Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Highlander Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Abone Ol 
Highlander Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı
3420.00₺

2155.75₺

Royal Canin Sterilised 37 Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
683.65₺

538.53₺

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Konserve 85 gr 24 Adet

Ürünü İncele
786.72₺

579.55₺

N&D Düşük Tahıllı Balıklı Portakallı Yetişkin Kedi Maması 1.5 kg

Ürünü İncele
2898.50₺

2005.12₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele

Highlander kedi ırkı, büyük kedi cinslerinden biridir. Doğal olarak kısa kuyruğu bulunan, kaslı ve atletik bir kedi olarak bilinir. Bu kedilerin hem uzun hem de kısa tüylü versiyonları bulunur. Peki Highlander cinsi kedilere nasıl bakılır? Bu kedilerin özellikleri nedir? İşte detaylar!

Highlander Kedi Irkı Özellikleri

Highlander Kedi Irkı

Highlander kedi ırkı söz konusu olduğunda öne çıkan detay, düz ila hafif dışbükey alın, geniş burun köprüsü ve kıvrılmış geniş tabanlı kulaklardır. Highlander kedileri nispeten yeni bir türdür. CFA tarafından henüz tanınmış değildir.

Highlander erkek kediler, dişilerden daha büyük boyutludur. Göz rengi değişir ve tüy renkleri ise hemen hemen her tonda olabilir. Yaşam süresi genelde 10-15 yıldır. Hipoalerjenik değildir. Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir cinstir.

Highlander Kedi Irkı Karakteri

Highlander kedi ırkı enerjik, uyumlu ve insan dostu bir kedidir. Çocuklarla arası çok iyidir. Onlarla zaman geçirmeyi ve oyunlar oynamayı pek sever.

Highlander, dışa dönük olduğu için hemen herkes için uygun bir cinstir. Bu insan odaklı kediler, yabancılar da dahil olmak üzere tüm insanlar ile iyi geçinmeyi bilinir. Çok arkadaş canlısıdır. Ailesine karşı sevgi dolu ve ilgilidir. Cins, aynı zamanda diğer kedilerle ve kedi dostu köpeklerle de iyi anlaşır.

Aktif ve meraklı bir kedidir. Kedi oyuncakları ile zaman geçirmeye bayılır. Kedi tasması eşliğinde doğa yürüyüşlerine çıkmak, tam da bu kedilere göredir. Mutluyken kısa kuyruğunu sallama eğilimindedir. Bu yönüyle köpeklere benzetilir.

Highlander Kedi Irkı Bakımı

Highlander kedileri uzun ya da kısa tüylere sahip olabilir. Bu nedenle tüy bakımı, tüylerinin uzunluğuna göre değişir. Gevşek ve ölü tüyleri yok etmek için düzenli bakım gerektirir. Kedi tarağı ile haftada en az birkaç kez taranması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Bakmak Zor Mu? Kedi Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Suyu seven bir kedi olduğundan, gerektiği zaman banyo yaptırılabilir. Egzersiz ihtiyacı ihmal edilmemelidir. Gün içinde en az bir saat kadar aktif kalmalıdır. Pati bakımı ve tırnak kesimine de dikkat edilmesi gerekir. Gözleri ve kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Ağız ve diş bakımı, kedinin genel sağlığı açısından son derece önemlidir. Bundan dolayı dişleri rutin olarak fırçalanmalıdır.

Highlander Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi Highlander kedilerinin de kaliteli ve sağlıklı beslenmeye gereksinimi vardır. Dolayısı ile besin bileşenleri açısından tam ve dengeli kedi mamaları bu hayvana sunulmalıdır. Aynı zamanda gün içinde yeteri kadar su tüketmesi sağlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.