Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

6 Maddede En İyi Konuşan Papağan Cinsi

Abone Ol 
6 Maddede En İyi Konuşan Papağan Cinsi

En iyi konuşan papağan cinsi, yeni bir papağan sahiplenmek isteyenler tarafından sıklıkla merak ediliyor. Bilindiği gibi papağanların birçoğu konuşma ve taklit etme yeteneğine sahip. Bu özellikleri sayesinde papağanlar, pek çok insanın favorisi haline geliyor. Kimi papağan ırkları, eğitime daha açık ve zeka seviyesi yüksek olan canlılardır. Bu da onların konuşma ihtimallerini arttırıyor. Peki en iyi konuşan papağan cinsi hangisi? İşte detaylar…

En İyi Konuşan Papağan Cinsi

En İyi Konuşan Papağan Cinsi

Konuşmak hiçbir papağanda garanti değildir. Eğilimler genetik olabilir, fakat yetiştirme ortamı taklit ve sesli iletişime olan ilginin büyük bir belirleyicisidir. En iyi konuşan papağan cinsi şu şekilde sıralanır:

1. Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağan, evcil hayvan olarak yüksek popülariteye sahiptir. Aşırı zekası nedeniyle bu kuşlar, dünya çapında kuş severlerin favorisi olur. Konuşan kuşlar arasında en zeki olanıdırlar ve geniş bir kelime dağarcığı geliştirmek için yaklaşık 1000 kelime öğrenebilirler.

2. Muhabbet Kuşu

Papağan ailesinden gelen muhabbet kuşu, en iyi konuşan papağan cinsi söz konusu olduğunda dikkat çeker. Hatta bazı muhabbet kuşlarının yüzlerce kelimeden oluşan bir kelime dağarcığı geliştirdikleri bile bilinmektedir. Hırçın sesleriyle bazen muhabbet kuşlarının tam olarak ne söylediğini anlamak zor olabilir, fakat bu kuşlara alışanlar, onların ne söylediklerini kolayca anlarlar.

3. Amazon Papağanı

Olağanüstü konuşma yetenekleriyle bilinen bir diğer papağan grubu da güzel ve büyüleyici Amazon papağanlarıdır. Bu kuşlar yalnızca geniş, etkileyici kelime dağarcığı oluşturmalarıyla tanınmıyor, aynı zamanda diğer tüm papağan türlerine rakip olan olağanüstü ses netliğiyle de ünlüler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşunun Tüy Dökmesi Neden Olur?

4. Quaker Papağanı

Keşiş muhabbet kuşları olarak da tanınan bir kuştur. Büyüleyici kişiliği ve konuşma yeteneği ile çok sevilen bir canlıdır. İyi bir eğitimden geçerse konuşmayı kolay şekilde öğrenebilir.

5. Kakadu Papağanı

En iyi konuşan papağan cinsi listesinde kakadu papağanları da var. Kakadular, Avustralya’ya özgü olsa da dünyaca ünlüdür. Bu kuşların eğitimi biraz zor olsa da bir süre sonra konuşmayı öğrenmeleri muhtemeldir. Eğitim süresince sabırlı olmak önemlidir.

6. Eklektus Papağanı

Eklektus papağanı canlı renkleri ve hoş sesi ile bir adım öne çıkar. Güçlü konuşma yetenekleri bulunan bir kuştur. Sahiplerini kolay şekilde taklit ederler. Ortalama otuz senelik bir ömür süresi bulunur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.