Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Abone Ol 
Muhabbet Kuşları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Muhabbet kuşları evde en çok beslenen papağan türleri arasında yer alıyor. Muhabbet kuşlarının bu kadar sevilmesinde ve tercih edilmesinde rengarenk tüyleri ve canlı kişilikleri etkili oluyor.

Diğer tüm evcil hayvanlar gibi muhabbet kuşlarının bakımında da bazı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor. Muhabbet kuşlarına daha iyi bir yaşam sunmak isteyen pek çok kişi tarafından muhabbet kuşu bakımına ilişkin bilgiler ile beraber muhabbet kuşları hakkında çeşitli bilgiler de araştırılıyor. Bu yazımızda muhabbet kuşları hakkındaki bilgileri derliyoruz. İşte muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler…

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Muhabbet Kuşları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde:

 • Muhabbet kuşlarının vücutlarında mesane veya aynı işlevi gören bir vücut parçası yoktur. Bu nedenle muhabbet kuşlarının dışkıları ve idrarları aynı kanaldan atılır.
 • Muhabbet kuşlarının kendilerine göre bir zaman anlayışı vardır. Güneşin durumuna bakarak çeşitli mevsimleri algılarlar. Buna göre üreme dönemine girerler. Günümüzde yapay ışıklar nedeniyle zaman algılarında değişiklik yaşandığı için üreme zamanları da buna göre değişir. Bu da muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler listesindedir.
 • Muhabbet kuşları yumurtlayarak çoğalır. Bu yumurtaların üzerinde solunumun yapılmasını sağlayan ufak gözenekler bulunur.
 • Dişi muhabbet kuşları üreme dönemine girdiklerinde kiloları artar. Bunun sebebi vücutlarındaki kalsiyum miktarı ile beraber kemik yoğunluğunun artmasıdır.
 • Muhabbet kuşlarının yaşamlarını sürdürmeleri için her bir kan damlaları çok önemlidir. Ufak bir kan kaybı bile hayatlarının sona ermesiyle sonuçlanabilir. Bu bilgi de muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler arasında öne çıkar.
 • Kafalarını 180 derece gibi geniş bir açıda çevirmelerini sağlayacak kadar çok omurları vardır.
 • Muhabbet kuşlarının kemiklerinin oyuklu bir yapısı vardır. Bu oyukların içerisinde ise hava torbaları adı verilen yapılar bulunur. Bu hava torbaları ile muhabbet kuşları daha iyi bir şekilde uçabilir.
 • Muhabbet kuşları da mutluluk ve üzüntü gibi duyguları hisseder. Çeşitli şekillerle bu duygularını belli ederler. Örneğin, mutlu olduklarını göstermek için gagalarını birbirlerine sürttükleri bilinir.
 • Muhabbet kuşlarının gözleri oldukça iyi görür. Gözbebekleri birbirlerinden bağımsız hareket etme yeteneğine sahiptir.
 • Muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenler devam ediyor. Muhabbet kuşlarının gözlerinde dışarıdan bakıldığında görülmeyen üçüncü bir gözkapağı vardır. Bu gözkapağı muhabbet kuşlarının yanı sıra başka hayvanlarda da olduğu bilinen bir yapıdır. Üçüncü gözkapağının amacı, gözleri ve gözdeki nem dengesini korumaktır.
 • Muhabbet kuşlarının vücutları küçük olmasına rağmen vücutlarında çok fazla tüy vardır. Bu konuda yapılan incelemelere göre standart bir gelişime sahip olan bir muhabbet kuşunun yaklaşık 3 bin kadar tüye sahip olduğu gözlenmiştir.
 • İlk olarak yeşil ve sarı renkli muhabbet kuşları evcil olarak yaygınlaştı. Bir süre sonra mavi ve daha birçok farklı renkteki muhabbet kuşları da insanlarca tanındı.
 • Muhabbet kuşlarının kalp atışı insanlara göre çok daha hızlıdır. Muhabbet kuşlarının kalp atışının dakikada 300’e ulaştığı söylenir.
 • Muhabbet kuşlarının nefes alıp verme hızları da kalp atışları gibi oldukça yüksektir. Bir dakika gibi kısa bir sürede 80-90 kez nefes alıp vermeleri mümkündür.
 • Bir papağan türü olan muhabbet kuşlarının sesleri hatırlamada ve taklit etmede belli bir yeteneği vardır. İyi bir eğitimle bazı şeyleri öğrenebilirler.
 • Muhabbet kuşlarının ayaklarında dört parmak vardır. Bu parmakların ikisi arka tarafa, ikisi ise ön tarafa dönüktür. Bu sayede bir noktada sabit kaldıklarında daha dengeli bir şekilde durabilirler. Çoğu kuş türünde ise parmak sayısı yalnızca üçtür.
 • Muhabbet kuşlarının işitme duyuları insanlara göre çok daha gelişmiştir.
 • Doğal yaşam alanlarında yaşayan muhabbet kuşlarının renkleri yalnızca sarı ve yeşildir. Bu sayede kendilerini kamufle ederek yaşamaları mümkün olur. Evcil olarak beslenen rengarenk muhabbet kuşlarının renkleri çeşitli mutasyonlardan kaynaklanır. Bu şekilde bir değişiklikle insanların karşısına ilk çıkan muhabbet kuşunun rengi mavidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşlarının Sevdiği Yiyecekler Nelerdir?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.