Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedi Kusarsa Ne Yapılmalı?

Abone Ol 
Kedi Kusarsa Ne Yapılmalı?
3159.36₺

2085.32₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1050.00₺

728.75₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
1244.56₺

788.85₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
999.00₺

785.75₺

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele

Kedi kusarsa ne yapılmalı? Kediler bazı zamanlarda çeşitli sebeplerle kusabilir. Kedilerin kusması daha ciddi bir sağlık sorunu ile ilgili olabileceği gibi daha basit sorunlardan da kaynaklanabilir. Yine de her koşulda ciddiye alınması gereken bir durumdur. Özellikle geçmeyen kusma şikayeti sebebiyle ciddi kilo kaybı ve susuzluk sorunu yaşanabilir. Daha birçok yan etki de gözlenebilir. Peki kediler neden kusar? Kediler kusarsa ne yapılmalı? İşte detaylar!

Kediler Neden Kusar?

Kedi Kusarsa Ne Yapılmalı?

Kedi kusarsa ne yapılmalı açıklamadan önce kedilerin kusma nedenlerinden bahsedelim. Kedilerde kusmaya sebep olan en yaygın durum genellikle tüy yumağıdır. Kendi vücutlarını yalayarak temizledikleri için büyük miktarda tüy yutarlar ve bu tüyler zamanla bir yumak haline gelir. Bu noktada tüy yumağını kusarak vücutlarından atarlar.

Tüy yumağı dışında beslenme rutinlerindeki değişiklik, alerjik oldukları bir besin tüketmeleri, iç veya dış parazitler, hormon seviyelerinde meydana gelen değişiklikler, sindirim sistemi ve üriner sistem rahatsızlıkları, psikolojik etkenler, hızlı bir şekilde yemek yeme, kanser, kullanılan ilaçlar ve daha birçok rahatsızlık nedeniyle de kusma sorunu gözlenebilir.

Kedilerin neden kustuğunu ve sorunun ciddiyetini anlamada kusma şekilleri önemlidir. Örneğin kedilerin kan kustuğu görüldüyse bu durumda çeşitli iç hastalıklar akla gelmelidir. Tekrar eden kusma durumunda yani kronik kusmada beslenme ile ilgili çeşitli sorunlar düşünülmelidir. Tüy yumağı yutma durumunda ise akut kusma gerçekleşir. Projektil kusma da yine gıdalarla ilgili yaşanan bir hassasiyete bağlı gerçekleşir. Tabi ki kusmanın nedeninin tam olarak anlaşılması için gereken testlerin yapılması şarttır.

Kedi Kusarsa Ne Yapılmalı? Nasıl Müdahale Edilmeli?

Kedi kusarsa ne yapılmalı? Kediler kusarsa ilk olarak ne kadar süredir devam ettiği ve ne sıklıkla gerçekleştiği gözlenmelidir. Kusmukta kan veya başka bir şey olup olmadığına da bakılmalıdır. Bu tarz bir şey fark edildiğinde hemen veteriner hekimlerden destek alınmalıdır. 2 gün ve üzeri devam eden kusma sorununda da yine veteriner hekimlerden destek alınması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Eğitimi Nasıl Olmalı? Kedi Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerin kusma sebebine göre bazı önlemler alınması kusma sorununu önleyecektir. Örneğin gıdalar ile ilgili yaşanan sorunlarda bunu önleyecek adımlar atılması bu soruna iyi gelecektir. Hızlı yeme sorunu olan bir kedinin mamasını daha yavaş yemesini sağlamak, alerjik oldukları gıdaları vermemek, kimyasalları kaldırmak ve tüylerini daha sık taramak gibi eylemlerle kusma sorunu önlenebilir. Hastalığa bağlı kusma sorunlarında ise hastalığın tedavi edilmesi ile kusma sorunu çözülür. Kedi kusarsa ne yapılmalı sorusunun yanıtı bu şekilde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.