Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kediler Balkondan Atlar mı?

Abone Ol 
Kediler Balkondan Atlar mı?
4905.00₺

2842.55₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
780.80₺

464.98₺

Pro Plan Delicate Kuzu Etli Yetişkin Seçici Kedi Maması 1,5 kg

Ürünü İncele
2297.50₺

1295.75₺

Felicia Az Tahıllı Sterilised Tavuklu HypoAllergenic Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
1900.00₺

1091.75₺

Mystic Az Tahıllı Tavuklu Yavru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele

Kediler balkondan atlar mı sorusunun yanıtı merak ediliyor. Yaz günlerinin gelmesi ile birlikte evlerin pencereleri ve balkon kapıları açık bırakılırken kedilerin yüksekten düşme olaylarında da artış yaşanıyor. Bu durum ile akıllara kedilerin bilerek balkondan atlayıp atlamadığı sorusu geliyor. Peki kediler balkondan atlar mı? Neden balkondan düşerler? İşte detaylar!

Kediler Balkondan Atlar mı? Atlamaz mı?

Kediler Balkondan Atlar mı?

Hafif veya ağır derecede yaralanma ve hatta ölümle sonuçlanabilecek bir olay olan kedilerin balkondan düşmesi ile ilgili en çok merak edilen detay kedilerin balkondan atlayıp atlamadığıdır. Peki kediler balkondan atlar mı?

Hayatta kalma konusunda oldukça yüksek bir içgüdüye ve dikkate sahip olan bu canlılar normal şartlarda balkondan atlama gibi bir davranış sergilemez. Ancak dikkatlerini çeken bir şey ile karşılaştıkları zaman refleks olarak böyle bir hareket gerçekleştirmeleri veya kazara düşmeleri mümkündür.

Kedilerin balkondan düşmesine sebep olan en yaygın gelişmelerden biri avcılık yaptıkları durumdur. Kediler balkonda otururken bir kuş veya avcılık içgüdülerini tetikleyen bir canlı görmeleri halinde tamamen bu canlıya odaklanırlar. Bu yüksek konsantrasyon durumunda kendi bulundukları konuma olan algıları azalabilir. Bu sırada dikkatlerini dağıtan bir şey yaşanması sonucunda ise dengelerini kaybederek düşmeleri mümkündür. Balkon kenarında oturan bir kuş gördüklerinde de doğrudan o bölgeye atlayarak aşağıya düşebilirler.

Korkusuz korkak da diyebileceğimiz kediler, korktuklarında veya şaşırdıklarında da yanlışlıkla balkondan düşebilir. Buna sebep olabilecek etkenlerden bazıları ani sesler, inşaat sesleri ve yıldırım olarak sayılabilir.

Kediler Balkondan Düşerse Ne Olur?

Kediler balkondan atlar mı açıkladık. Peki kediler balkondan düşerse ne olur? Kedilerin her zaman dört ayak üstüne düştüğü pek çok kişi tarafından kullanılan yaygın bir ifadedir. Balkondan düşen kediler de çoğu zaman dört ayak üzerine düşer. Ancak bu şekilde düşmeleri bu sorunu hasarsız atlatacakları anlamına gelmez. Çünkü bu düşüş sırasında normal bir şekilde dört ayak üzerinde durmaktan farklı olarak ayakları yanlara açılarak düşerler. Bu nedenle yüksekten düşen kedilerde genellikle kafa ve kalça bölgesinde yaralanmalar meydana gelir. Bir kedi yüksekten düştüğünde ciddiye alınması bu yüzden önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi İç Parazit Aşısı Nedir?

Daha alçak veya yüksek noktadan düşme durumlarından her birinin belli bir riski vardır. Daha alçak bir noktadan gerçekleşen düşüşlerde kedilerin dengelerini sağlaması daha zor olur. Daha yüksek noktadan gerçekleşen düşüşlerde ise yükseklik nedeniyle ciddi yaralanmalar oluşur. Kedilerin balkondan düştüğü durumlarda yaklaşık yüzde onluk bir ölüm oranı söz konusudur. Bu nedenle kedilerin balkondan düşmesini önlemek için gerekli önlemler alınmalıdır. Balkondan düşen kediler ise mutlaka bir veterinere götürülmelidir. Kediler balkondan atlar mı diyenlerin bu detayları göz önünde bulundurmaları gerekir.

Kedi Güvenliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Kediler balkondan atlar mı araştırması yapanlar için diğer önemli noktalardan söz edelim. Kedilerin balkondan düşmesini önlemek için birtakım önlemler alınarak kedilerin hayatını riske atan önemli bir sorun önlenebilir. Bu yüzden de bu durumda kedi güvenliği için ne yapılması gerektiği kedi sahipleri tarafından merak edilir.

Kedilerin balkondan düşmesini önlemek için alınabilecek önlemlerden biri kedi filesidir. Balkonu kaplayacak şekilde kedi filesi ve çeşitli kedi güvenlik ürünleri kullanarak kedilerin düşmesi önlenebilir. Kedi filesi ya da kedi kapısı kolaylıkla sökülüp takılabilecek bir ürün olduğu için ister kiracı ister ev sahibi olsun herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Kedi filesi kullanma şansı yoksa veya tercih edilmiyorsa kedilerin balkonda tasma ile hareket etmeleri sağlanmalıdır. Bu sayede ani bir hareket gerçekleştirseler bile tasma sayesinde düşmeleri önlenebilir.

Son olarak kedileri tek başına balkonda bırakmamaya da dikkat edilebilir. Böylece ani bir durum gerçekleşse dahi kedi sahiplerinin hızlı bir şekilde müdahale etmesi mümkün olur. Aksi taktirde hiçbir güvenlik önlemi olmayan bir balkondan kedilerin düşmesi söz konusu hale gelir. Kedilerin düz duvara tırmanmalarını sağlayan bir vücut yapıları da olmadığı için kendilerini kurtarmaları da kolay olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Tuvalet Kokusu Önleme Yolları Nelerdir?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.