Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpekler Salatalık Yiyebilir mi?

Abone Ol 
Köpekler Salatalık Yiyebilir mi?

Köpekler salatalık yiyebilir mi merak ediliyor. Çorbalarda, içeceklerde ve salatalarda popüler bir yiyecek olan salatalık, hem ferahlatıcı hem de besleyici bir seçenek olarak dikkat çeker. Çoğu insanın beğenerek tükettiği salatalık, köpeklerin de ilgisini çekebilir. Peki köpeklere salatalık verilir mi? İşte detaylar…

Köpekler Salatalık Yiyebilir mi? Yiyemez mi?

Köpekler Salatalık Yiyebilir mi?

Köpekler salatalık yiyebilir mi sorusunun yanıtı özellikle de köpek sahipleri tarafından araştırılıyor. Peki köpekler salatalık yiyebilir mi? Düşük kalorili, lifli ve ferahlatıcı bir besin olan salatalık, veterinerlerin yeşil ışık yaktığı yiyecekler arasında yer alır. Sağlıklı atıştırmalık arayanlar için uygundur. Kalorisi düşük olduğundan, kilo sorunu olan köpekler için de idealdir.

Aslında köpeklerin temel beslenmesi köpek maması olmalıdır. Fakat bazı tahıllar, meyve ve sebzeler de köpeklere sunulabilir. Köpeklerin yiyebileceği insan yiyeceklerinden biri de salatalıktır. Ancak miktarı abartmamak önemlidir. Veterinere danışarak köpeğe salatalık verebilirsiniz. Bazı köpeklerin alerjisi olabileceği için dikkatli olmakta yarar var.

Salatalığın Köpeklere Faydaları Nelerdir?

Köpekler salatalık yiyebilir mi açıkladık. Peki salatalığın köpeklere faydaları nelerdir? Salatalık, sodyum ve yağ oranının düşük olmasının yanı sıra yüksek su içeriğine de sahiptir. Dolayısı ile aşırı kilolu köpekler için harika bir atıştırmalık olur. Uzun bir yürüyüş sonrasında ya da sıcak bir yaz gününde köpeğin serinlemesi için de oldukça uygundur.

Salatalıklar ayrıca hem köpekler hem de insanlar için faydalı besin maddeleri ve minerallerle doludur. Bunlar arasında B, C ve K vitaminleri, bakır, potasyum, fosfor ve magnezyum bulunur.

Yapılan araştırmalar, köpeklerin salatalık tüketmelerinin yüksek kan şekerini kontrol etmeye ve hatta inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  American Staffordshire Terrier Köpek Irkı Özellikleri,Beslenme ve Bakımı

Köpekler İçin Salatalığın Riskleri

Köpekler salatalık yiyebilir mi diyenler için diğer önemli hususlardan söz edelim. Köpekler için güvenli besinler arasında yer alan salatalığın bazı riskleri de bulunur. İlk önce, köpeğinizde mesane taşı ya da başka idrar sorunları geçmişi varsa salatalığı köpeğe yedirmeden evvel veterinere danışmak lazım.

Salatalık, D ve C vitaminleri bakımından yoğun olduğundan, halihazırda taş oluşumuna yatkın olan hayvanlarda soruna yol açabilir.

Köpeklerde aşırı salatalık tüketimi genel olarak köpekte ciddi zararlar oluşturmasa da miktarı abartmamak gerekir. Boğulma riskine karşı salatalığı minik parçalara bölerek köpeğe sunmak en doğrusu olacaktır. Köpekler salatalık yiyebilir mi sorusunun yanıtı bu şekilde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.