Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yaş Kedi Maması Önerileri 2024

Abone Ol 
Yaş Kedi Maması Önerileri 2024
999.00₺

785.75₺

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
2297.50₺

1295.75₺

Felicia Az Tahıllı Sterilised Tavuklu HypoAllergenic Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
3159.36₺

2085.32₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
2195.08₺

1294.75₺

Felicia Somonlu Az Tahıllı Kısır Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele

Yaş kedi maması önerileri, birçok kedi sahibi tarafından sıklıkla araştırılır. Piyasada çok çeşitli yaş kedi mamaları mevcuttur. Bunlar arasından doğru seçim yapmak oldukça önemlidir. Yaş kedi mamasına yatırım yapmadan önce bilmeniz gerekenler de var. Yaş kedi maması tavsiyesi arayanlar için tüm önemli detaylardan söz ettik ve kaliteli yaş kedi mamalarının hangileri olduğunu belirttik. İşte bütün ayrıntılar…

Yaş Kedi Maması Alırken Nelerken Dikkat Edilmeli?

Yaş Kedi Maması Önerileri

Yaş kedi maması önerileri öncesinde mama alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Tüm canlılar gibi kediler için de beslenme çok önemlidir. Sağlıklı ve doğru beslenmenin kedilerin hayatı üzerinde doğrudan pek çok etkisi vardır. Bu nedenle kediler için çeşitli faydaları bulunan ve lezzeti ile kedilerin çok severek tükettikleri yaş mamaların seçiminde dikkatli olunması gerekir. Yaş mamalar, kedilerin özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda içeriklerine dikkat edilerek seçilmelidir.

Yaş Kedi Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler için yaş mama seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Yaş: Kediler için yaş mama alımında yaş çok önemli faktördür. Yaşa göre kedilerin besin ihtiyaçlarında büyük değişiklikler yaşanmaktadır. Kedinin yavru, yetişkin ve yaşlı olması durumları değerlendirilerek uygun besin içeriğine sahip olan bir mamayı tercih etmek gerekir. Yaş mamalar, her yaş grubundaki kediler için özel olarak hazırlanmış seçeneklere sahiptir.
  • Sağlık Durumu: Kedilerin sağlık durumları mama seçiminde göz önünde tutulmalıdır. Hastalık ve kısırlaştırma gibi durumlar olması halinde buna göre bir yaş mama seçilmelidir.
  • Hayvansal Protein: Kedilerin tükettikleri yaş mamaların onlar üzerinde hiçbir yan etkisi olmaması için doğrudan et kullanılarak yapılması gerekir. Bu şekilde hayvansal protein içeren yaş mamalar ile kedilerin protein ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün olur. Et yan ürünleri içeren yaş mamalar da kediler tarafından kullanılabilir. Ancak bu mamaların içerisindeki yan ürünlerin kedilerin tüketimi için uygun olması gerekir. Bunun için yaş mama içeriği özenle incelenmelidir.
  • Tahıl İçeriği: Yaş mama içerisinde tahıl bulunması gerekir.
  • Taurin: Kedilerin vücut fonksiyonları için gerekli bir amino asit olan taurin, kedilerin vücudu tarafından üretilmez. Bu yüzden kedilerin tüketeceği yaş mamanın içerisinde taurin yer alması önem arz eder.
  • Mineral ve Vitamin: Kedilerin vücutları için bazı minerallere ve vitaminlere ihtiyaçları vardır. Bu bileşenlere mama seçerken dikkat edilmesi gerekir. Kedilerin kemik ve diş sağlığı için faydalı mineraller olan kalsiyum, magnezyum, demir, sodyum ve fosfor gibi bileşenlerin mamanın içerisinde yer alması gerekir. A, B, C, B9 ve B12 de kedilerin ihtiyaç duyduğu vitaminlerdir. Bu içeriklere ve kedilerin çeşitli genetik özelliklerine dikkat edilerek kediler için en uygun mama seçilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Miyavlaması Neden Olur? Kediler Neden Miyavlar?

Yaş Kedi Mamasının Faydaları Nelerdir?

Yaş Kedi Maması Önerileri

Yaş kedi maması önerileri arayanlar, bu mamaların faydalarını da öğrenmek isteyebilirler. Kedilerin insan hayatındaki önemi pek çok kişi tarafından bilinen ve kabul gören bir durumdur. Birçok insan evinde veya sokakta kedi besleyerek onlara olan sevgilerini gösterir. Ancak kedileri beslerken çeşitli faktörleri de düşünmek gerekir.

Kedilerin beslenmesi, onların sağlığı ve yaşam konforu üzerinde çok etkili olur. Kedilerin beslenmesinde çoğunlukla kuru mamalar tercih edilir. Bu kuru mamaların kedilerin türüne, yaşına, boyuna, kilosuna ve özel durumlarına göre tercih edilmesi önemlidir. Kedilerin beslenmesinde kuru mamalar dışında kullanılan bir diğer besin ise yaş mamalardır. Yaş mamaların da kedilerin çeşitli durumları değerlendirilerek seçilmesi gerekir. Yaş mamaların kediler için pek çok faydası bulunur. Besin çeşitliliğini arttırmanın yanı sıra su ihtiyacını karşılamada da yaş mamalar etkilidir.

Yaş Kedi Mamasının Faydaları

Yaş kedi mamasının kediler için faydaları şu şekildedir:

Yüksek Protein İçerir

Yaş kedi maması önerileri arasında yer alan ürünler, protein açısından zengindir. Kedilerin yaş ve aktivite gibi özelliklerine göre uygun bir yaş mama seçmek gerekir. Kedilerin bu gibi özelliklerine bağlı olarak proteine duydukları ihtiyaç değişiklik gösterir. Özellikle gelişme döneminde olan yavru kedilerin ve aktivitesi çok yüksek olan kedilerin yüksek protein içeriğine sahip olan yaş mamaları tüketmesi şarttır.

Daha ileri yaşta olan veya bir sağlık sorununa bağlı olarak az protein tüketmesi gereken kedilerin protein içeriği daha düşük olan yaş mamaları tüketmesi önemli. Bunun için çeşitli yaş mamaların içeriğine dikkat ederek en uygunu seçilmelidir. Çeşitli yaş mama markaları ve içerikleri iyice araştırılarak kedinin ihtiyacını karşılayan bir yaş mama alınmalıdır.

Lezzetlidir

Yaş kedi maması önerileri arasında yer alan konserve kedi mamaları, kedilerin damak tadına uygundur. Kediler için yemeklerinin lezzeti çok önemlidir. Bu nedenle çok seçici olabilirler. Sürekli aynı lezzete sahip bir besinin tüketilmesi onların yemek yemeye duydukları ilgiyi kaybetmesine neden olabilir. Lezzeti ve dokusu ile kedilerin çok sevdikleri bir besin olan yaş mamalar ile bu sorunun önüne geçilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Persian (İran Kedisi / Fars Kedisi) Irkı, Karakteri ve Özellikleri

Kedilerde iştahsızlık durumu sürekli aynı besini tüketmenin yanı sıra çeşitli hastalıklar nedeniyle de olabilir. Bu gibi durumlarda iştahsızlığın sebebi önemli olmakla beraber kedilerin beslenmesine yaş mama eklemek, bu sorun için de etki gösterebilir. Sindirmesi kolay ve nemli bir dokusu olan yaş mamaların bu nedenle kedilerin beslenmesinde önemli bir yeri olmalıdır. Kediler için yaş mama seçerken mamanın içeriğinin aşırı ağır olmamasına da özen gösterilmelidir.

Bol Su İçerir

Kedi mamalarının içeriğinde dört adet önemli bileşen bulunur. Bunlar protein, lif, yağ ve sudur. Bu dört bileşenin her biri kediler için çok önemlidir. Kediler için bir mama tercih edilirken bu bileşenlerin oranına dikkat edilmesi gerekir. Kedilerin beslenmesinde sıklıkla tercih edilen kuru mamaların su içeriği yaklaşık yüzde ondur. Bu oran yaş mamalarda ise yaklaşık olarak yüzde seksen olur.

Ne kadar su içmeleri gerektiğini bilmeyen kediler için yaş mamalar bu nedenle son derece önemlidir. Yaş mamalar ile kedi sahiplerinin en çok endişelendikleri durum olan kedilerinin yeteri kadar su tüketmemesi sorunu çözülebilir ve kedilerin su ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanabilir.

Yumuşak Dokuludur

Yaş mamaların tüketimi, kuru mamalara göre daha kolaydır. Bu yüzden her yaş grubunda yer alan kedilerin tüketimi için uygundur. Yavru kediler, gelişme döneminde oldukları için kuru mamaları tüketmeleri onlar için daha zor olabilmektedir. Yaş mamalar ile onların besin ihtiyacı karşılanabilir. İleri yaşlı kedilerde de aynı durum geçerlidir.

Düşük Karbonhidrat İçerir

Yaş mamaların içeriğinin çoğunluğu protein, yağ, lif ve sudan oluşur. İçerisinde düşük oranda karbonhidrat bulunur. Kedilerin vücut ihtiyaçlarına göre hazırlanan yaş mamalar ile kedilerin vücutlarına aldıkları karbonhidrat oranı düşürülebilir. Bu sayede çeşitli kilo problemlerinin önüne geçilebilir. Kedilerin kilolarını ideal düzeyde korumaları sağlanabilir.

Sindirimi Kolaydır

Lifli ve proteinli bir yapısı olan yaş mamaların sindirimi daha kolay olur. Bu sebeple de kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunlar için endişe duyulmadan tüketilebilirler.

Yağsız Vücut Kütlesini Korur

Kedilerin vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi için yağsız vücut kütlelerinin ideal oranda olması gerekir. Bunun için protein içeren besinlerle kasların desteklenmesi önemlidir. Yaş mamalar, daha az kalori içermelerinin yanı sıra yüksek protein içerir. Bu nedenle kedilerin yağsız vücut kütlelerini korumalarını sağlamada etkili olur. Bu sayede özellikle ileri yaştaki kedilerin vücut fonksiyonlarının daha iyi olması sağlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kediler Depresyona Girer mi?

En İyi Yaş Kedi Maması Önerileri

Yaş Kedi Maması Önerileri

Yaş kedi maması önerileri 2024 arasında ön plana çıkan ürünler:

Plaisir Hindili Pate Yetişkin Kedi Konservesi

En iyi konserve kedi mamaları arasında yer alan Plaisir Hindili Pate Yetişkin Kedi Konservesi, kediler tarafından beğenilerek tüketilir. Hindi aroması ile kedileri memnun eden bir mamadır.

Nutri Feline Sığır Etli Tahılsız Yetişkin Kedi Konservesi

Tahılsız ve sığır etli bir kedi maması olarak dikkat çeken Nutri Feline Sığır Etli Tahılsız Yetişkin Kedi Konservesi, kedi dostlarımız için hem sağlıklı hem de leziz bir seçimdir.

Purina Gourmet Kıyılmış Hindi Kedi Konserve

Yaş kedi maması önerileri arasında konumlanan Purina Gourmet Kıyılmış Hindi Kedi Konserve, kolay tüketimi, üstün lezzeti ve sağlıklı oluşu nedeniyle favoridir.

Felix Çifte Lezzet Sığır Etli ve Kümes Hayvanlı Kedi Konservesi

Kedilerin en çok sevdikleri mamalardan biridir. Lezzeti ve dokusu ile kedilerin damak zevkine hitap eder. Felix Çifte Lezzet Sığır Etli ve Kümes Hayvanlı Kedi Konservesi, kedilerin su, mineral, lif, protein ve vitamin ihtiyacını karşılar.

Plaisir Hairball Tüy Yumağı Azaltıcı Yaş Kedi Maması

Tüy yumağı problemi yaşayan kediler için eşsiz bir seçimdir. Sindirim sorunlarına iyi gelen bu mama, başta uzun tüylü kediler olmak üzere tüm kediler için uygun kabul edilir. Plaisir Hairball Tüy Yumağı Azaltıcı Yaş Kedi Maması ile kedilerin genel sağlığı desteklenir.

Nutri Feline Tavuk ve Hindili Yetişkin Kedi Konservesi

Kedilerin en beğendikleri yaş mama çeşitleri arasında bulunur. Bu eşsiz mama sayesinde kediler hem mutlu olurlar hem de sağlıkları desteklenir. Nutri Feline Tavuk ve Hindili Yetişkin Kedi Konservesi, besin bileşenlerini tam ve dengeli oranda yapısında bulundurur.

Diğer Yaş Kedi Maması Önerileri

Yaş kedi maması önerileri arasında dikkat çeken diğer ürünler şunları kapsar:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.