Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

9 Maddede Kedilerle İlgili Bilgiler

12.03.2021
778
Abone Ol 
9 Maddede Kedilerle İlgili Bilgiler
195.99₺

189.35₺

Reflex Aktif Karbonlu Süper Hızlı Topaklanan Kedi Kumu 6 lt 2 Adet

Ürünü İncele
210.99₺

177.99₺

Miamor Pastete Ton Balıklı Yaş Kedi Konservesi 85 gr 12 Adet

Ürünü İncele
1800.00₺

1553.95₺

Royal Canin Sterilised 37 Kısırlaştırılmış Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
540.00₺

376.76₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele

Kediler, insanlar tarafından korunan en küçük etoburlardan bazılarıdır. Pençeleri, onlara inanılmaz derecede yararlıdır ve dengelerini sağlamalarına, avlarını yakalamalarına ve kendilerini tehditlerden korumalarına izin verir. Gelişmiş işitme ve koku kabiliyetleri ile sevimli kediler, becerikli birer avcı olabilirler. İşte, kedilerle ilgili bilgiler!

1. Kedilerle İlgili Bilgiler: Sıcakkanlılar

Kedi, memeli ailesindedir. Yani bu sınıfla ilişkili tipik özelliklerin çoğuna sahipler. Kürkleri var, canlı doğum yapıyorlar ve yavrularını sütleriyle vücutlarından besliyorlar.

2. Kedilerle İlgili Bilgiler: Avcılar Ama Aynı Zamanda Sosyal Hayvanlar

Kedi, avını ararken bu aşamada kendi başına arama eğilimindedir (sahiplerinin onları besleyeceği zaman avlanmaya çok az ihtiyaç olsa da). Bununla birlikte, bu hayvanlar kendilerini diğer kedilerle, insanlarla ve hatta diğer hayvanlarla çevrelemeyi tercih ederek büyük bir sevgi gösterirler.

3. Kedilerle İlgili Bilgiler: Canlı Doğum Yaparlar

Dişi kedi, genç yaşta doğum yapabilir. Yavru kediler genellikle anne tarafından yenen bir amniyotik kesede doğarlar. Yavru kedilerin ortalama 8 haftalık olana kadar anneleri tarafından beslenmesi gerekir.

kedilerle ilgili bilgiler

4. Kedilerle İlgili Bilgiler: Hızlı Refleksler

Kedinin belki de en dikkat çekici özelliklerinden biri ayağa kalkabilmesidir. Yaklaşık 20 metrelik yükseklikten düşerken bile, bu hayvanlar içgüdüsel olarak vücutlarını bükerek pençelerinin üzerine konarlar. Kedi doğrulma refleksi, düştükleri her an için aynı harekettir ve konumlarını yerden 6 metre kadar kısa bir mesafede düzeltebilirler.

5. Kedilerle İlgili Bilgiler: Etkileyici Gece Görüşü

Kedinin gözündeki tapetum lucidum, karanlıktaki her şeyi görüntülemesine izin verir ve insanların aynı şeyi görmesi için gereken ışığın yalnızca %15-20’sini gerektirir. Kedi en fazla ışığı aldığında, göz bebekleri açıkta kalan tüm yüzeylerine doğru genişleyebilir. Yavru kedilerin gözleri genelde bir haftalık olana kadar açılmaz. Ancak görüşlerinin daha iyi olması uzun sürebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Taurin Eksikliği Neden Olur?

6. Kedilerle İlgili Bilgiler: Minimum Renk Görüşü

Kediler tamamen renk körü olmasa da, çoğu kedi yalnızca mavi ve sarıyı net bir şekilde görebilir. Kırmızı ve yeşili görme yeteneği son derece sınırlıdır.

7. Kedilerle İlgili Bilgiler: Gelişmiş Duyma ve Koku Alma Kabiliyetleri

Kediler, 500 Hz’den 32 kHz’e kadar çok çeşitli sesleri duyabilir. Artan bir feromon duyarlılığı ile bu duyu, kısa burunları olmasına rağmen sosyal ve cinsel davranışlarını benzer şekilde etkileyebilir.

kedilerle ilgili bilgiler

8. Kedilerle İlgili Bilgiler: Keskin Dişler

Evcil kedilerin ataları onların kafatasını önemli ölçüde etkiledi ve iki uzun köpek dişi içeren özel bir çene sundu. Dişler ne kadar keskin olursa olsun, azı dişleri yiyecek çiğnemek için neredeyse hiç kullanılmaz.

9. Kediler Hakkında Diğer Bilgiler

  • Yaşlı kediler bazen yavru kedilere karşı agresif davranabilir.
  • Evcil kediler oynamayı sever. Bu özellikle oyuncakları kovalamayı ve dövüş oynamayı seven kediler için geçerlidir.
  • Yaklaşık olarak kedilerin yaşam süresi 12-15 senedir.
  • Bu sevimli hayvanlar, tüylerini temiz tutmak için çok vakit harcarlar.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© zoo.com.tr - 2022