Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kedilerde Kalp Yetmezliği Belirtileri, Tedavisi

Abone Ol 
Kedilerde Kalp Yetmezliği Belirtileri, Tedavisi
2278.55₺

1812.55₺

Pro Plan Adult Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
900.00₺

672.75₺

N&D Düşük Tahıllı Tavuklu Narlı Yetişkin Kuru Kedi Maması 1,5 kg

Ürünü İncele
1050.00₺

747.75₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
4905.00₺

3189.75₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele

Kedilerde kalp yetmezliği görülebilir. Kalp dokusu, bir kas yapısına sahip olmakla beraber bu kasın rutin şekilde kasılarak çalışması gerekmektedir. Fakat kalp kasının zayıflaması ve istenen görevi tam olarak yerine getirememesi, kalp yetmezliği hastalığını beraberinde getirir. Bu sorun insanlarda görülebileceği gibi kedilerde ve köpeklerde de ortaya çıkabilir.

Kedilerde kalp yetmezliği sorununda beyne, akciğerlere ve diğer organlara kan pompalama işlevi yetersiz kalmaktadır. Çünkü kanla beraber vücuttaki diğer dokulara besin ve oksijen iletimi sağlanır, karbondioksit dokulardan alınır ve atılır. Kalp yetmezliği varsa bu işlevler yerine getirilirken aksaklık oluşur. Özellikle de beyin ve akciğer oksijensiz kalır ve vücutta çeşitli etkiler görülür. Kedilerde kalp yetmezliği çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Kedilerde Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kedilerde Kalp Yetmezliği

Kedilerde sıkça görülen kalp hastalıkları arasında konjestif kalp yetmezliği yer alır. Bu sorunda kalp, vücuda yeteri kadar kan pompalayamaz. Ardından özellikle de kedilerin akciğerinde sıvı birikir. Kalp duvarlarının kalınlaşması sonucunda görülen birçok belirti, kedileri etkiler. Genel olarak kalp yetmezliği belirtileri şunları içerir:

  • Vücudun tümü ile yılgın ve yıkık görülmesi,
  • Yoğun bir iştah kaybı ile birlikte zayıflama,
  • Diş etleri ve dil gibi alanlarda mavi ile gri arası bir rengin belirmesi,
  • Arka bacağın felç gibi hareketsiz kalması,
  • İlerleyen bir evreye ulaşılmışsa ani ölüm.

Kalp yetmezliği ilerlediği zaman ilk dönemlerde fark edilmeyen belirtiler, sonrasında daha net şekilde fark edilebilir. Özellikle de oyun seven ve aşırı enerjik olan kedilerde yürümek bile yorucu bir durum haline gelir. En basit aktivitelerin bile zorla yapıldığı gözlemlenir. Ayrıca derin bir öksürük durumu ortaya çıkabilir. Bu tür belirtiler kimi zaman enfeksiyon, solunum sorunları ve yaşlılık nedeniyle de görülür. Fakat kalp sorunu olduğunda da fark edilebilir.

Kedilerde Kalp Yetmezliği Tedavisi

Hem erken evrede hem de son evrelerde tedavi oldukça önemlidir. Doğru teşhis ve tedavi ile kedinin sağlığına kavuşması sağlanabilir. İlaç uygulaması ve düzenli tedavi teknikleri ile kedinin sağlığı teşvik edilir. Deneyimli veterinerlerden yardım alınarak, kedinin sağlık problemi çözüme kavuşturulabilir. Tedavide öncelikle çeşitli tetkikler uygulanır. Hastalığın teşhis edilmesi ile beraber çeşitli ilaçlar yolu ile kedinin bu problemden kurtulması mümkün hale gelir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerin Karın Ağrısı Nasıl Geçer?
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.