Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

En Çok Görülen 5 Tavşan Hastalığı

21.06.2024
69
Abone Ol 
En Çok Görülen 5 Tavşan Hastalığı

Tavşan hastalığı söz konusu olduğunda birçok rahatsızlıktan söz edilir. Kediler ve köpekler dışında evde beslenebilen daha birçok canlı vardır. Bu canlılardan biri de sevimli görünümleri ile dikkat çeken tavşanlardır. Bazı nedenlerden dolayı tavşanlar hastalanabilir. Peki tavşanların hastalıkları nelerdir?

Tavşanlar oldukça dayanıklı bir vücuda sahiptir. Bakımlarına dikkat edildiği sürece çeşitli hastalıkların görülme riski düşürülür. Tavşanları hastalıklardan korumak için beslenmelerine, egzersiz ihtiyaçlarının karşılanmasına, yaşam ortamlarının temizliğine ve gerekli sağlık kontrollerinin yapılmasına dikkat edilmelidir. Ancak tüm bu durumlara dikkat edildiği halde tavşanların hasta olması mümkündür. Peki tavşanlarda görülebilecek hastalıklar nelerdir? İşte detaylar!

Tavşanlarda Sık Görülen Hastalıklar

Tavşan Hastalığı

Tavşanların yakalanabileceği birçok hastalık vardır. Ancak bazı hastalıklar çok daha sık görülür. Bu hastalıkları ve bu hastalıkların belirtilerini bilmek rahatsızlıkların erken teşhisi için oldukça önemlidir. Bu hastalıklar şu şekildedir:

Tavşan Hastalığı: Kulak Uyuzu Hastalığı

Tavşanlarda en sık görülen hastalıklardan biri kulak uyuzu hastalığıdır. Kulak uyuzu hastalığını anlamak için tavşanların kulaklarının kontrol edilmesi yeterlidir. Bu kontrolde tavşanların kulaklarında kabuklanma fark ediliyorsa akla kulak uyuzu hastalığı gelebilir. Bu hastalıktan korunmanın yolu ise gerekli dış parazit aşılarının düzenli olarak yapılmasıdır.

Tavşan Hastalığı: Solunum Hastalıkları

Tavşanlarda solunum yolu hastalıkları genellikle hijyen eksikliği olan kalabalık tavşan kafeslerinde meydana gelir. Islak burun, burun akıntısı, nefes darlığı, öksürük ve hırıltılı nefes alma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler fark edildiğinde hasta olan tavşan başka bir alana alınmalıdır. Diğer tavşanların hasta olmaması için kafes güzelce temizlenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İlkbaharda Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı?

Tavşan Hastalığı: Mantar Hastalığı

Mantar hastalığı, tedavi edilmediği durumda tavşanlar için hayati risk oluşturabilen bir hastalıktır. Vücudun farklı kısımlarında görülebilir. Mantar nedeniyle ayak dokusunda sertlik ve kabuklanma meydana gelir. Mantar tüylerde ise ciltte çeşitli sorunlar ile beraber tüy dökülmesi olur. Mantarın en önemli belirtilerinden biri ise kaşıntıdır.

Tavşan Hastalığı: İshal

Beslenme ile ilgili çeşitli sorunlar ishale neden olabileceği gibi çeşitli ciddi hastalıklarda ishale neden olabilir. Basit ishal genellikle birkaç gün içinde geçer. Ancak bir hastalık nedeniyle meydana gelen ishalin tedavisi için hastalığın köküne inilmelidir. Tavşanların ishal olup olmadığının anlaşılması için tavşanların dışkısının sertliğine bakılmalıdır.

Tavşan Hastalığı: Diş Hastalıkları

Tavşanların dişleri sürekli uzadığı için sürekli bir kemirme ihtiyacı duyarlar. Kemirme ile dişlerini törpüleyerek dişler nedeniyle yara meydana gelmesini önlemeye çalışırlar. Dişlerini gerektiği gibi törpüleyemeyen tavşanların damaklarında birçok yara oluşur. Yeme ve içme sorunları da yaşanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.