Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Balıklarda Parazit Nedenleri Nelerdir?

12.11.2022
800
Abone Ol 
Balıklarda Parazit Nedenleri Nelerdir?

Balıklarda parazit sık olarak görülen akvaryum problemlerinden biridir. Parazitler, balıklarınızı hasta edebilecek küçük organizmalardır. Var olan türleri ve neden ortaya çıktıklarını bilmeniz, onları önleyebilmeniz ve ortadan kaldırabilmeniz için çok önemlidir. Tüm parazitler hayvanlar için kötü değildir ve bazıları sağlığa zararlı olmadan az sayıda bulunabilir. Peki, akvaryumda parazit neden olur?

Balıklarda Parazit Nedir?

Balıklarda Parazit

Balıklarda parazit iki farklı şekilde ortaya çıkar. Bunlardan ilki deride, yüzgeçlerde ya da ağızda bulunan dış parazitlerdir. İkincisi ise kanda, organlarda ya da dokularda bulunan iç parazitlerdir. Bir balıktan diğerine hızlı bir şekilde geçen parazit çeşitleri de bulunmaktadır. Her parazitin yaşam döngüsünü bilmek, onları ortadan kaldırmak adına iyi bir tedavi yöntemi seçmek için esastır.

Balıklarda Parazit Belirtileri Nelerdir?

Bir balıkta parazit olup olmadığını anlamak zordur. Çünkü semptomlar her zaman gözle görülemeyebilir. Daha yavaş ya da yana doğru yüzen bir balık hasta olabilir ve parazit kapmış olabilir. Örneğin, balığınız parazitlerden dolayı kilo verebilir. Ya da yüzgeçlerini hareket ettirmekte zorlanır veya solungaçlarının normalden daha hızlı hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Balığın vücudundaki herhangi bir şişlik de parazit belirtisi olabilir. Bir diğer belirti ise balığın vücudunda meydana gelen beyaz lekelerdir.

Balıklarda Parazit Sebepleri Nelerdir?

Çoğu parazit, akvaryum suyu kalitesiz olduğunda ya da karantinaya alınmadan akvaryuma yeni bir balık dahil edildiğinde ortaya çıkar. İkincisi çok önemlidir. Çünkü, tek bir balık bütün akvaryumdaki balıkların sağlığını riske atabilir.

Bir balığın hasta olduğunu fark ederseniz, hastalığın diğer balıklara bulaşmasını önlemek için onu başka bir akvaryumda izole etmelisiniz. Daha sonra akvaryum su testleri ile değerlerin yeterli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Akvaryum su düzenleyiciler kullanarak su kalitesini iyileştirebilmeniz mümkün. Hemen hemen tüm parazitler fırsatçıdır ve balıklarınızı olumsuz etkilemek için doğru anı yakalarlar. Bunun için temkinli olmakta yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  11 Maddede Akvaryum Balık Çeşitleri ve Özellikleri

En Yaygın Balık Parazitleri

Balıklarda parazit, kendini farklı şekillerde gösterir. En yaygın balık parazitleri şunları içerir:

1. Balıklarda Beyaz Nokta Hastalığı

Balığın derisi, yüzgeçleri ve solungaçlarında oluşan küçük beyaz lekeler ile kolayca görülebilir. Balık ne kadar çok lekeye sahipse, o kadar çok enfekte olur. Bu hastalıktan muzdarip olan balıkların taşlara veya çakıllara sürtündüklerini görmek yaygındır. Enfeksiyon tüm tatlı su balıklarına ve tropikal türlere bulaşabilir.

2. Trikodin

Balıklardaki bu parazitler, özellikle gözlerde ya da cildin daha koyu bölgelerinde görülebilen, balığın vücudunda oluşan grimsi bir mukus tabakası ile tespit edilebilir. Balıklarda solunum problemleri olabilir ve ilk önce yüzerken çok hızlı hareketlerle ortaya çıksa da istila ilerledikçe balıklar kayıtsız hale gelirler.

3. Hekzamit ve Spironükleus

Balığın vücudunda, özellikle baş bölgesinde küçük delikler oluşur. Bu parazitler tatlı su balıklarının bağırsaklarında ve bazen de tropikal balıklarda ortaya çıkar. Balıklarda bu parazitlerin çoğalmasını önlemek için akvaryumda aşırı kalabalıktan, stresten, sıcaklık değişimlerinden ve yetersiz beslenmeden kaçınmalı ve sudaki optimum koşulları sağlamalısınız. Kaliteli balık yemleri tercih ederek balığınızın sağlığını teşvik edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.