim geçişleri esnasında mevsime ayak uydurmak için tüy dökebilirler. Böylece mevsimsel hazırlıklarını da tamamlamış olduklarını belirtmek isteriz. Sağlıksız şekilde beslenme, stres hali ve vitamin eksikliği de kedinizin tüy dökmesine neden olur.

Kediler Tüylerini Neden Yutarlar? Bu Zararlı Bir Durum mudur?

Kediler temizlenme işlemleri esnasında kıl kökü zayıf halde olan ve sağlıksız görünen tüyleri yalayıp derilerinden koparırlar. Sonrasında bu tüyleri yutabilirler. Yutma durumu esasen istem dışı bir şekilde gerçekleşse bile bunlar bağırsak ve mide yolunu takip ederek kusma veyahut dışkılama yöntemi ile vücuttan atılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Nedir?

Nadiren de olsa tüy mide içerisinde birikerek kıl yumağı formunu alır. Bu kıl yumakları da midede probleme neden olur ve kediler kusmak suretiyle keçe biçiminde birer kıl yumağı çıkarırlar. İşte tam da bu sırada kedi çimi karşımıza çıkar. Kedi çimleri kedilerin mineral ihtiyacını karşılar. Kusmayı da destekler. Nadiren kıl yumakları mideden direkt olarak bağırsağa geçip tıkanmaya neden olabilir. Kedi maltı ne işe yarar başlığı ile devam ediyoruz…

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kedi maltları, kedilerin yutmuş oldukları tüylerin bağırsak içerisinden daha basit şekilde atılmasını sağlar. Kedi maltı almış olan kedilerde kıl yumaklarının bağırsakları tıkayabilme olasılığı yoktur. Malt, kılların birbirleri ile bütünleşmesini engeller ve kıl öbeklerinin sindirim kanalı içerisinden daha rahat bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Birçok farklı formda satılan kedi maltlarının en sık satın alınan formu macun olan formudur dersek hiç de yanılmış olmayız. Tüpler içerisinde yer alan macun kıvamlı maltlar ara sıra kedi multi vitaminleriyle eşleştirilse de tek başına olanını tercih etmenizi öneririz. Gün içerisinde kedinizin bir tane fındık kadar bir boyutta alacağı macun, gereksinimini tamamen karşılar.

Şayet kediniz direkt olarak macunu almak istemiyorsa, bu ürünü sürekli olarak reddediyorsa size önerimiz, gerektiği kadar macunu kedinizin patisine dikkatli ve nazik bir şekilde azar azar sürün. Bu maddeyi temizlemek için yalayacak ve kedi maltı ürününü böylece kolay yoldan kullanmış olacak. Bunun sonucunda da asla strese kapılmayacaktır. İşte bu kadar basit! Unutmayın ki her şey sadece onun iyiliği ve huzuru içindir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.