Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Belgian Malinois (Belçika Çoban Köpeği) (Irkı veya Cinsi) Özellikleri, Bakım ve Sağlık

Abone Ol 
Belgian Malinois (Belçika Çoban Köpeği) (Irkı veya Cinsi) Özellikleri, Bakım ve Sağlık

Belgian Malinois köpek ırkı, bugünkü yazımızın ana konusunu oluşturuyor. Bu asil köpek cinsini daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Karakter Özellikleri

Bu köpekler bütün iklimlere yatkın olurlar. Fakat genel manada soğuk ülkelerde popüler olan bir ırktır. Çalışkan bir köpektir, işsiz kalmayı sevmez. Her an kararlı, özgüvenli ve hareketlidir. Ailede yer alan herkesi çok sever ve o kişilerin malını korumak adına elinden geleni ardına koymaz.

Birçok köpek cinsi gibi çekingen olmaması ise onu çoban köpeği yapan ana huydur. Bu köpekler sahipleriyle beraber ayrı vakit geçirmeyi sever. Şayet bir Belgian Malinois köpek ırkı sahiplenmeyi istiyorsanız hayat olanaklarınızın bu köpeğe uyup uymadığını bilmelisiniz.

Tarihçesi

Belgian Malinois

Belçika Çoban Köpeği

Bu köpekler Belçika dolaylarına aittir. Çoban köpeği olarak yetiştirilen dört farklı köpek ırkından biri de bu köpeklerdir. Adını Belçika’da bir şehir olan Malines’dan almaktadır. Öteki köpeklerle ayrımı ise rengine ve kürk yapısına göre gerçekleştirilir.

AKC yani American Kennel Club, bahsi geçen bu dört ırktan üçünü resmi bir şekilde kabul etmiştir. Bunlar Malinese, Groenendael ve Tervueren ırklarıdır. UKC yani United Kennel Club ve British Kennel Club da hepsini bir tek ırk olarak görüp kayda da o şekilde geçirmiştir.

Belgian Malinosis ise ilk defa 1891 senesinde resmi şekilde Belçika çoban köpeği olarak görülmüş, 1912 senesinde AKC aracılığıyla Belçika çorban köpeği olarak kaydedilmiştir. 1959 senesinde ise Belgian Malinosis adıyla onaylanmış olan bir köpektir.

Fiziksel Özellikleri

Bu köpeklerin düz ve kısa tüyleri olur. Bu ırktan olan köpeklerin kendine has bir görünümleri olmaktadır. Yoğun, dayanıklı ve sert bir kürkleri vardır. Boyun kısmındaki tüyleri ötekilere göre biraz daha sık yapıda olur. Genel manada bu köpeklerde siyah bir surat ve kulak yer alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Şivava Köpek (Chihuahua) Özellikleri ve Bakımı

Patilerinin uç kısımlarında ve göğüs kısımlarında açık renkler görmek mümkün olmaktadır. Bu köpeklerin sağlıklı olanı 40 ila 60 kg kadardır. Omuz mesafesi genel manada 26 cm kadar olur. Bu aslında gayet normal bir ortalamadır. Sağlıklı olması konusunda idealdir diyebiliriz.

Bu özel ırk, senede en çok bir ya da iki kez tüy dökme sürecine girer. Kısa olan tüy yapısı nedeniyle bu ırk genel olarak sarı, kahverengi ve gri renklerde olmaktadır. Kulakları siyah olur ve siyah maskeli olduğu da görülür. Göbek alanı ise daha açık renklerdedir. Bu ırkta çizgili desen hiçbir zaman görülmez.

Bakımı

Bu köpekler son derece enerji dolu halde olan bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin sürekli olarak düzenli ve uzun süreli şekilde egzersiz gereksinimi olur. Öteki egzersizleri ötelenirse huzuru da azalır ve kendini kötü hissetmeye başlar. Aksi davranan bir köpek haline gelir.

Şayet bu köpeklerden sahiplendiyseniz onunla her daim yakalama, takip ve atıp tutma oyunları oynamanız mümkün olacak demektir. Bu köpek ırkının ağız sağlığını korumak da her zaman için büyük bir önem taşır diyebiliriz. Arada da olsa uzman bir veterinere götürmeniz mantıklı bir karar olacak demektir.

Çocuklar ve Hayvanlar ile İletişimi

İyi bir şekilde sosyalleştirilmiş olan Belgian Malinois köpek ırkı, her çocukla sorunsuz anlaşabilir. En çok da onunla beraber büyüyen çocuklara karşı nazik ve ilgili hareket eden bir köpektir. Tabii kendisi de çocuklardan her daim saygı bekler. Ona her daim iyi davranılırsa o da size karşılığını en güzel şekilde verecek demektir.

Beslenme

Bu köpekler özel bir ırktır. Bu nedenle kaliteli bir mama ile beslenmesi önem arz eder. Bir veterinere danışmadan asla bu köpeklere kendi fikrinize göre mama vermemelisiniz. Kötü durumların yaşanmaması için buna uymanız gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpekler Dondurma Yiyebilir mi?

Sıkça Sorulan Sorular

Bu güzel köpeklerle alakalı sorulan birçok soru oluyor. Her birini sizler için yanıtlıyoruz.

Belgian Malinois Köpek Irkının Eğitilmesi Mümkün müdür?

Bu köpekler nazik şekilde, sabır ile eğitilmesi gereken köpeklerdir. Bu güzel dostlarımız sert tepkilere ters cevap verebilir. Ona bağırmak bir işe yaramaz. Ödüllü olan eğitimlerle ona eğitim vermek en iyisi olacak demektir. Bu ırk genel olarak zihinsel dürtülere gereksinir. İz sürme ve çeviklik eğitimini rahatlıkla alabilen bir ırk olma özelliğini her zaman taşır. Bu köpeklerin yeteneklerinin her biri eğitimle beraber ortaya çıkar.

Apartman Hayatına Ayak Uydurabilir mi?

Birçok kişi bu köpek ırkının apartman yaşamına ayak uydurup uyduramayacağını soruyor. Enerjik bir köpektir. Bu gereksinimleri karşıladığınız sürece apartman ortamında yaşayabilir. Fakat enerjisini sürekli şekilde atması lazımdır. Yoksa evde fazla hareket eder. Şimdiden bizden söylemesi!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.