Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Abone Ol 
Kediler Sahiplerini Neden Yalar?
2195.08₺

1294.75₺

Felicia Somonlu Az Tahıllı Kısır Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
1050.00₺

728.75₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
3159.36₺

2085.32₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1244.56₺

788.85₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele

Kediler sahiplerini neden yalar sorusunun yanıtı araştırılıyor. Rahatlarına düşkünlükleri ile bilinen kediler kimi zaman mesafeli olsalar da cana yakın oldukları zamanlar da vardır. Bu zamanlarda sahiplerine yaklaşarak sevilmeyi beklerler. Ayrıca sahiplerini yalayarak onlara ilginç bir deneyim yaşatırlar. Kedilerin sahiplerini yalamaları, onlara ilginç bir deneyim yaşatmasının yanı sıra bunu neden yaptıklarını sorgulatır. Peki kediler sahiplerini neden yalar? İşte detaylar!

Kediler Sahiplerini Neden Yalar? Sebebi Nedir?

Kediler Sahiplerini Neden Yalar?

Kediler sahiplerini neden yalar? Kediler sahiplerini yalayarak onlara farklı şeyleri göstermeye çalışır. Yani bu davranışı yapmalarının tek bir sebebi olmadığı söylenebilir. Kedilerin bunu yapmasının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İnsanların çevrelerindeki şeylerin kokusu zaman zaman üzerlerine siner. Bizler bunu fark etmesek bile kediler hassas koku duyuları ile bunu fark edebilir. Bu kokuya olan ilgileri nedeniyle sahiplerini yalayabilirler.
  • Kedilerin de insanlar gibi kıskançlık ve sahiplenme duyguları vardır. Kendi bölgelerini kokuları ile işaretlemeyi severler. Sahiplerini de işaretlemek için yalayabilirler.
  • Kediler birçok şeyi oyun olarak görebilir. Sahiplerini yalamak da onları eğlendiren bir oyun olarak görülebilir. Bu şekilde yakınlıklarını göstermenin yanı sıra eğlenceli bir şekilde vakitte geçirebilirler. Bu da kediler sahiplerini neden yalar sorusunun bir başka yanıtıdır.
  • Kedilerin vücutlarını yaladıkları çok yaygın bilinen bir durumdur. Çoğu zaman bunu refleks olarak bile yaparlar. Çok stresli olduklarında bunu yaparken kendi canlarını yakmaları da mümkündür. Yine de streslerini azaltmak üzere bu hareketi yapmaya devam ederler. Stresli zamanlarda sahiplerini de yine normale göre daha sert bir şekilde yalayabilirler.
  • Anne yavrular yeni doğan yavrularını yalayarak onlarla ilgilenir. Bu içgüdü her kedide vardır. Bu onlara özenlerini ve sevgilerini göstermenin bir yoludur. Bu sebeple sahiplerine olan sevgilerini göstermek için de bunu yaparlar.
  • Kedilerin sahiplerini yalamasının bir diğer sebebi ise onlarla bağ kurmak istemeleridir. Kediler kendi aralarında da bu şekilde yakınlık kurarlar. Sahiplerine düşkün olan kediler de yine aynı hareket ile sahiplerine yakınlaşır.
  • Kediler sahiplerini neden yalar sorusunun diğer cevabı şöyle: Kediler sahiplerinin ilgisinin kendi üzerlerinde olmasını ister. Kimi zaman kendi hallerinde takılmayı sevseler de özel olarak ilgi istedikleri zamanlar da olur. Bu zamanlarda sahiplerinin yanına giderek onları yalayabilirler. Bu şekilde ilgi istediklerini gösterirler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Kulak Uyuzu Neden Olur?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.