Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Kışın Köpeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Kışın Köpeklerde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış mevsiminde köpeklerde cilt bakımı dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Köpek dostlarımız, hareketli olmaları ve tüylerinin varlığı nedeniyle her türlü hava koşuluna dayanabilen hayvanlar gibi görünseler de, aslında onların da cilt ve tüy bakımına ihtiyacı var. Özellikle soğuk havalarda buna daha çok dikkat edilmelidir.

Kışın Köpeklerde Cilt Bakımı

Köpeklerde Cilt Bakımı

Kışa dayanmak için gerekli enerjiye ve savunmaya sahip olmaları adına iyi bir beslenme ve yeterli hijyen şarttır. Ayrıca, evcil köpeklerin derisinin ve tüylerinin soğuğa karşı savaşmada önemli rol üstlendikleri unutulmamalıdır. Onları koruyabileceğimiz doğru ama sonuçta cilt dış etkenlere karşı doğal koruyucu olmaya devam ediyor.

Bunlara ek olarak; uygun olmayan ortam sıcaklığı, aşırı nemlilik ve yanlış tüy bakımı gibi hususlar da köpeklerin tüylerinde dökülmeye, dermatite ve aşırı tüy dökülmesine yol açabilir. Sağlıklı cilt olmadan sağlıklı tüylerin olması mümkün değildir. Bu nedenle kış geldiğinde köpeğin cildini soğuktan, yağmurdan ve düşük sıcaklıklardan korumak önemlidir. Kışın köpeklerde cilt bakımı hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim:

1. Köpek Kıyafetleri Kullanın

Özellikle kısa tüylü küçük köpekler için kış ayları zorlu geçer. Köpeğinizin üşümesini engellemek amacıyla köpek kıyafetleri tedarik etmeniz önemlidir. Kazaklar, yağmurluklar ve sweatshirt’ler, köpeğinizi soğuk havalardan en iyi şekilde koruyacaktır. Buna ek olarak; yaşlı köpeklerin bağışıklık sistemleri daha düşüktür. Bu yüzden onlara da köpek kıyafetleri tavsiye edilir.

2. Nemlendirici Uygulayın

Köpeklerde cilt bakımı söz konusu olduğunda en mühim konulardan biri de köpeğin bazı yerlerine nemlendirici uygulamak. Köpekler için özel olarak üretilen nemlendirici ürünler kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda doğal vazelin de kullanabilirsiniz. Belki duymamış olabilirsiniz, ancak doğal vazelin köpeklerin cildini nemden ve soğuktan korumak için çok etkili bir bileşendir. Cildin kurumasını ve çatlamasını önleyecektir. Bu sebeple de köpeğin burnuna, ağız çevresine ve patilerine uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpeklerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

3. Tüyleri Çok Kesmeyin

Doğal korumasını kaybedeceğinden dolayı kışın köpeğinizin tüylerini kırpmanız önerilmez. Köpek tıraş makinesi ile sadece tüylerin uçlarından kesme yapabilirsiniz. Düzenli olarak köpek tarağı ile fırçalama gerçekleştirerek, tüylerin sağlıklı ve parlak kalmasını sağlayabilirsiniz.

4. Kaliteli Banyo Ürünleri Kullanın

İdeal olarak, köpeğinizin cildine ve tüy yapısına uygun olan köpek banyo ve temizlik ürünleri tercih edin. Böylece kışın köpeklerde cilt bakımı etkili bir şekilde gerçekleştirilebilecektir. Ayda en az bir defa köpeğinizi banyo yaptırmalısınız. Evcil hayvanımızın tüyü veya derisi ile ilgili herhangi bir özel ihtiyacı varsa buna uygun olan ürünleri satın almalısınız.

5. Tüy Bakımını Aksatmayın

Köpek tüy ve deri bakım ürünleri kullanarak, köpeğinizin cilt ve tüy sağlığını teşvik edebilirsiniz. Köpeğinizin tüyleri ıslanırsa, dermatit sorunlarını önlemek amacıyla tüylerini iyice kurutmalısınız. Haftada en az 3 defa tüylerini fırçaladığınızdan emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.