Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yaş Köpek Maması Önerileri 2024

Abone Ol 
Yaş Köpek Maması Önerileri 2024

Yaş köpek maması önerileri 2024 detayları birçok köpek sahibi tarafından araştırılıyor. Piyasada köpek dostlarımız için çok çeşitli yaş mamalar mevcut. Peki, köpekler için hangi yaş mama daha iyi? Yaş maması tavsiyeleri arıyorsanız, yazımızı incelemeye devam etmelisiniz.

Yaş Köpek Maması Nedir?

Yaş Köpek Maması Önerileri

Yaş köpek maması, konserve köpek maması olarak da bilinir. Köpeklerin beslenme düzeninde sıklıkla yer alan bir mama seçeneğidir. Genel olarak ıslak bir kıvama sahiptir. Taze olarak köpeklere servis edilir.

Yaş mama, yüksek su içeriğine sahip bir mamadır. Bu nedenle köpeklerin hidrasyon gereksinimini de karşılar. Bu tür konserve mamalar, iştahsızlık problemi yaşayan ve beslenme güçlüğü çeken köpekler için en iyi seçimlerden biridir. Yaş mamanın raf ömrü kısa olduğu için paket açıldıktan sonra tüketimi çok önemlidir.

Yaş Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarih boyunca insanların yanında yer alan ve insanlar için kimi zaman bir dost kimi zaman da bir koruyucu olan köpeklerin daha kaliteli bir yaşam geçirmeleri için beslenmelerine dikkat edilmelidir. Tüm canlılar gibi köpekler için de beslenme sağlık ve yaşam konforu için son derece önemlidir.

Köpeklerin beslenmesinde genellikle kuru mamalar tercih edilir. Ancak yaş mamalar ile beslenmelerinin desteklenmesi, köpeklerin sağlığı açısından daha faydalı olur. Ayrıca köpekler için uygun içeriğe sahip olan yaş mamalar, lezzeti ile de köpekler tarafından çok sevilir. Yaş köpek maması önerileri 2024 öncesinde yaş köpek maması seçiminde nelere dikkat edilmeli açıklayacağız.

Yaş Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler için yaş mama alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Köpeklerin ihtiyacı olan vitaminlerin ve minerallerin yaş mamanın içerisinde yer almasına dikkat edilmelidir. Bu sayede köpeklerin vücudu için gerekli besinlere takviye sağlanabilir.
 • Köpekler için glutenli yaş mamalar zararlı olabilir. Bu yüzden yaş mama seçerken glutensiz olanları tercih etmeye özen gösterilmelidir.
 • Tahıl içeren yaş mamalar, tahıla alerjisi bulunan köpeklere zararlı olabilir. Bunun nedeni tahıllı mamalarda pirinç ve mısır gibi bazı tahılların yüksek miktarda bulunmasıdır. Bu tahılların fazla tüketilmesi köpekler için zararlıdır.
 • Yaş mamaların protein içeriği köpekler için çok önemlidir. Köpeklerin hepsinin az, orta veya yüksek düzeyde egzersiz ihtiyacı vardır. Bu egzersizleri yapmaları köpekler için önemlidir. Yaş mamalar tüketen köpekler, daha iyi bir egzersiz performansına sahip olur ve vücutlarındaki kas oranı artış gösterir. Köpeklerin beslenmesi de protein ağırlıklı olmalıdır. Bu sayede köpeklerin kas yapıları korunabilir.
 • Soya, köpekler için zararlı bir besindir. Köpeklerde sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzden soya içermeyen yaş köpek mamaları satın almak en doğrusu olabilir.
 • Çeşitli tatlandırıcılar, renklendiriciler ve GDO’lu besinlerin yaş mamanın içerisinde bulunmaması gerekir.
 • Aktivite düzeyi yüksek olan ve dışarıda oyun oynamayı seven köpekler için sağlıklı yağ oranı daha yüksek olan yaş mamalar seçilmelidir.
 • Köpeklerin çeşitli özellikleri yaş mama seçiminde en önemli faktörlerden biridir. Yaş mama seçiminde köpeklerin yaşı, ırkı ve sağlık durumlarına dikkat edilmelidir.
 • Kısırlaştırılmış köpeklerin vücutları kilo almaya daha müsait olur. Bu nedenle onlar için yaş mama seçerken daha hafif olanlara yönelmek gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Italian Greyhound (İtalyan Tazısı) Köpek Irkı Tüm Özellikleri, Genel Bakım ve Sağlık

Yaş Köpek Mamasının Faydaları Nelerdir?

Yaş Köpek Maması Önerileri

Yaş köpek maması önerileri hakkında bilgi almak isteyenler, bu mama türünün faydalarını da bilmek isteyebilirler. Köpeklerin beslenmesinde kuru mama, yaş mama ve ev yemekleri gibi besinler tercih edilir. Bu besinlerin her birini tercih ederken köpeklerin besin ihtiyacına dikkat edilir.

Köpeklerin yaşam konforlarının korunması için sağlıklı beslenmeleri önemlidir. Köpek sahipleri tarafından bunun için genellikle kuru mamalar temin edilir. Ancak köpeğin sağlık sorunları, fiziksel özellikleri veya köpeklerin beslenmesinde lezzet çeşitliliği oluşturmak istenmesi gibi farklı sebeplerle yaş mama gibi alternatiflere yönelen köpek sahipleri de vardır.

Yaş köpek mamaları, lezzeti ve sulu kıvamı ile köpekler tarafından çok sevilmektedir. Yaş köpek mamalarının zengin besin içeriği de köpek sahiplerinin dikkatini çekmektedir. Köpeklerinin sağlıklı bir yaşam sürmesini isteyen bilinçli köpek sahipleri tarafından yaş köpek mamalarının faydaları oldukça merak edilmektedir. Peki yaş köpek mamalarının faydaları nelerdir? Detaylar aşağıdaki gibi.

Yaş Köpek Mamasının Faydaları

Yaş köpek mamalarının köpekler için pek çok faydası bulunur. Yaş köpek mamalarının faydaları şu şekilde listelenebilir:

 • Yaş köpek mamaları, kuru mamalara göre daha lezzetli olması ile köpekler tarafından çok sevilir. Bu nedenle yemek seçen köpekler için iyi bir tercihtir. Ayrıca yeme bozukluğu ve iştah kaybı olan köpeklere de iyi gelir.
 • Sağlıklı beslenme, köpeklerin vücudu ve bağışıklık sistemi için son derece önemlidir. Bu nedenle köpeklerin vücutlarının ihtiyacı olan besinleri tüketmeleri gerekir. Köpekler için özel olarak hazırlanan yaş mamaların pek çok çeşidi bulunur. Bu çeşitler arasından her köpeğin beslenmesine uygun besin içeriğine sahip yaş mama seçilebilir.
 • Kuru mamaya göre çok daha sulu bir yapısı olan yaş mamaların çiğnenmesi daha kolaydır. Bu sebeple özellikle yavru köpekler ve yaşlı köpekler için uygun besinlerdir.
 • Su oranı yüksek olduğu için köpeklerin su ihtiyacını karşılaması konusunda faydalıdır. Yaş mamalar ile köpeklerin su ihtiyacının bir kısmının karşılanması sağlanabilir. Ayrıca yaş mamalar yüksek nem oranına sahip olduğu için boşaltım ve sindirim sistemine iyi gelir.
 • Yaş mamalar, köpekler için mükemmel bir alternatiftir. Sürekli aynı besinleri tüketmek köpekler için sıkıcı olabilir. Bu durumda beslenmelerini çeşitlendirmek için yaş mamalar kullanılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  11 Maddede En Popüler Teriyer Köpek Cinsleri

Yaş Köpek Mamasının Diğer Faydaları

Yaş köpek maması önerileri arayanlar için diğer önemli noktalardan bahsedelim. Yaş köpek mamalarının faydaları arasında şunlar da var:

 • Yaş mamaların yağ ve protein içeriği yüksektir. Bu nedenle köpeklerin kas ve kemik gelişimi için faydalıdır. Onların vücutlarını korumalarını sağlar.
 • Hasta veya bir operasyondan çıkmış köpeklerin kuru mamalar gibi çok katı olan gıdaları tüketmeleri zor olur. Bu durumdaki köpeklerin yüksek su içeriğine sahip besleyici yaş mamaları tüketmesi gerekir. Yüksek nem içeriğine sahip yaş mamalar, özellikle boşaltım sistemi hastalıklarına iyi gelir.
 • Ağız ve diş sağlığı bozulduğunda kuru mama ile beslenme zamanları köpekler için büyük bir sorun olabilmektedir. Diş çürükleri ve iltihaplar nedeniyle köpeklerin sert bir yapıya sahip olan kuru mamaları yemeleri zor olacaktır. Diş sorunu yaşayan köpekler için en uygun besinler yumuşak bir yapıya sahip olan yaş mamalardır.
 • Yumuşak dokusu nedeniyle çiğnemesi kolay olan yaş mamaların bir diğer faydası ise sindirimi kolay bir besin olmasıdır. Bu nedenle hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları önler.
 • Yaş mamaların besin içeriği çok zengin ve besin değeri çok yüksektir. Bundan ötürü yaş mamalar ile köpeklerin ihtiyaç duydukları besinleri küçük bir porsiyonla almaları sağlanabilir. Yaş mama tüketen köpeklerde doygunluk hissi daha kolay oluşur. Bu durum özellikle kilo sorunu yaşayan köpeklerin kilolarını vermelerinde etkilidir. Egzersiz ile desteklenen yaş mama tüketimi, köpeklerin kilo vermesine olanak sağlar.
 • Sağlık sorunu olan köpekler kimi zaman verilen ilacı kullanmak istemezler. Bu durumlarda yaş mamalar ile ilacın verilmesi sağlanabilir. Yaş mamalar ile karıştırılan ilaçlar hiçbir direnç olmadan köpeklere verilebilir.
 • Su ve besin içeriği ile yaş mamalar diyabet hastalığına iyi gelir.
 • Yaş köpek mamalarının saklama süresi, kuru mamalara göre daha uzundur. Bu nedenle açılan bir paket daha uzun süre tüketilebilir.
 • Yaş mamaların içerisinde bol miktarda protein, yağ, vitamin ve mineral gibi köpeklerin sağlığı için faydalı bileşenler bulunurken karbonhidrattan çok az bulunur. Bu yüzden de özellikle kilo sorunu olan köpekler olmak üzere tüm köpeklerin kilo kontrolü için faydalı olan bir besindir.
 • Yaş mamaların hacme göre besleyiciliği, kuru mamalara göre daha yüksektir. Aynı miktardaki kuru mamaya oranla yaş mamaların besin değeri daha yüksektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Black Russian Terrier Köpek Irkı Tüm Özellikleri, Genel Sağlık ve Bakım

Yaş Köpek Maması Önerileri Nelerdir?

Yaş Köpek Maması Önerileri

Yaş köpek maması satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ve yaş köpek mamasının faydalarıyla alakalı bilgiler paylaştık. Peki, yaş köpek maması önerileri nelerdir? En iyi yaş köpek maması hangisi? Köpeğinize sunabileceğiniz en iyi yaş mamalar şu şekilde açıklanabilir:

Pedigree Sığır Etli Konserve Köpek Maması

Köpekler için en iyi seçimlerden biri olan Pedigree Sığır Etli Konserve Köpek Maması, lezzetli ve sağlıklı bir mama olarak lanse edilir. Doğal, lezzetli, sağlıklı bir yaş mama seçeneğidir. Taze et kullanılarak formüle edilmiştir ve katkısızdır.

N&D Tavuklu ve Narlı Yetişkin Köpek Konservesi

Nar ve tavuk aromalı bir köpek konservesi olarak ön plana çıkan mama, yetişkin köpekler için özel olarak formüle edilmiştir. N&D Tavuklu ve Narlı Yetişkin Köpek Konservesi, tahıl içermediği için alerjisi olan köpeklere de hitap eder.

Miglior Cane Tavuk ve Hindi Etli Konserve Köpek Maması

Yaş köpek maması önerileri arasında yer alan Miglior Cane Tavuk ve Hindi Etli Konserve Köpek Maması, yüksek protein içeriği ve doğal yapısı ile dikkat çeker. Köpeklerin protein ihtiyacının kolayca karşılanmasını sağlar.

Miglior Cane Biftekli ve Sebzeli Konserve Köpek Maması

Sebzeli ve biftekli aromasıyla fark yaratan Miglior Cane Biftekli ve Sebzeli Konserve Köpek Maması, köpek dostlarımızın damak tadına hitap eder. Köpekler için hem lezzetli hem de sağlıklı bir seçenektir.

Royal Canin Yorkshire Terrier Yetişkin Yaş Köpek Maması

Bu sağlıklı mama, Yorkshire Terrier köpekler için özel olarak hazırlandı. Royal Canin Yorkshire Terrier Yetişkin Yaş Köpek Maması, protein, vitamin, mineral ve lif içeriği ile köpeklerin sağlığını teşvik eder.

Plaisir Sığır Etli Sebzeli Köpek Konservesi

Sebze ve sığır eti içeriği sayesinde Plaisir Sığır Etli Sebzeli Köpek Konservesi, en popüler yaş köpek mamalarından biridir. Yaş köpek maması önerileri arasında yer alan mama, köpeklerin damak tadına uygundur.

Diğer Yaş Köpek Maması Önerileri

Yaş köpek maması önerileri 2024 listesinde ön plana çıkan diğer ürünler:

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.