Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedilerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Bilgiler

Abone Ol 
Kedilerde Diş Çıkarma Dönemi Hakkında Bilgiler
1900.00₺

1155.75₺

Mystic Az Tahıllı Tavuklu Yavru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
3430.00₺

2097.75₺

N&D Düşük Tahıllı Somonlu Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1141.80₺

758.51₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
683.65₺

538.53₺

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Konserve 85 gr 24 Adet

Ürünü İncele

Kedilerde diş çıkarma dönemi kedi sahiplerini yakından ilgilendirir. Yavru kediler doğumdan sonraki bir süre boyunca anne sütü ile beslenirler. Bu dönemde henüz dayanıklı dişleri olmayan yavrular katı gıdaya geçmek için hazır değildir. Bu nedenle de anne sütü bile alamazsa kedilerin katı gıdaya geçiş yapması önerilmez. Katı gıda yerine anne sütüne eşdeğer olan süt tozları verilebilir. Diş çıkarma döneminde ise dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlar daha sağlıklı dişler için destekleyici niteliktedir. Peki, kedilerde diş çıkarma dönemi nasıl olur? Nelere dikkat etmek gerekir?

Kedilerde Diş Çıkarma Dönemi Nasıl Olur?

Kedilerin geçici ve kalıcı dişleri vardır. Geçici dişler erken dönemde çıkar ve kedilerin beslenmesi için yardımcı işleve sahiptir. Kalıcı dişler ise ilerleyen dönemde kendini gösterir. Bu dişler kedilerin katı gıdaya geçtiği dönem için önemlidir.

Kedilerde Geçici Dişlerin Çıkması

Kedilerin geçici dişleri 2 – 4 haftalık olan dönemde çıkar. 6 – 7 haftalık olana kadar bu dişlerin tamamı çıkmış olur. Kedilerin beslenme düzeni ya da sağlık durumu gibi etkenler bu süreyi etkileyebilir. Geçici dişler tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerin süt dişleridir ve bir süre sonra dökülür. Geçici dişler zamanla dökülürken yerine kalıcı olan dişler çıkar. Bu dişler kısa sürede dökülüp yeniden çıkacağı için kedi sahipleri kimi zaman diş dökülme dönemini farketmeyebilir.

Kedilerde Kalıcı Dişlerin Çıkması

Kedilerin kalıcı dişleri 3 – 4 aylıkken çıkmaya başlar. Bu süreç kimi zaman çok kısa sürse de bazı durumlarda 1 yaşına kadar devam ettiği de görülmüştür. Yavru kedilerin kalıcı dişleri çıkarken dökülen süt dişleri kaşıntı gibi belirtiler görülmesine neden olabilir. Bunlar normaldir ve herhangi bir müdahale gerektirmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde İshal ve Belirtileri

Kedilerde Diş Değişim Döneminde Hangi Belirtiler Görülür?

Kedilerde diş çıkarma belirtileri kediden kediye değişebilir. Kedilerin süt dişlerinin yani geçici dişlerinin dökülüp yerine yenilerinin çıkması, diğ değişim dönemidir. 3 – 4 aylıkken çıkmaya başlayan kalıcı dişler şu belirtiler ile oluşabilir:

  • İştahsızlık
  • Ateş
  • Ağız kokusu
  • Hafif kanamalar
  • Diş kaşıntısı
  • Isırma
  • Salya

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de süt dişleri çıkarken ve dökülürken çeşitli belirtiler görülebilir. Bu belirtiler görüldüğü zaman veteriner desteği almak gerekli olabilir ancak çoğu zaman kediler bu dönemi sorunsuz şekilde atlatmaktadır.

Kedinizin ağız ve diş sağlığı için ihtiyaç duyduğu ürünler pet shop mağazamızda!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.