Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Abone Ol 
Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?
786.72₺

579.55₺

N&D Düşük Tahıllı Balıklı Portakallı Yetişkin Kedi Maması 1.5 kg

Ürünü İncele
4905.00₺

2842.55₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1900.50₺

1254.75₺

Felicia Somonlu Az Tahıllı Kısır Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
683.65₺

538.53₺

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Konserve 85 gr 24 Adet

Ürünü İncele

Bugünkü yazımızın konusu kedi tırnağı nasıl kesilir sorusunu cevaplar nitelikte olacak. Tırnak makasını meydana çıkarır çıkarmaz kediniz kaçıyor mu? Onun tırnaklarını kesmek için onu her daim bir battaniye ya da havluya sarmak durumunda mı kalıyorsunuz? O zaman sıkı durun. Size güzel haberlerimiz var…

Endişe etmenize gerek yok. Kedi hareketleri analistlerinin düşüncelerine göre huzurlu ve tamamen sakin bir tırnak kesme seansı oluşturabilirsiniz! Kedinizin tırnaklarını kestiğiniz esnada mümkün olduğu kadar rahat bir süreç geçirmeniz için size bugün çeşitli türde tüyolar veriyor olacağız. O halde başlayalım.

Kedinizin Tırnak Kestirme Moduna Girmesini Sağlayın

İdeal evrende kedinizi tırnak makasıyla henüz yavru olduğu dönemlerde tanıştırmanız önemlidir. Sakin ve sessiz bir oda seçip kedinizle beraber bir sandalyeye oturun. Ardından kedinizi kucağınıza alın. Bunu yapmadan evvel kedinizin uykulu olduğu bir anı seçmenizi rica ediyoruz.

Örneğin mama yedikten sonraki ağırlık hissettiği dönem ideal olacaktır. Çevrede başka bir hayvan olmadığına, kedinizin ilgisini çekecek herhangi bir böcek ya da kuş olmadığına da dikkat edin. Kedi tırnağı kesme işlemi böylece başlamış olacak diyebiliriz.

Kedinizin Patileriyle Dost Olma Vakti Geldi

Nazik bir şekilde kedinizin tek bir patisini elinize alın ve üçe dek sayıp patiye güzel güzel masaj yapmaya başlayın. Şayet kediniz siz masaj yaptığınız esnada kendini geri çekerse ısrarcı olmayın. Patisini de sıkmayın. Bunun yerine nazik temasınızı sürdürüp kedinizin hareketlerini takip etmeyi de sürdürün.

Yeniden sabit bir hale geçtiğinde patisinin orta kısmına nazik şekilde bastırıp tırnakların görünmesini sağlayın. Bunun akabinde ise patisini bırakarak ona bir ödül maması verin. Bu durumu birkaç günde bir tekrar edip patilerine aynı işlemi uygulayın.

Kedinizi Tırnak Makası ile Tanıştırma Vakti Geldi

Kedi tırnağı kesme işlemine başlamadan evvel onu tırnak makasının tık tık sesiyle tanıştırmanız lazımdır. Kedinizi kucağınıza alarak tırnak makasının arasına çiğ bir çubuk makarna koyun. Ardından kedinizin makası koklamasını sağlayın. Makasın üzerine ödül maması koyun. Kedinizin bir tane patisine masaj yaptığınız sırada diğerinin de ortasına bastırıp tırnaklarının öne çıkmasını sağlamalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Mantar Enfeksiyonu Belirtileri, Tedavisi

Tırnak Etini Kesmek Yok!

Kedi Tırnağı

Siyah Pati ve Kedi Tırnağı

Kedinizin tırnak köklerinde yer alan açık pembe bölgeler, kan damarları ve sinirlerinin yer aldığı noktalar olmaktadır. Bu nedenle bu kısımda kesim gerçekleştirmenizi önermiyoruz. Kedinizin tırnağını kestiğiniz esnada yalnızca tırnağın beyaz bölgesini kesin.

Kazayla tırnak etini kesecek olursanız da kanama durduran stiptik kökenli bir pudrayla kanamayı durdurabilirsiniz. Her olasılığa karşı bahsi geçen pudrayı tırnak kesimi sırasında yanınızda bulundurun. Sıra artık tırnakları güzel güzel kesmeye geldi… işte detayların hepsi!

Tırnakları Kesmeye Başlama Zamanı Geldi!

Kediniz sizden öte tarafa bakar halde kucağınızda dururken patisinin orta bölümüne masaj yaparak basınç oluşturun. Ama nazik olun. Tırnaklar tamamen dışarı çıksın. Tırnak kökünün hangi kısımdan başladığını ve tırnakların her biri için ne kadar kesmeniz gerektiğini önceden sorgulayın.

Kedi tırnağı keserken ilk olarak yalnızca tırnağın ucunu kesip ona anında bir ödül maması vermeyi deneyin. Kediniz tırnağının ucunu kestiğinizi anlamadıysa bir tane daha kesin durun. Fakat kediniz konforsuz hissederse bir seferde iki taneden fazla tırnak kesmeyin.

Kedinizin sinirli bir anında tırnak kesme işlemine başlamayı aklınızdan bile geçirmeyin. O sinirle size saldırabilir ve agresif davranışlar gösterebilir. Bunun yerine daha sakin bir anı kollayın. Böylece tırnak kesme işlemini en huzurlu biçimde atlatmanın keyfini kedinizle beraber yaşamış olursunuz. İşte bu kadar!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.