Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

En Popüler 7 Evcil Kaplumbağa Türü

07.05.2024
99
Abone Ol 
En Popüler 7 Evcil Kaplumbağa Türü

Evcil kaplumbağa türü, birçok insan için popüler bir seçimdir. Bakımı kolay ve sessiz olan kaplumbağalar, uzun seneler boyunca hayatta kalırlar. Sessiz ve doğası gereği nispeten iddiasız olan bu sevimli canlılar, her yaştan insana hitap eder. Peki popüler kaplumbağalar hangileri? İşte en çok tercih edilen evcil kaplumbağa cinsleri…

Popüler Evcil Kaplumbağa Türü

Pek çok farklı evcil kaplumbağa türü var. Bazıları diğerlerinden daha iyi ve zahmetsiz bir evcil hayvan olabiliyor. Kimileri çok büyük boyutlara ulaşıyor, diğerleri ise nispeten küçük oluyor. İşte en popüler evcil kaplumbağa türü:

1. Kırmızı Kulaklı Kaplumbağa

Evcil Kaplumbağa Türü

Kırmızı kulaklı kaplumbağa, bütün su kaplumbağası türleri içinde en çok tercih edilenlerden biridir. Arkadaş canlısı ve sosyal bir hayvandır. İç mekanda bakılabilir. Doğru barınak, ideal sıcaklık ve beslenme ile uzun seneler boyunca hayatta kalır. Sürüngen aydınlatması ve sürüngen ısıtması gibi ekipmanlar, yaşam alanında muhakkak olmalıdır. İyi bakılırsa 20-30 sene yaşar.

2. Afrika Sideneck Kaplumbağası

Bu sevimli küçük su kaplumbağası, tam anlamıyla kabuklarına çekilemez. Kendine has uzun boynu ile dikkat çeker. Eşsiz görünümü ve boyutu nedeniyle popüler bir seçimdir. Bu kaplumbağaların suyunun temiz olması çok önemlidir. Düzenli olarak suyu değiştirilmelidir. Filtreleme sistemi ile suyunun temiz kalması sağlanabilir. Kaliteli kaplumbağa yemi tüketmelidir.

3. Doğu Kutu Kaplumbağası

Evcil Kaplumbağa Türü

Bu kaplumbağalar, çok fazla alana gereksinim duyarlar. Fakat yine de her türlü ortama uyum sağlayabilirler. Hem içeride hem de dışarıda yaşam sürebilirler. Nemli ortamı tercih eden bir kaplumbağa türüdür. Sığ bir havuzu, nemli bir alt tabakası olmalıdır. Sürüngen taban altlığı yaşam alanında yer almalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Iguana Beslemek Hakkında Bilgiler,Beslenme ve Bakımı

4. Batı Boyalı Kaplumbağa

Kendine özel görünümü ve davranışları ile ilgi çeker. Evcil kaplumbağa türü arayanlar için ideal seçimlerden biridir. Büyük bir boyutu yoktur ve her türlü alanda yaşayabilir. Detaylı kabuk işaretleri ile farklı bir görüntü sergiler. Suyu iyi bir filtreleme sistemine sahip olmalıdır. Aynı zamanda yeterince güneş ışığı almalıdır. Utangaç ve sakin bir hayvandır. 50 yıla kadar hayatta kalabilir.

5. Mississippi Kaplumbağası

Evcil Kaplumbağa Türü

Kabukları boyunca uzanan, kendine has bir sırt yüzgeci içerir. Bundan dolayı ilginç bir görünümdedir. Geniş bir muhafazaya ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla küçük alanlarda da yaşayabilir. Ömür süresi diğer kaplumbağalara göre biraz kısadır. Ancak iyi bakılırsa 20-30 sene kadar yaşama ihtimali bulunur. Huzurlu ve sakin bir yaşam alanı ister. Dayanıklı ve sağlıklı sorunlarına daha az eğilimli bir kaplumbağadır.

6. Misk Kaplumbağası

Evcil kaplumbağa türü söz konusu olduğunda öne çıkan cinslerden biridir. Boyutu küçüktür. Alıngan olabilir. Bu sebeple de onunla ilgilenirken davranışlara dikkat edilmesi önem arz eder. Ayrıca kendilerini stresli ve kötü hissederlerse, etrafa kötü koku yayabilirler. Muhafazası çok derin olmamalıdır. UVB aydınlatması ve ısıtma sistemine gereksinim duyarlar. Yeteri kadar güneş ışığı alması sağlanmalıdır.

7. Benekli Kaplumbağa

Sınırlı alanı olanlar için iyi bir seçimdir. Küçük boyutlu bir canlıdır. Ayırt edici şekilde benekleri bulunur. Bu yüzden de oldukça ilgi çeker. Bakım ve beslenme ihtiyaçlarına özen gösterilmelidir. Uyumlu ve sessiz bir kaplumbağa olduğu söylenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.