Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedi İç Parazit Aşısı Nedir?

29.04.2024
109
Abone Ol 
Kedi İç Parazit Aşısı Nedir?
1900.00₺

1153.75₺

Mystic Az Tahıllı Tavuklu Yavru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
1900.50₺

1254.75₺

Felicia Somonlu Az Tahıllı Kısır Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
2898.50₺

2005.12₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
650.00₺

575.55₺

Kıtır Tavuklu Yetişkin Kuru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele

Kedi iç parazit aşısı sıklıkla araştırılıyor. İç parazitler ve dış parazitler kedilerin vücuduna yerleşerek parazitik bir yaşam şekli sürdüren canlılardır. Dış parazitler genellikle kedilerin vücut yüzeylerine yerleşerek daha az olumsuz etkiye neden olur. İç parazitler ise kedilerin vücutlarının içine girerek hayati risk oluşturabilen organizmalardır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında yer alır.

Evcil kedilerin yaşamlarının büyük bir kısmı ev içerisinde geçer ancak dört duvar, kedileri iç parazitlerden korumak konusunda her zaman yeterli olmaz. İç parazitler, dışarıda temas kurulan herhangi bir madde veya gıdalar yoluyla kedilere bulaşabilir. Bu durumun tehlikeli bir boyuta ulaşmasını önlemek ve kedilerin bu soruna karşı direncini arttırmak için çeşitli önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerden biri de kedi iç parazit aşısı olur.

Kedi İç Parazit Aşısı Faydaları

Kedi İç Parazit Aşısı Nedir?

İç parazitler; kedilerin vücuduna yerleşmesinin ardından sindirim sistemi, boşaltım sistemi, solunum sistemi ve dolaşım sistemi gibi pek çok hayati vücut fonksiyonunun gerçekleştiği sistemleri olumsuz etkiler. Bu sorunları önlemek amacıyla kullanılan kedi iç parazit aşılarının bu nedenle pek çok önemli faydası bulunur.

Kedilerde görülen iç parazitler arasında en yaygın olanlar kalp kurdu, sindirim sistemi parazitleri ve bağırsak parazitleridir. Kamçılı kurt, tenya, yuvarlak kurt, kalp kurdu, mide solucanı ve kancalı kurt gibi iç parazitler kedilerde görülen iç parazitler arasında yer alır. Bu iç parazitlerin her birine karşı kedi iç parazit aşısının önemli bir etkisi olur.

Kedi iç parazit aşısı sayesinde dış ortamda dolaşmayı seven kedilerin bu ortamda huzur içinde zaman geçirmesi sağlanır. Çünkü iç parazit aşısı ile kedilerin bu gibi organizmalardan etkilenme riski düşürülür. Vücuda iç parazit girme riski düşürüldüğü gibi iç parazit girmesi durumunda toksin oluşturma ihtimali de en aza indirilir. Düzenli bir şekilde kedi iç parazit aşısı yapılması ile iç parazitlere karşı olan direncin seviyesinde önemli bir artış yaşanır. Ayrıca bu direncin kalıcı bir hale gelmesi de sağlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kediler Neden Korkar?

Kedi İç Parazit Aşısı Yan Etkileri

Kedi iç parazit aşısı; vücuda girme ve hastalığa neden olma riski bulunan organizmalara karşı yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama ile kedilerin vücuduna çeşitli parazitlere karşı olan bağışıklığın artmasını sağlayacak antikorlar iletilir. Bu sayede kedilerde meydana gelebilecek herhangi bir iç parazit durumu ihtimali en aza indirilir.

Kedi iç parazit aşısının birçok faydası olmasına rağmen birtakım yan etkilerin ortaya çıkması da mümkündür. Bu yan etkiler genellikle enerji eksikliği, hafif ishal, kızarıklık, kilo kaybı ve kaşıntı gibi hafif şekillerle kendini gösterir. Bu tür durumlar da çoğunlukla 1-3 gün içerisinde ortadan kaybolur. Nadir durumlarda bu yan etkiler daha ciddi bir şekilde kendini gösterebilir ve 1-3 gün içerisinde geçmeyebilir. Bu gelişmeler karşısında veteriner hekimlerle irtibat kurulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.