Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

27 Maddede Kedi Irkları ve Özellikleri

Abone Ol 
27 Maddede Kedi Irkları ve Özellikleri
1141.80₺

758.51₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
1989.00₺

1217.75₺

Felicia Az Tahıllı Sterilised Tavuklu HypoAllergenic Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
1753.30₺

1139.75₺

Mystic Somonlu Düşük Tahıllı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
4905.00₺

2842.55₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele

Kedi ırkları ve özellikleri, yeni bir kedi sahiplenmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Kedilerin ırkına göre farklı özellikleri ve görünümleri var. Bu yazımızda en popüler kedi cinslerini ve bu cinslerin özelliklerini paylaştık.

Popüler Kedi Irkları ve Özellikleri

Kediler, en popüler evcil hayvanlar arasında yer alır. Bakımlarının kolay olması ve sevimlilikleri nedeniyle birçok kişi kedi sahiplenmeyi tercih ediyor. Yeni bir kedi sahiplenmeyi düşünenler de kedilerin cinsine göre özelliklerini öğrenmek istiyorlar. Kedi ırkları ve özellikleri şu şekilde:

1. Siyam Kedi Irkı

Kedi Irkları

19’uncu yüzyıldan bu yana popüler olan Siyam kedisinin kökeni Tayland’a uzanır. Bu kedi cinsi, bazı kedi türlerinin geliştirilmesinde temel olmuştur. Çoğu Siyam kedisinin yüzünde, ayaklarında, kulaklarında ve kuyruğunun uç kısmında koyu renkli tüyler vardır. Genel olarak Siyam kedileri farklı tüy renklerinde olabilirler. Bakımı kolay bir kedi olan Siyam, insanlarla ve diğer kedilerle çok iyi anlaşır. İyi koşullarda bakılırsa bu kediler 12-15 sene hayatta kalır.

2. İran Kedisi Irkı

Basık suratı ile öne çıkan İran kedileri, Şiraz kedisi olarak da bilinir. Uzun ve güzel tüyleri vardır. Tüylerinin sağlıklı kalması adına düzenli olarak kedi fırçası ile taranması önerilir. Tüyleri hemen her renkte olabilir. Bu kedilerin en belirgin özelliği basık yüzleridir. Bu özelliği nedeniyle farklı bir duruş sergileyen İran kedileri, çeşitli filmlerde ve reklamlarda da tercih edilen bir cins olur. Onlarca yıldan bu yana evcil hayvan olarak tercih edilen İran kedisi, iyi bir şekilde bakıldığı taktirde 15-20 sene kadar hayatta kalır. Kaliteli beslenmesi ve bakım ihtiyaçlarının yerine getirilmesi çok önemlidir.

3. Maine Coon Kedi Irkı

Kedi ırkları söz konusu olduğunda öne çıkan Maine Coon, uzun tüyleri ve büyük boyutu ile fark yaratır. Göz ardı edilmesi zor bir kedidir. İnsanlarla vakit geçirmeyi seven bu kediler, 1970’lerden bu yana popüler. Safkan bir kedi olan Maine Coon, iri boyutlu olmasına karşın son derece nazik bir hayvandır. Klasik Maine Coon kahverengi tonlarında olur. Ancak bu cins, hemen hemen her türlü renk tonunda karşımıza çıkabilir. Gözleri genelde mavi, yeşil ve altın tonlarında olur. İyi şartlarda bakılması, ömür süresini uzatacaktır. 12-15 sene kadar hayatta kaldığı bilinir. Bu sevimli kedilere kuru kedi maması, yaş ve ödül mamaları verilmelidir. Beslenmesinde çeşitlilik yaratılmalıdır. Ayrıca kedinin düzenli olarak su tüketmesi sağlanmalıdır.

4. Ragdoll Kedi Irkı

kedi ırkları

Sevimli bir kedi cinsi olarak öne çıkan Ragdoll kedisi, masmavi gözleri ve yumuşak tüyleri ile fark yaratır. Uysal mizaca sahip olan bir hayvandır. İnsanlarla oyunlar oynamayı pek sever. Kendine özgü mavi gözleri ile anlamlı bakışlar atar. Öte yandan Ragdoll kedileri oldukça sadıktır. Bu yönü ile köpeklere benzetilir. Ragdoll kedisinin tüyleri düzenli bakım gerektirir. Bu sayede kedinin tüyleri parlak ve sağlıklı kalabilecektir. Kirlendiği zamanlarda yıkanması önerilir. Bunun için kedi banyo ürünleri kullanılması önem arz eder. Aksi durumda kedinin tüy ve deri sağlığı tehlikeye girebilir. Ragdoll kedilerinin iyi şartlarda bakılması, uzun seneler boyunca hayatta kalmasını mümkün kılacaktır. Bu popüler kedilerin ortalama yaşam süresi 15-25 sene arasında değişiklik gösterir.

5. Bengal Kedi Irkı

Vahşi bir görüntüsü bulunan Bengal kedisi, aslında uysal ve sevecen bir kedidir. Tüylerinde yer alan siyah benekler, onun evden ziyade ormana aitmiş gibi görünmesini sağlar. Sesli bir kedi olan Bengal, oldukça konuşkandır. Aynı zamanda hareketli bir kedidir. Oradan oraya zıplayıp koşmayı çok sever. Kedi tırmalama tahtaları tam da bu kediler içindir. Bengal kedileri klasik siyah koyu krem tonlarında tüylere sahiptir. Gözleri herhangi bir renkte olabilir. Genelde gözleri kahverengi tonlarında olur. 12-15 sene kadar yaşam süresi bulunur. Bu kedilere kuru kedi mamasının haricinde yaş kedi maması ve ödül maması da yedirilmelidir.

6. Habeş Kedi Irkı

Kedi ırkları mevzu bahis olduğunda ön plana çıkan Habeş, dik kulakları ve üç formlu kafası ile ilgi çeker. Aslen Etiyopya’ya özgü olan cins, koyu kahverengi-kırmızı tonlarında tüyler içerir. Tüylerinin aşırı dökülmemesi adına rutin bakım işlemlerine önem verilmelidir. İnce uçlu fırçalarla haftada üç ila dört kez taranması önerilir. Böylelikle Habeş kedisinin tüyleri aşırı dökülmeyecektir. Meraklı, eğlenceli ve uyumlu bir kedi olduğundan, aileler ve çocuklar için de ideal bir seçenek haline gelmiştir. Dünyaca ünlü olan bu kediler, 12-15 yıl kadar ömür sürerler. Beslenmesine ve bakım ihtiyaçlarına dikkat edilmesi, Habeş kedisinin ömür süresini artırır.

7. Birman Kedi Irkı

Birman kedileri, Siyam ve Ragdoll kedileri gibi renkli gözlere sahip olan cinslerden biridir. Mavi gözleri ve orta uzunlukta tüyleri vardır. Ancak tüy astarları bulunmaz. Eğlenceli, sosyal ve uyumlu bir kedidir. İnsanların ilgisini çekmeyi başarır. Kedi oyuncakları ile oynamayı çok seven bu kediler, hem çocuklarla hem de diğer kedilerle vakit geçirmeyi de sever. İyi şartlarda bakıldığında 15-20 sene kadar hayatta kalır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Çimi Nedir? Nasıl Ekilir?

8. Oriental Shorthair Kedi Irkı

İlk bakışta Siyam kedisini andıran Oriental Shorthair, aslında kendine özgü farklı bir cinstir. Siyam kedilerinin aksine genel olarak yeşil gözlüdür. Birçok farklı tüy deseninde olabilir. Bu kedilerin en önemli özelliği ise tüylerinin olmaması ya da çok az olmasıdır. Bundan dolayı cilt kanserine ve üşümeye eğilimlidir. Kedi kıyafetleri ile sıcak kalması sağlanabilir. Kedi yatağı da yumuşak ve sıcak tutacak türden olmalıdır. 15-20 sene kadar ömür süresi olduğu bilinir.

9. Sphynx Kedi Irkı

Kedi ırkları arasında ön plana çıkan Sphynx kedisi, tüysüz kedi cinslerinden biridir. Tüy dökmeyen kedi arayışında olanlar için doğru bir seçimdir. Sphynx kedisi, tüyleri olmadığı için benzersiz bir görüntü vaat eder. Sadık, aktif ve sosyal bir kedidir. Bakım ve beslenme ihtiyacının karşılanması, uzun seneler boyunca sağlıkla yaşam sürmesine olanak tanır. 15-20 yıl ömür süresi vardır. Besleyicilik yönü kuvvetli olan yaş, kuru ve ödül kedi mamaları ile beslenmesi önem arz eder.

10. Devon Rex Kedi Irkı

kedi ırkları

Dalgalı ve yumuşak tüyleri ile öne çıkan Devon Rex kedileri, büyük kulakları ve ince yapılı vücutlarıyla da ilgi çekerler. Bu kediler son derece hareketli ve aktiftir. Kedi tasması ile dış mekan gezintileri, kedi oyuncaklarıyla çeşitli oyunlar oynamak bu kedileri memnun eder. Canlı ve tatlı mizacı ile insanların kalbine dokunur. Eğitimi kolaydır. Çünkü zeki bir kedidir ve eğitime hızlı yanıt verir. 12-20 sene kadar hayatta kaldığı bilinir. Ancak iyi koşullarda bakılması ve kaliteli beslenmesi gerekir. Böylece uzun ömürlü olabilecektir.

11. Himalayan Kedi Irkı

Himalayan kedileri, İran kedisi gibi bazı kedi türlerinin yetiştirilmesinde temel olmuştur. Yumuşak ve kabarık tüyleri ile bilinen bir kedidir. Yüzünde ve kuyruğunda farklı renk tonları vardır. Gövdesi genelde açık renkli, kuyruğu ve yüzünün bir kısmı da koyu renklidir. Gözleri mavi tonlarında olur. İnsanlardan ilgi ve şefkat görmeyi isterler. Sevimli kişiliği ve oyuncu tavırları ile insanların dikkatini çeker. Bakım ve beslenme ihtiyacı karşılanırsa 18 sene kadar yaşayabilir.

12. Amerikan Shorthair Kedi Irkı

Tüm dünyada popüler olan kedi cinslerinden biri de şüphesiz ki Amerikan Shorthair kedisidir. Yuvarlak yüzü, kısa kulakları, kısa tüyleri ve üstün zekası ile bir adın ön plana çıkar. Genel olarak evcil melez kedilerle karıştırılır. Fakat Amerikan Shorthair kedisi safkandır. Bu orta boyutlu kedi, çocuklu aileler için çok uygundur. Çünkü Amerikan Shorthair kedisi çocuklarla çok iyi anlaşır. Safkan kedi ırklarından olan Amerikan Shorthair kedisi, kaliteli beslenmelidir. Ona sunulacak olan mamada besin bileşenleri tam ve dengeli oranda yer almalıdır. Düzenli veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır. 15-20 yıl kadar ömür süresi vardır. Ancak uzun ömürlü olması, bakım koşullarıyla yakından ilgilidir.

13. Burmese Kedi Irkı

Enerji dolu, sağlam ve dayanıklı bir kedi olan Burmese, orta boyutludur. Oyun oynamayı çok seven bu kediler, yetişkinlik döneminde bile bir yavru kedi gibi davranırlar. Çocuklar bu kedilerle istedikleri kadar oyun oynayabilirler. Çünkü Burmese kedileri oyundan kolay kolay sıkılmaz. Utangaç bir kedi değildir. Kalabalık ev ortamlarını sever.

Çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kedi cinslerinden biridir. İnsanlarla sıkı bağlar kuran Burmese kedisi, uzun süre yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Aksi durumda psikolojisi bozulabilir, kendisini kötü hissedebilir ve yıkıcı davranışlar geliştirebilir. Burmese kedileri dost canlısı, girişken ve uyumlu olarak tanınır. Kısa tüyleri bulunur. Haftada birkaç kez kedi tarağı ile taranması, aşırı tüy dökülmesinin önüne geçer. Tüyleri herhangi bir renkte olabilir. Gözleri genelde altın tonlarındadır. İyi bakılırsa 18 sene kadar yaşar.

14. Manx Kedi Irkı

Kedi ırkları listesinde dikkat çeken cinslerden biri de elbette Manx kedisi olur. Kısa ya da uzun tüylere sahip versiyonları bulunur. Orta boyutlu bir kedidir. Çocuklu aileler için harikadır. Arkadaş canlısı ve aktif bir cinstir. Saygılı çocuklarla iyi vakit geçirir. Sahiplerine karşı çok sadık olduğu söylenir. Bu yönüyle köpeklere benzetilir.

Oyunlar oynamayı çok seven bu kediler, ayrıca diğer kediler ve köpeklerle de çok iyi anlaşırlar. Uyumlu, sosyal ve sevecen bir kişiliği vardır. Tüyleri genel olarak gümüş, kahverengi, siyah, beyaz olur. Gözleri ise ela, mavi, altın ve bakır tonlarındadır. Ömür süresi ortalama 14-16 senedir.

15. Mavi Rus Kedisi Irkı

kedi ırkları

Mavi tonlarında tüyleri bulunan bu sevimli kediler nadirdir. Parlak yeşil gözlere sahiptir. Farklı görünümü ile kolayca tanınan bir kedidir. Bu kediler ailelerinin yanında olmaktan mutluluk duyar. Sessiz ve sakin ortamları sevmez. Aile üyelerinin yanında zaman geçirmeyi ister. Oyuncu ve eğlenceli bir kedidir. Dost canlısı, zeki ve nazik kişiliği ile bilinir. Enerji seviyesi orta düzeydedir. 20 yıla kadar yaşayabilir.

16. British Shorthair Kedi Irkı

Kedi ırkları arasında en bilinenlerden biridir. Son derece sevimli bir cins olan British Shorthair, ayrıca sakin ve uyumlu kişiliğe sahiptir. Sevgi dolu, sakin ve sessiz bir kedi olduğu için hemen herkese hitap eder. Çocuklar ve diğer kedilerle arası iyidir. Bu da onları mükemmel bir ev kedisi yapar. Bununla beraber bilinen herhangi bir genetik sağlık problemi yoktur. Genelde sağlıklı bir kedidir. Tüyleri gümüş, krem, altın, mavi, siyah ve beyaz tonlarda olur. 12-16 sene kadar yaşar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Kusmanın Nedenleri Nelerdir?

17. Peterbald Kedi Irkı

Peterbald kedisi, köpeğe benzer davranışlarından dolayı ilgi çeker. Koruyucudur ve sadıktır. Nadir kedi cinsleri arasında konumlanır. Oyuncu ve dışa dönük olduğu söylenir. Zeki, aktif ve dost canlısı kişiliği ile insanların beğenisini toplar. Bu kediler her şeyden evvel diğer evcil hayvanlar da dahil olmak üzere bütün aile üyeleriyle zaman geçirmeyi sever. Perdeli ön ayak parmakları ve kırışık cildi, ona farklı bir görüntü katar. Enerji seviyesi orta düzeydedir. Bakım ve beslenme ihtiyacı optimal düzeyde karşılanır ise on beş sene kadar hayatta kalır.

18. Lykoi Kedi Irkı

Lykoi kedileri de nadirdir. Kurt kedisi ya da kurt adam kedisi olarak da lanse edilir. Her zaman benzersiz ve güzel bir duruş sergiler. 2011 senesinde resmen tanınan bu cins, son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Ayırt edici görünümü, doğal bir mutasyondan kaynaklanır. Yüzünde farklı tüy renkleri vardır. Yüzündeki tüyler, vücudunun diğer alanlarına göre daha açık renklidir. İnsanları ve diğer hayvanları seven, onlarla zaman geçirmeye istekli olan bir kedidir. 15-20 sene kadar yaşayabilir.

19. Scottish Fold Kedi Irkı

Bu sevimli kedilerin en belirgin özelliği kıvrık kulaklarıdır. Kulağı kıvrık kedi olarak da tanınır. Sevimli yuvarlak yüzü ve katlanmış kulaklarıyla özgün bir görüntü sunar. Bazı cinslerde ise kulaklar düz formludur. Nadir kedilerden biridir. Görünüşü ve tavırları nedeniyle insanların dikkatini çeker. Eğlenceli, uyumlu, sevecen ve sosyal bir hayvandır. Tüyleri beyaz, kahverengi, siyah, gri ve krem olabilir. Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Aksi durumda tüy dökülmesi problemi ortaya çıkabilir. Gerektiğinde banyo yaptırılmalıdır. Suyu seven bir cins olarak bilinir. Ömür süresi ortalama 14 yıldır.

20. Toyger Kedi Irkı

Nadir kedilerden bir diğeri de Toyger cinsi diyebiliriz. 1980’lerde geliştirilen ırk, son yıllarda daha da popüler hale geldi. Bu melez kedi, minik kaplanları andıran bir görüntüye sahiptir. Bengal ve tekir kedilerin karışımıdır. Aktif, eğitime açık ve zeki bir kedidir. Çocuklarla ve kedilerle oyunlar oynamayı ister. Dost canlısı, sessiz ve atletiktir. Eğitime açık olduğu için kısa sürede ev hayatına adapte olur. Tüyleri kısadır. Haftada birkaç defa tarama gerektirir. Dış mekan etkinliklerine bayılır. Tasmalı yürüyüşlere çıkmaktan memnun olur. 10-15 sene kadar hayatta kalır.

21. Savannah Kedi Irkı

kedi ırkları

Bengal kedisine benzer bir görüntüsü vardır. Tüylerinde siyah benekler mevcuttur. Bu da ona farklı bir görüntü katar. Sadık bir kedi olan Savannah, ayrıca koruyucudur. Son derece zeki, maceracı ve enerjik bir kedidir. Çocuklarla uzun saatler boyunca oyun oynayabilir. Bu kediler nadirdir ve üremesi zordur. Bakımına ve beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Meraklı, zeki ve sosyal kişiliği ile tanınan Savannah kedilerinin enerji seviyesi yüksektir. Aktif aileler ve çocuklu ailelere hitap eder. Tüy renkleri genelde gri, siyah, gümüş ve kahverengidir. Tüyleri uzun ya da kısa olabilir. Ömür süresi yaklaşık 20 senedir.

22. Chartreux Kedi Irkı

Kedi ırkları arasında öne çıkan cinslerden biridir. Anlamlı bakışları, dost canlısı halleri ve yumuşak tüyleri ile Chartreux, insanların ilgisini çekmeyi başarır. Benzersiz bir tüy dokusu bulunur. Orta-kısa uzunlukta çift katlı tüyleri vardır. Kendisi orta boyutlardadır. Tüyleri her zaman mavimsi gri rengindedir. Parlak bir görüntüsü bulunan Chartreux kedilerinin haftada 3-4 defa taranması önerilir. Böylece tüyleri sağlıklı ve parlak görünmeye devam edebilecektir. Bu kediler insanlarla iyi geçinir. Sessiz, arkadaş canlısı ve nazik bir kedidir. Uysal olduğu da söylenir. 11-15 sene kadar ömür sürebilir. Ancak bakım ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmalıdır.

23. Exotic Shorthair Kedi Irkı

İran kedisi ile akraba olan bir ırkıdır. Aralarındaki temel fark ise bu kedilerin daha kısa ve peluş formunda tüylerinin bulunmasıdır. Ayrıca boyut olarak da İran kedilerinden biraz daha küçüktür. Uzun saatler boyunca kedi yatağı üzerinde dinlenip vakit geçirmeyi sever. Bunun yanı sıra oyun saatlerinde çocuklara dahil olmaktan mutluluk duyar. Nazik, sessiz ve rahat bir kedidir. Düşük enerjili, uyumlu, sevecen ve sadık kişiliği ile insanların dikkatini çeker. Tüyleri herhangi bir renkte olabilir. Gözleri ise genelde mavi, yeşil ya da altın rengidir. 8-15 sene kadar hayatta kalabilir.

24. Selkirk Rex Kedi Irkı

Sağlam yapısı ve kaslı vücudu ile Selkirk Rex, dayanıklı ve güçlü bir kedidir. Kemik ve kas sağlığının korunması adına protein ve diğer besin bileşenleri açısından tam ve dengeli mamalara gereksinim duyar. Beslenme düzeninde sadece kuru mamalar değil, yaş kedi mamaları ile ödül mamalar da bulunmalıdır. Tüyleri uzun ya da kısa olabilir. Tüyleri şaşırtıcı şekilde yumuşaktır. Son derece hoşgörülü, rahat ve sevimli bir kedidir. Dost canlısı olduğu söylenir. Çocuklar da dahil olmak üzere bütün insanlarla arası iyidir. Diğer evcil hayvanlarla aynı ortamda ve huzur içinde yaşayabilir. Rahat, arkadaş canlısı ve orta seviye enerjisi bulunan bir kedidir. Tüyleri farklı renk tonlarında olabilmektedir. Gözleri ise mavi, kahverengi, yeşil, bal, ela olabilir. 10-15 yıl kadar yaşayabilir.

25. Siberian Kedi Irkı

kedi ırkları

Sibirya kedi cinsi olarak da bilinir. Üç kat tüyleri bulunur. Bu nedenle de soğuk iklimlere karşı dayanıklı olduğu bilinir. Bu kediler ayrıca hipoalerjenik kabul edilir. Diğer kedilere oranla daha az tüy döker. Bundan dolayı tüy alerjisi bulunan insanlar için ideal bir seçenek haline gelir. 10-18 sene kadar yaşayabilen bir kedidir.

26. Cornish Rex Kedi Irkı

Az tüy döken kedi ırkları söz konusu olduğunda öne çıkar. Bu sevimli ve uysal kedilerin tüy bakımı düzenli yapıldığı taktirde tüy dökülmesi minimumdur. Dalgalı ve yoğun tüylere sahiptir. İnsanlarla iyi geçinen, uysal ve uyumlu bir cinstir. 20 yıla kadar ömür sürebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  7 Maddede Büyük Kulaklı Kedi Irkları

27. Balinese Kedi Irkı

Zekası, çarpıcı güzelliği, arkadaş canlısı halleri ve meraklı oluşu ile insanların beğenisini kazanır. Eğlenceli doğası ile de dikkat çeken bu kediler, aileler için uygun bir cinstir. Biraz sesli olabilir. Mırıldanmayı sever. Uzun tüylere sahiptir. Yüzünde, kuyruğunda, kulaklarında farklı renk tonları mevcuttur. Gözleri derin mavi tonlarındadır. 12-20 sene aralığında yaşayabilir. Çok aktif, zeki ve sevecen bir kedidir. Bakımı nispeten kolaydır. Oyun oynamayı ve bir şeylerin peşinden gitmeyi sever. Yaşam alanında tırmalama tahtası ve oyuncaklar mutlaka yer almalıdır. Kendi başına da iyi vakit geçirmesini bilir. Ancak insanlarla iletişimde kalmak da onu mutlu eder.

Kedi Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Popüler kedi ırkları ve özellikleri hakkında bilgi verdik. Peki kedi bakımından nelere dikkat edilmeli? Şimdi de kedi bakımından bilinmesi gereken hususlara odaklanacağız. Öncelikle bilmelisiniz ki, kedilerin de tıpkı insanlar gibi kaliteli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı olur. Kediye verilecek olan mama, protein, lif, vitaminler, mineraller ve karbonhidrat açısından tam ve dengeli olmalıdır. Bununla beraber kedinin tükettiği mama taze ve yaşına uygun olmalıdır.

Kediniz için mama seçerken içindekiler ve son tüketim tarihi kısımlarına göz atmayı unutmamalısınız. Her daim tavsiye edilen kedi maması markalarına odaklanmanızda yarar var. Kedinize sevdiği aromalar içeren mamalar yedirmelisiniz. Bu sayede kediniz mamasını tüketirken mutlu olabilecektir. Ona yalnızca kuru mamalar değil, yaş ve ödül mamaları da vermelisiniz. Gün içinde kedinin taze ve temiz suya erişimi bulunmalıdır. Bunun için kedi otomatik su pınarı kullanabilirsiniz.

Kedinin tüy bakımı aksatılmamalıdır. Kedinin cinsi her ne olursa olsun tüy bakımına özen gösterilmesi gerekir. Tüy bakımı ihmal edilen kedilerin tüyleri mat, sağlıksız ve keçeleşmiş görünür. Bunları önlemek için her haftada birkaç kez kedinin tüylerini fırçalamalısınız. Düzenli fırçalama, kedinin tüylerindeki aşırı dökülme problemini de önleyecektir ve deri sorunlarının önüne geçecektir. Kediniz kirlendiği zamanlarda onu kedi şampuanı kullanarak banyo yaptırabilirsiniz. Banyo sırasında mutlaka kedi ürünleri kullanmalısınız. Kediler için özel olarak tasarlanan şampuanlar ve banyo ürünleri ile sağlıklı ve güvenli bir banyo ve bakım deneyimi söz konusu olabilecektir.

Kedinin pati bakımı aksatılmamalıdır. Özellikle de dış mekan gezintisinden sonra patiler kontrol edilip silinmelidir. Kedinin tırnakları uzamış ise kedi tırnak makası yardımı ile tırnaklar kırpılmalıdır. Tırnak ve pati bakımına özen gösterilmelidir. Bu kedinin refahı ve genel sağlığı açısından önem arz eder.

Kedinin ağız ve diş sağlığı da önemlidir. Kedi dış fırçası ve macunu ile düzenli ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Rutin ağız ve diş bakımı, çeşitli sağlık problemlerinin önüne geçer. Kediniz gözleri ve kulakları haftada birkaç kez kontrol edilmelidir. Gerekiyor ise özel kedi ürünleri ile gözler ve kulaklar temizlenmelidir.

Kedinin egzersiz ihtiyacı atlanmamalıdır. Her ne kadar kediler uzun saatler boyunca dinlenme ve uyku ihtiyacı hissetse de, aynı zamanda egzersiz ihtiyaçları da mevcuttur. Bundan dolayı kedilerin yaşam alanında bolca oyuncak yer almalıdır. Bu oyuncaklar sayesinde kedinin hareketli kalması sağlanabilir. Kedinin aktifliği elbette sadece oyuncaklarla olmaz. Kedinizin dış mekan etkinliklerine katılmasını sağlayabilirsiniz. Tasmalı yürüyüşler ile kedinin aktifliğini teşvik edebilirsiniz.

Kedi ırkları bazı genetik hastalıklardan muzdarip olabilirler. Bazen de çeşitli nedenlerle rahatsızlanabilirler. Düzenli veteriner kontrolleri ile kedinin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Bazı kedi hastalıkları net belirtiler göstermez. Ancak rutin veteriner kontrolleri ile olası hastalıklar önlenebilir ve kedinin yaşam kalitesi arttırılabilir. Bu nedenle veteriner kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Kedilerin İhtiyaç Duyduğu Ürünler

Yeni bir kedi sahiplenecekseniz, kediniz için bazı malzemeleri tedarik etmelisiniz. Bu malzemeler arasında en önemli olanlar şu şekilde sıralanır:

  • Kedi maması: Kedinin yaşına ve damak tadına uygun bir kedi maması satın alınmalıdır. Kuru, yaş ve ödül mamaları ile kedinin sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır. Mama, kedinin sevebileceği bir aromaya sahip olmalı ve mutlaka kedinin yaşı ile uygunluk göstermelidir.
  • Kedi yatağı: Bilindiği gibi kediler gün içinde uzun saatler boyunca uyumak ve dinlenmek isterler. Konforlu, güvenli ve yumuşak bir kedi yatağı ile onların refah seviyesi artırılabilir.
  • Kedi mama ve su kabı: Kedi dostlarımızın mama ve su tüketme deneyimini bir üst noktaya ulaştırmak için kedi mama ve su kapları mutlaka edinilmelidir. Kedi mama ve su kabı kaliteli ve güvenli bir markanın ürünü olmalıdır.
  • Kedi oyuncakları: Kedilerin de oyun oynama ve hareket etme ihtiyacı vardır. Dolayısı ile kedinin yaşam alanında bulunması gereken ürünler arasında oyuncaklar da var. Oyuncaklar, kedinin zihinsel ve fiziksel bakımdan aktifliğine destek olur. Diğer yandan kedinin kendisini mutlu hissetmesine olanak tanır. Özellikle de evde uzun süre yalnız kalan kedilerin çeşitli oyuncaklara erişimi olmalıdır.
  • Kedi taşıma çantası: Kedilerle seyahat etmek zorlu bir deneyim olabilir. Bu deneyimi iyileştirmenin en kolay yolu ile güvenli bir kedi taşıma çantası edinmekten geçer. Kediler için özel olarak tasarlanan taşıma çantaları sayesinde yolculuk çok daha eğlenceli, sorunsuz ve güvenli bir hale dönüşür.
  • Kedi banyo ve temizlik ürünleri: Kedilerin bakım ve temizlik ihtiyacını gidermek adına banyo ve temizlik ürünlerine yatırım yapmak gerekir.
  • Kedi tırnak makası: Kedinin tırnakları uzadığı zaman onları kırpmak gerekir. İşlemin güvenli bir şekilde yerine getirilmesi için kedi tırnak makası edinmek çok önemlidir.
  • Kedi fırçası: Kedilerin tüy bakımı rutin olarak yerine getirilmelidir. Bunun için kaliteli ve güvenli bir kedi tarağı satın alınmalıdır.
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.