Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpek Dış Parazit Hapı Nedir?

Abone Ol 
Köpek Dış Parazit Hapı Nedir?

Köpek dış parazit hapı evcil köpekler için önemli yer tutuyor. Kene, pire ve akar gibi canlılara dış parazit denir. Dış parazitler köpeklerin derilerine yerleşerek onların vücudundan beslenen canlılardır. Bu durum köpeklerin zihinsel ve fiziksel olarak olumsuz etkilenmesine neden olur.

Köpek dış parazit hapı, dış parazitlerin tedavisinde kullanılan ve köpek sahipleri tarafından en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Bu hap ile dış parazit sorunu ile mücadele eden köpeklerin parazitlerden kurtulması sağlanır. Ancak bu hapın veteriner hekimler tarafından önerilerek kullanılması önemlidir.

Köpek Dış Parazit Hapı Ne İşe Yarar?

Köpek Dış Parazit Hapı

Köpeklerin her gün egzersiz ihtiyacının karşılanması için açık havada egzersiz yapması gerekir. Bu egzersizler sırasında ya da herhangi bir ortamda çeşitli nesnelerle veya canlılarla temas sonrası köpeklerde dış parazit sorunu yaşanabilir. Dış parazitler köpeklerde en yaygın görülen sorunlardan biridir. Dış parazitlerin tedavisinde dış parazit hapı veya dış parazit damlası gibi ürünler kullanılarak bu sorunun giderilmesi amaçlanır.

Köpek dış parazit hapı, veteriner hekimler tarafından onaylanmasının ardından kullanılmalıdır. Dış parazit hapı ile köpeklerin bu zararlı organizmalara karşı olan direnci arttırılır ve bu süreci daha kolay bir şekilde atlatmaları sağlanır. Dış parazitler nedeniyle köpeklerde iç parazit probleminin görülme ihtimali de bulunur. Dış parazit hapları ile bu organizmalardan en kısa sürede ve en düşük maliyetle kurtulmak mümkün olur. Bu sayede olası iç parazit tehlikesi ve parazitlerin insanlara bulaşma riski sonlandırılır.

Köpeklere Dış Parazit Hapı Nasıl Verilir?

Köpek dış parazit hapları, sıkı bir kontrolün ardından kullanılmak üzere piyasaya sürülür. Bu hapların kullanımı için veteriner tarafından çeşitli kontroller yapılması ve onay verilmesi gerekir. Bu ilacın dikkatsiz bir şekilde veteriner hekim onayı olmadan kullanılması durumunda köpeklerin sağlığının tehlikeye girme riski bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaç Çeşit Kaniş Köpek Türü Var?

Köpeklerde dış parazit hapı, köpeklerin hapı tüketmeyi reddetmeyeceği şekilde yiyecekler arasında verilebilir. Köpek dış parazit hapları oldukça kısa bir sürede etkisini gösterir. Dış parazit haplarının etkisi halihazırda vücutta bulunan dış parazitler üzerinde yok edici görevi görerek kendini gösterir. Bunun dışında köpeklerin vücudunu 2-3 hafta boyunca tabiattaki dış parazitlerden de korur.

Köpeklerde Dış Parazit Hapı Ne Sıklıkla Verilir?

Köpeklerde dış parazit hapının kullanılma sıklığı çeşitli durumlara göre değişiklik gösterir. Bunun için köpeklerin yaşam şartları ve fiziksel özellikleri dikkate alınarak bir risk değerlendirmesi yapılır. Yapılan değerlendirmeye göre yılda kaç kere dış parazit hapı kullanılması gerektiği ile ilgili bir sonuca varılır. Örneğin; dışarıda çok vakit geçiren, çiğ et ile beslenen, diğer canlılarla çok fazla temas kuran ve sağlık sorunları olan köpeklerdeki risk daha yüksek olur. Bu nedenle bu gibi durumlarda olan köpeklerde dış parazit sorunu ile ilgili daha dikkatli davranılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.