Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedi Neden Kusar? Kedilerde Kusmanın Nedenleri

Abone Ol 
Kedi Neden Kusar? Kedilerde Kusmanın Nedenleri
651.21₺

420.21₺

Pro Plan Delicate Kuzu Etli Yetişkin Seçici Kedi Maması 1,5 kg

Ürünü İncele
1795.00₺

1123.11₺

Felicia Az Tahıllı Sterilised Tavuklu HypoAllergenic Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
519.94₺

439.11₺

Purina Gourmet Gold Sığır Etli Tavuklu 85 gr 24 Adet

Ürünü İncele
1094.00₺

834.11₺

Mystic Az Tahıllı Tavuklu Yavru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele

Kedi neden kusar? Kedilerin birçok kusma nedeni vardır. Bu nedenlerden kimisi besinlerle, kimisi de çevresel etmenlerle alakalıdır. Bu yazıda, kedilerin kusma nedenlerinin neler olduğunu mercek altına aldık. İşte detaylar…

Tüy Yumakları

Kedi neden kusar

Kedi ve Tüyleri

Kedilerde kusmanın en önemli sebebi tüy yumakları olarak bilinir. Kendilerini yalayarak temizledikleri için kendi tüyleri boğazlarına kaçabilir. Tükürme özellikleri olmadığından bu tüylerin tamamı midelerinde birikmeye başlar ve kusma davranışı gösterirler. Kedi neden kusar sorusunun en önemli cevabı da bu olur. Bu ve buna benzer durumları engelleyebilmek adına yapmanız gereken en önemli şey ise kedinizi sürekli olarak fırçalamanız olacaktır. Bunun sonucunda kürkte yer alan ölmüş tüyleri toplamış olacaksınız.

Yabancı Gıdalar

Siz ayırımına varamadan, kediniz kaşla göz arasında farklı gıdalar tüketmiş olabilir. Bitki ve ot gibi şeyler tükettikleri zamanlarda da kusma davranışı gösterebiliyorlar. Bu yüzden yapmanız gereken en önemli şey, her zaman için dikkatli olmak ve kedinizin ne yediğini kontrol etmektir. Ayrıca açıkta yabancı yiyecekler bırakmayın. Kedinizin dikkatini çeker ve onları hızlı bir şekilde yiyebilir. Bu gibi durumlarda alerjik reaksiyon gösteren kediler de vardır. Kedi neden kusar sorusunun başka bir yanıtıyla yazımıza devam ediyoruz.

Kedi Parazitleri

Kedinizin sindirim sistemi içerisinde bulunan parazitler, kusma davranışı göstermesine neden olabilir. Eğer kediniz sürekli olarak kusuyorsa, bunun yanı sıra dışkısında solucan varsa kusmasının nedeni budur. Bu ve buna benzer durumlarda sizin yapabileceğiniz şeyler son derece sınırlıdır. Bu nedenle kedinizi hemen bir veteriner hekime götürmelisiniz. Ağız yolu ile verilmekte olan ilaçların da kusmaya neden olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Kedi neden kusar sorusunun dördüncü ve son nedeniyle yazımıza devam ediyoruz…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ragamuffin Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Mama Değişikliği

Kedinizin tükettiği mamayı sık sık değiştiriyorsanız, midesi buna uyum sağlayamayarak kusma davranışı göstermesine neden olabilir. Kuru mamadan yaş mamaya geçmeniz de kedinizin kusmasına neden olur. Bu ve benzer durumlarda kediniz kusmaya başlıyorsa eski mamasına dönün. Ardından durumunu takip edin. Kusmaya hala devam ediyorsa vakit kaybetmeden bir veteriner hekimden bu konuda yardım alın. Muhtemelen size sağlıklı bir mama satın almanızı önerecek ve kedinizin tedavisini en iyi şekilde gerçekleştirecektir.

Böylece kedi neden kusar sorusunu tüm detayları ile yanıtlamış olduk. Siz de bu yazımızda yer alan her bir duruma dikkat ederek, kedinizi türlü hastalıklara ve kusma rahatsızlığına karşı her zaman koruyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.