Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpek Ne Yer? Köpeklere Ne Yedirilir?

Abone Ol 
Köpek Ne Yer? Köpeklere Ne Yedirilir?

Köpek ne yer sorusunun yanıtı özellikle de yeni bir köpek sahiplenmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Köpeklerin uzun ömürlü ve sağlıklı kalmaları, tam ve dengeli beslenmelerinden geçiyor. Öyleyse köpek dostlarımız neyle beslenmeli? Köpeklere ne yedirilir? Ayrıntıları açıklıyoruz.

Köpek Ne Yer?

Köpek Ne Yer

En popüler evcil hayvanlardan biri olan köpekler, sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için kaliteli beslenmeliler. Köpeklerin de insanlar gibi tam, dengeli ve sağlıklı beslenmeye ihtiyacı var. Dolayısıyla köpeklerin beslenme düzenine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Köpek ne yer sorusunun cevabı ise önem kazanıyor.

Köpekler, kendileri için özel olarak formüle edilen köpek maması tüketmeliler. Mamalar, köpeklerin yaş grubuna uygun olacak şekilde tasarlanır. Örneğin yavru köpekler için üretilen yavru köpek maması, yavruların büyümesi ve gelişmesi için gereken tüm besin bileşenlerini tam ve dengeli oranda yapısında barındırır.

Yetişkin köpek mamaları ise köpeklerin sağlığını teşvik eder, hastalıkları önler ve vücudun ihtiyaç duyduğunu enerjiyi verir. Yaşlı köpekler bazı hastalıklardan muzdarip olabilirler. Onlar için geliştirilen yaşlı köpek mamaları, hem hastalıkları önler hem de aşırı kilo alımının önüne geçer.

Köpeklere elbette bazı sebze ve meyveler de verilebilir. Fakat sevimli dostlarımızın temel beslenmesi mutlaka köpek maması olmalıdır. Diğer bazı insan yiyecekleri köpekler için zararlı olabilir. Dolayısıyla bir insan yiyeceğini köpeğe vermeden önce veterinere danışmak gerekir.

Köpek Ne Yer: Kuru Köpek Maması

Köpeklerin sağlığını destekleyen kuru mama, en çok tercih edilen köpek maması çeşitlerinden biridir. Köpeklerin damak tadına hitap eden bu mamalar, farklı aromalarda üretilir. Köpeklerin sağlığı düşünülerek formüle edilen kuru mamalar, evcil dostlarımızın böbrek, karaciğer, kemik, kalp ve kas sağlığını da korur. Kuru köpek maması, diğer yandan köpeklerin ağız ve diş sağlığı için de iyi bir seçim olarak dikkat çeker.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

Köpek Ne Yer: Yaş Köpek Maması

Konserve köpek maması olarak da bilinen yaş köpek mamaları, köpeklerin beslenme düzeninde mutlaka yer almalıdır. Köpeğin beslenmesinde çeşitlilik oluşturmak amacıyla bu mamalardan yararlanılmalıdır. Yaş mamalar üstün lezzeti ile köpeklerin iştahını açar ve onların damak zevkine hitap eder. Köpeklerin mutlu olmasını sağlar. Su oranı yüksek olan konserve mama, köpeğin su ihtiyacının karşılanmasına da yardımcı olur.

Köpek Ne Yer: Ödül Köpek Maması

Özellikle de eğitim döneminde bir hayli önemli olan ödül köpek maması, köpeklerin de sevdiği bir seçenektir. Çeşitli formlarda ve aromalarda üretilen bu mamalar, köpeklerin mutluluk seviyesini yükseltir. Ödül maması tüketiminde aşırıya kaçılmaması önemlidir. Aksi durumda kilo sorunları meydana gelebilir.

Son olarak; köpeğe verilecek olan mama protein, mineral, lif ve vitaminler açısından tam ve dengeli olmalıdır. Bu sebeple kaliteli köpek maması markaları tercih edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.