Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Miniature Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Abone Ol 
Miniature Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Miniature Bull Terrier, Birleşik Krallık’a özgü orta boy bir safkandır ve ayrıca Mini Bull Teriyer veya İngiliz Minyatür Bull Teriyer olarak da adlandırılır. Irk, Bull Terrier’in tüm enerjisi ve karakter özelliklerine sahiptir, fakat boyut olarak biraz daha küçüktür. Harika bir arkadaştır, itaat ve çeviklik gibi konularda da oldukça başarılıdır.

Miniature Bull Terrier Köpek Karakter Özellikleri

Minyatür Bull Teriyer tetikte bir köpektir, bu yüzden içeri giren biri olup olmadığını size bildirmek için havlayacağından harika bir bekçi köpeği olur. Ayrıca bazı koruyucu içgüdüleri vardır, bu nedenle sizi ve evini savunmak için hareket edebilir. Cesur, canlı, hareketli ve enerjiktir. Sahiplerine karşı sevgi dolu, çok sadık ve bazen oyuncudur.

Bu cins, köpeklerini hayatlarına dahil etmek isteyen aktif insanlar için harika bir aile arkadaşıdır. Sizinle birlikte vakit geçirmek ve aile aktivitelerine dahil olmak ister. Yaramaz ve meraklı doğasıyla bu köpeğin sahibi olmak için iyi bir mizah anlayışına ihtiyacınız olacak. İçeride olduğu kadar dışarıda da aktiftir ve hileler yaparak dikkat çekmeyi sever.

Genellikle ziyaretçilere karşı arkadaş canlısıdır ancak uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve ayrılık kaygısı yaşayabilir. Eğer meşgul tutulmazsa ve yeterli arkadaşlığa sahip değilse psikolojik olarak bundan olumsuz etkilenebilir. Bol miktarda egzersizi ve zihinsel uyarımı sever. Buna ihtiyaç duyar ama aynı zamanda yaslanabileceği veya sizinle oturabileceği ve TV izleyebileceği kucaklaşma zamanlarından da hoşlanır. İnatçı bir tarafı var, bu yüzden eğitimi çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpeklerde Ani Saldırganlık Nedenleri

Miniature Bull Terrier Köpek Tarihçesi

Minyatür Bull Teriyer 1800’lerin başında İngiltere’de geliştirildi. Karışımında İngiliz Beyaz Teriyeri, Bulldog ve Dalmatiner olduğuna inanılıyor. Rekabete dayalı etkinliklerde kullanıldı ve aynı zamanda refakatçi olarak tutuldu. Victorialıların küçük köpeklerine çok düşkün olduğu bir zamanda değerlendi. 20. yüzyılın başlarına kadar oyuncak versiyonu Avrupa’da ve Birleşik Krallık’ta gösterildi, ancak çok az tutarlılık olduğu için gözden düştü. Yetiştiriciler minyatürleştirmeyi çok ileri götürdüklerinde ortaya çıkan deformasyonlar ve cüceleşme problemi, ırkın bir dönem popülaritesini düşürdü.

Bir süre sonra yetiştiriciler, üremelerini daha büyük Bully’nin standardına dayandırdı, ancak Bull Terrier’in daha yönetilebilir bir versiyonunu yaratarak onu kompakt tuttular. İlk başlarda sadece beyaz ve siyah rengi tanıtıldı.

Miniature Bull Terrier Köpek Fiziksel Özellikleri

Bu orta boy bir köpek ırkıdır. Gerçekten standart köpeğin daha küçük versiyonlarına benziyorlar, güçlü, uzun boyunlu, geniş göğüslü, kaslı gibi fiziksel özellikler ile öne çıkarlar. Hafifçe kavis yapan güçlü sırtlarla kare şeklindedirler. Kuyruğu alçak ve kısadır, onu yatay olarak taşır. Deri vücutta çok sıkıdır ve tüy ceketi düz, parlak, kısa ve serttir. Beyaz ve renkli olmak üzere iki çeşidi vardır. Beyazın kafasında bazı işaretler olabilir. Renkli Minyatürler kırmızı, üç renkli, siyah, açık kahverengi ve beyaz olabilir.

Bunlar tipik Bull Terrier gibi büyük bir kafaya ve güçlü çenelere sahiptir. Başın tepesi düzdür ve dik duran kulakları vardır. Gözleri üçgen şeklindedir ve küçüktür, derin ve birbirine yakındır.

Miniature Bull Terrier Köpek Bakımı

Bu az bakım gerektiren bir köpektir, iyi ve sağlıklı görünmesini sağlamak için çok fazla tımar gerekmez. Tüylerin parlak olmasını sağlamak ve gevşek tüyleri kontrol altında tutmak için haftada bir veya iki kez fırçalayın. Her ne kadar bu cinsin tüyleri gevşek olsa da, mevsimsel dökülme zamanları dışında minimum düzeyde dökülme olur. Ayrıca, alerjisi olan bazı kişilerin bunu iyi bir cins olarak buldukları anlamına gelir. Bu bir sorunsa, alerjisi olan kişinin köpeği satın almadan önce mutlaka ziyaret etmesini sağlayın. Banyo zamanı arasında temiz tutmak için nemli bir bezle silin. Doğal yağlarını kurutmamak için banyoları minimumda tutun. Doğal parlaklığını arttırmak istiyorsanız, köpek bakım ürünleri kullanmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  French Bulldog Köpek Irkı Tüm Özellikleri, Genel Sağlık ve Bakım

Kulaklar enfeksiyon belirtileri, şişlik, kulak kiri oluşumu, tahriş, kızarıklık vb. açısından kontrol edilmelidir. Her şey yolunda görünüyorsa, onlara haftalık temizlik verebilirsiniz. Nemli bir bez veya kulak temizleyici ve pamuk top kullanın. Kulağın ulaşabildiğiniz kısımlarını silin. Kulaklarına hiçbir şey sokmayın, bu onu çok incitebilir ve ciddi hasar verebilir. Köpek diş fırçası ve veteriner onaylı diş macunu kullanarak dişlerini haftada en az iki ila üç kez fırçalayın. Tırnakları çok uzarsa ve fiziksel aktivite ile doğal olarak yıpranmazsa tırnaklarının kesilmesi gerekecektir. Bunu kendiniz yapabilirsiniz. Köpek tırnak kesimi için özel olarak üretilen köpek tırnak makası kullanmayı unutmayın.

Mutlu ve iyi huylu kalmak adına fiziksel egzersiz için adil miktarda fırsata ihtiyaç duyar. Oldukça aktif bir köpektir ve apartman yaşamına uyum sağlayabilmesine rağmen, bahçeli ve daha büyük evlere uygundur. Günde birkaç kez, yaklaşık 40 dakika yürüyüş yapmasını sağlamalısınız. Ayrıca diğer faaliyet biçimleri için bir şans verin. Özgürce koşabileceği ve sizinle köpek oyunları oynayabileceği güvenli bir alan idealdir. Bu aynı zamanda diğer köpeklerle sosyalleşmesi ve oynaması için bir fırsattır. Onunla oynayabileceğiniz başka bir yer olan bir avlu varsa, kazarak keşfetmekten hoşlanacaktır. Avlunun iyi bir şekilde çitle çevrildiğinden ve güvenli olduğundan emin olun. Dışarıda yürürken tasmalı olduğundan emin olun. Köpek tasma çeşitleri için TIKLAYINIZ!

Miniature Bull Terrier Köpeklerde Beslenme

Günde 1,5 ila 2 fincan kaliteli kuru köpek maması ile beslenmesi gerekecektir. Büyüklüğüne, sağlığına, metabolizmasına, aktivite düzeyine ve yaşına bağlı olarak tam olarak ne kadar mama tüketeceği değişebilir. Kolayca kilo aldığı ve obeziteye yatkın olduğu için yemeğini ölçtüğünüzden ve tedavi alımını izlediğinizden emin olun. Ayrıca ona kaliteli köpek konserve mamalar da sunabilirsiniz.

Miniature Bull Terrier Köpek Eğitimi

Mini Bull, deneyimli olanlar için orta derecede kolay eğitilebilir, ortalama bir zekaya sahiptir. İnatçı ve bağımsız bir yanı da vardır. Kötü alışkanlıklar geliştirmeden ve daha istekli hale gelmeden önce eğitime erken başlayın. Sakin ve iddialı olun, tutarlı, adil ama kararlı olduğunuzdan emin olun. Teşvik etmek ve motive etmek için ikramlar, övgüler ve ödüller gibi olumlu yöntemler kullanın. Seansları ilginç, eğlenceli hale getirin, sıkıcı ve tekrarlayıcı olmaması için eğitimleri kısa tutun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  English Pointer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Daha büyük versiyonları gibi, eğitimin tamamlandığını düşündüğünüzde bile belirlediğiniz kuralları ve sınırları test etmeye devam edecek. Her zaman kurallara bağlı kalmaya ve bu tür durumlarla başa çıkmaya hazır olun. Bir ailenin iyi huylu bir üyesi olması için eğitimine çok özen göstermeniz gerekir. Ayrıca, farklı insanlara, yerlere, seslere, durumlara ve diğer köpek ve hayvanlara uygun tepkileri bilmesi amacıyla erken sosyalleşmesi şarttır.

Miniature Bull Terrier Köpeklerin Çocuklar ve Hayvanlar ile İletişimi

Bu kesinlikle çocuklarla yaşamaya çok uygun bir köpektir ve harika bir aile arkadaşıdır. Onlarla oynamayı sever, onlarla oynarken coşkulu ve hayat dolu olur. Özellikle çocuklarla ve diğer hayvanlarla birlikte büyüdüğünde, onlara karşı hoşgörülü ve sevecendir.

Diğer evcil hayvanlarla sosyalleşme konusunda ve onlarla birlikte büyüdüklerinde arkadaş canlısı olabilir. Bununla birlikte, yüksek bir av sürüşüne sahiptir. Ona garip gelen kediler ve benzeri küçük hayvanları kovalamak ve muhtemelen öldürmek isteyecektir. Özellikle kısırlaştırılmamışsa, aynı cinsiyetten diğer köpeklerle ve onları kovalanacak bir şey olarak gördüğü için küçük köpeklerle tanıştırırken de dikkatli olunmalıdır. Sosyalleşme ile aynı boyda veya daha büyük olan karşı cinsten köpeklerle iyi geçinebilir, ancak kendisine meydan okunduğunu hissederse geri adım atmaz.

Miniature Bull Terrier Köpekler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Irkla ilgili sıkça sorulan sorular:

Miniature Bull Terrier Köpekler Çok Havlar Mı?

Ara sıra havlar. Komut verildiğinde durması için eğitim verilmesi gerekebilir.

Miniature Bull Terrier Köpekler Hipoalerjenik Mi?

Bu cins köpeklerin hipoalerjenik olduğu bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.