Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı Nedir?

Abone Ol 
Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı Nedir?

Köpeklerde mavi göz hastalığı, gözlerdeki renk değişimi ile kendini belli eden bir hastalıktır. Bu hastalık mavi göz hastalığı olarak adlandırılmasına rağmen aslında bir göz problemi nedeniyle meydana gelmez. Köpeklerde mavi göz hastalığına karaciğerde virüse bağlı olarak oluşan enfeksiyonlar neden olur. Tıp literatüründe Canine Hepatitis olarak da bilinen bu hastalığın en belirgin etkisi köpeklerin göz renklerindeki değişikliktir. Bu hastalığa sahip olan köpeklerin gözleri mavi renkte olur.

Mavi göz hastalığı, Canine Adenovirus Type-1 adlı virüs ile çok hızlı bir şekilde yayılan viral hastalıklar arasında yer alır. Bu virüs, her yaştan ve cinsten köpeği etkileyebilir. Enfekte olduktan sonra hastalık ilerledikçe mavi renk göz değişimi yaşanır.

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı

Mavi göz hastalığı bulaşan köpeklerde süreç ilerledikçe durum daha ciddi olur. İlk aşamada erken dönem belirtileri meydana gelir. Bu dönemde gerekli tedaviye başvurulduğu durumda köpeklerin iyileşme yüzdesi daha fazla olur. Hastalığın ilerleyen süreçlerinde geç dönem belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler köpeklerin hayatını daha ciddi bir oranda etkiler.

Mavi göz hastalığının erken dönem belirtileri; zatürre etkisi, deride su kaybı ve toplanma, gözlerde kızarıklık ve korneada ödem, öksürük, boğaz ağrısı, şiddetli ishal ve kusma şeklinde gerçekleşir. Geç dönem belirtileri ise lenf bezlerinde şişlik, kanlı öksürük, yüksek ateş ve nöbet geçirme olarak kendini gösterir. Hastalık tedavi edilmedikçe karaciğerdeki enfeksiyon artar ve daha ciddi durumlar meydana gelir.

Köpeklerde Mavi Göz Hastalığı Tedavisi

Mavi göz hastalığı, ciddiye alınması gereken bir köpek hastalığıdır. Bu hastalık tedavi edilmediği taktirde köpeklerin göz fonksiyonları tamamen hasar görebilir. Köpeklerde mavi göz hastalığının tedavisine başlanması için ilk olarak hastalığın tanısı konulur. Tanının doğru bir şekilde konulabilmesi için gerekli tetkikler ve fiziksel muayene yapılır. Bu sırada hastalığın bulaşma nedenine dair de inceleme yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpeklerde Kulak Uyuzu Belirtileri ve Tedavisi

Tanı tam olarak konulduktan sonra tedavi sürecine başlanır. Ancak bu hastalık virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için net bir tedavi yöntemi belirtilemez. Mavi göz hastalığının tedavisinde hasta olan köpeğin özel durumuna göre bir tedavi süreci yaşanır. Bu süreçte köpeklerin bağışıklığının arttırılması için çeşitli besin takviyeleri, sıvı takviyesi ve ilaç da tedaviye eklenir.

Köpeklerde mavi göz hastalığı; salya ve dışkı gibi yollarla enfekte köpeklerden diğer köpeklere bulaşır. Yüksek bir yayılma hızına sahip olan bu hastalık özellikle bağışıklık sistemi güçsüz olan köpekleri etkiler. Bu hastalığın karaciğer dışında diğer hayati organları etkilemesi de durumu daha tehlikeli hale getirir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar bu hastalığa karşı korunmak son derece önemlidir. Köpeklerin bu hastalıktan korunmaları için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlayacak sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekir. Bunun yanı sıra gerekli aşılar da ihmal edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.