Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Russian Blue Kedi Irkı Özellikleri, Karaketer Yapısı ve Bakımı

Abone Ol 
Russian Blue Kedi Irkı Özellikleri, Karaketer Yapısı ve Bakımı
1050.00₺

781.55₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
3159.36₺

1990.55₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
2195.08₺

1369.75₺

Felicia Somonlu Az Tahıllı Kısır Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
900.00₺

701.55₺

N&D Düşük Tahıllı Tavuklu Narlı Yetişkin Kuru Kedi Maması 1,5 kg

Ürünü İncele

Russian Blue Cat , yani Mavi Rus Kedisi kısacık tüylere sahip olan bir kedidir. Yüzü diğer kedilere göre biraz daha uzun olur. Gümüşi bir mavi rengi vardır. Bu yazımızda bu özel kedi cinsini daha yakından tanıyor olacağız. Haydi detaylara girelim o halde değil mi ama?

Karakter Özellikleri

Esasen kedi ırklarının karakter özelliklerinden söz ederken yazdıklarımızın bir genelleme olduğunu bilmelisiniz. Çünkü her bir kedinin karakteri elbette aynen insanlardaki gibi ayrı olmaktadır. Yani birbirlerinden farklı olurlar. Bu kedilerin karakterleri genel olarak şu şekilde tanımlanabilir:

 • Bu kediler insanlarla güçlü ilişkiler kurar ve bunun yanında tanıdıkları insanlara sevecen yaklaşırlar diyebiliriz.
 • Bu kediler en zeki kediler içerisinde yer almaktadır diyebiliriz.
 • Farklı kedilerle iyi anlaşabilirler.
 • Çocuklarla araları çoğu zaman iyidir.
 • Hiperaktif bir kedi değildir ama oyun oynamaya sahiden de bayılan bir kedidir.
 • Çok konuşkan olmazlar.
 • Bağımsızlıklarına her zaman düşkün olurlar.

Tarihçesi

Russian Blue Cat

İki Rus Mavi Kedisi

Russian Blue Cats yani Mavi Rus Kedileri, zeki bir kedi ırkı olduğundan ötürü çevresiyle sıkı fıkı olmaktan keyif alır. Her zaman interaktif oyunlarla oyalanmaktan ve fırlatılan eşyayı alma konusunda usta haline gelmişlerdir. Bunun neticesinde de kendileri ile alakadar olunmasına bayılırlar.

İsminden de direkt olarak çıkarımda bulunabileceğiniz gibi bu kedi ırkı Rusya’ya aittir. Safkan bir kedi cinsi olmaktadır. Birçok efsane, bu kedinin doğa ana tarafından meydana getirildiğini söylüyor. Bu kedilerin görünümünden fazlasıyla etkilenen İngiliz denizciler, onları Rusya’nın kuzey taraflarındaki Arkhangelsk kentinden evlerine kadar götürmüş olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Sık ve kalın tüylü kürkleri vardır. Bunun nedeni ise Rusya dolaylarında meydana gelen bir kedi ırkı olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu kediler geçmiş zamanlarda doğada vahşi şekilde yaşamaktaydı. Bu nedenle de zamanla avcılar bu kedileri avlamıştır. Hal böyle olunca Russian Blue kedileri koruma altına alınmıştır. Bu da çok yerinde bir karardır.

Bu kediler aynen kendileri gibi öteki üç düz mavi renge sahip kedi cinsleri ile akraba olmaktadır. Tayland dolaylarında görülen Korat adlı kedi cinsi, Fransa tarafında görülen Chartreux ve İngiltere taraflarındaki British Blue yani British Shorthair kedilerdir. Bu kediler birbirlerine benzer ama tüy yapısı bakımından tamamen farklıdırlar diyebiliriz.

Mavi Rus Kedisinin kayda geçen ilk ortaya çıkması ise 1875 senesinde Londra dolaylarında Kristal salonda görülen Archangel adlı bir kedi olmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bu kedilerden birçok tanesi maalesef öldürüldü. Türleri son bulmaya yaklaşmıştı diyebiliriz. İngiliz kedi yetiştirici kişiler aracılığıyla çoğaltılma çalışmaları yapıldı.

İlk olarak British Shorthair adlı kedi ırkıyla mavi beneklere sahip olmasıyla dikkat çeken Siyam kedileri çiftleştirildi. İskandinav kedi yetiştiricisi olan kişiler de Finlandiya’dan mavi olan kedilere benzeyen renklere sahip olan Siyam kedilerini bir anda çiftleştirdiler diyebiliriz.

Her iki çoğaltma işlemi de ne yazık ki mutlu sona ulaşamadı. Klasik olan mavi rus kedisinden çok daha ayrı bir uzunluk ve karaktere sahiplerdi ve asla ama asla mavi rus kedilerinin yerine geçemezlerdi. Fakat buna rağmen birçok türde çalışma yapıldı.

Fiziksel Özellikleri

Mavi Rus Kedileri hemen hemen ortalama bir boyutta olurlar. Fakat soğuk havalara uyum sağlayan çift katlı tüyleri ile en çok da otururken çok daha iri görünürler. Aslında öyle değillerdir.

 • Yetişkin olan Russian Blue Cats ağırlığı 3-7 kilo arasında olmaktadır. Genel olarak erkek olanlar dişi olanlara nazaran biraz daha ağır olur.
 • Bu kedilerin en bilinen özelliklerinden biri de gözleri olmaktadır. Gözleri ilgi çeken bir yeşildir. Fakat bu kediler yavru olduklarında 4 aylık oluncaya kadar gözleri sarı renk olur. 4 aylık olunca ise göz renkleri yeşile evirilmeye başlayacaktır. Gözlerinin biçimi ise yuvarlaktır.
 • Kürkleri mavi gibi bir gridir ve yumuşacıktır, sevmeye doyamazsınız.
 • Kulakları büyüktür ve tüyleri az olduğundan şeffaf gibi bir görünüm verir.
 • Bacakları ise uzun ve kaslı bir yapıya sahiptir.
 • Bu kedilerin kuyruk kısımları uzun olur. Gövdeye daha yakın olan kısım kalındır. Uç kısım ise inceciktir.
 • Ortalama yaşam süreleri on beş senedir. Tabii iyi bir bakımla 25 sene bile yaşamış olanları görülmüştür diyebiliriz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kediler Neden Korkar?

Bakımı

Bu kedilerin bakımı diğer sempatik kedilerde olduğu üzere önem ve değer istemektedir. Sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için titizlikle bakımlarının yapılması gerekir. Mavi Rus Kedileri mama mevzusunda fazla seçici değildirler. Gereksinimleri olan protein, mineral ve vitaminleri yeterli şekilde almaları konusunda kaliteli bir mama ile beslenmeleri önerilir.

Bu sempatik arkadaşınız için kedi mamasının yanı sıra her zaman taze su vermeyi de ihmal etmemeniz gerekmektedir. Doğru kedi mamasını seçebilmek için ise bir veteriner hekime danışmak her zaman için en iyi seçenek olacak demektir. Kedinizin rutin kontrollerini geciktirmeyin, hiçbir şekilde ertelemeyin. Çünkü bu çok önemlidir.

Çocuklar ve Hayvanlar ile İletişimi

Russian Blue kedisi genel olarak enerjik ve zeka seviyesi yüksek olan bir kedi ırkıdır. Bu nedenle etrafıyla iç içe takılmayı sever. Her zaman oyunlar oynamaya bayılan bir kedidir. Bu nedenle tam bir çocuk dostudur. Ama yine de çocuklarla tek başına bırakmamakta fayda vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu kedilerle alakalı en çok sorulan soruların neler olduğunu merak ediyorsanız bu köşemizi çok seveceksiniz demektir!

Russian Blue Kedileri Hipoalerjenik midir?

Evet bu kediler hipoalerjenik kedilerdir. Alerjisi olan birçok insan bu kedilerden sahiplenmek ister diyebiliriz. Tabii bu durum için bir doktora danışmakta fayda vardır diye düşünüyoruz kesinlikle.

Bu Kediler Tüy Döker mi?

Bu kediler düzenli şekilde tüy dökmez. Bu sebeple tüyleri için büyük bir bakım da gerekmemiş olur. Haftada 1 kez taramanız mantıklı bir hareket olacaktır. Bu kedilerin tüy dökme mevsimi geldiği zaman tarama sıklığını tabii ki arttırabilirsiniz. Lütfen kaliteli bir kedi tarağı tercih etmeye özen gösterin.

Onu tararken nazik ve sabırlı olun. Bazen kendini taratmaktan kaçabilir. Lütfen onu sıkıştırmayın. Sadece sakince bekleyin, size geleceğinden hiç şüpheniz olmasın. İlla ki yanınıza gelir ve kendini taramanıza müsaade eder. Sadece sabırlı olmak gerekiyor. Ona sevgiyle yaklaşırsanız o da sizi sever, bu kadar kolay!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Oriental Longhair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM