Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Neon Tetra Balığı Bakımı Nasıl Olmalı?

13.03.2023
757
Abone Ol 
Neon Tetra Balığı Bakımı Nasıl Olmalı?

Neon Tetra Balığı, en popüler akvaryum balıkları arasında yer alır. Characidae familyasından olan bu balıklar, tatlı su balığıdır ve akvaryumlarda da sıklıkla tercih edilir. Neon Tetra’ların bakımıyla ilgili bilinmesi gerekenleri inceleyelim.

Neon Tetra Balığı Özellikleri Nelerdir?

Neon Tetra Balığı

Neon Tetra Balıkları, akvaryum bitkisi bulunan yerlerde yaşamayı severler. Kadifemsi ve parlak görünüşü ile hemen akvaryumlarda öne çıkan bir balıktır. Vücudundaki siyah şeritler ise en belirgin nitelikleri arasındadır. Bu şeritler genelde siyah olmakla birlikte bazen bazen farklı renk tonlarında da olabilir. Doğal yaşamda beş sene kadar yaşam süresinin olduğu bilinir. İyi koşullarda bakılırsa akvaryumlarda da on seneye kadar yaşayabilmektedir. Dişi ve erkek Neon Tetra Balığını ayırt etmek biraz zor olabilir. Olgun dişilerin karın bölümleri biraz daha yuvarlak biçimlidir. Renkler ise dişi ve erkeklerde aynı tonlardadır.

Ortalama 3-4 cm uzunluğunda olan bu cins balıklar iyi huyludur ve son derece uyumludur. Pek çok balık cinsi ile aynı alanda tutulabilir. Agresif davranışlar sergilemediği için çok sayıda balık cinsi ile aynı akvaryumda yaşayabilir. Sakin mizacı nedeniyle de çoğu akvaryumun favori üyelerinden biridir. Toplu tank kurulumlarında iyi bir seçenek olarak öne çıkan Neon Tetra Balığı, bakımının kolay olmasıyla da fark yaratır. Koloni oluşturmayı severler ve en az 6-7 üyeyle birlikte yaşamayı isterler. Bu sayede daha mutlu olurlar.

Neon Tetra Balığı Yaşam Alanı Nasıl Olmalı?

Neon Tetralar sık bitkili ve karanlık akvaryumları çok seven canlılardır. Çok sert asitli sularda yaşayan bu cins, yumuşak asitli sularda da yaşama kabiliyetine sahiptir. Ayrıca, sert alkali sulara da dayanıklı olduğu söylenmektedir. Bundan dolayı birçok farklı akvaryuma adapte olabilir. Yine de akvaryum su düzenleyiciler ile suyun kalitesi mutlaka iyileştirilmelidir.

Daha temiz ve hijyenik bir alanda yaşama sayesinde balığınızın ömrü uzayacaktır. Bu yüzden de akvaryum filtresi, akvaryum motoru gibi çeşitli ekipmanlar, mutlaka olmalıdır. Akvaryum temizlik malzemeleri ile yaşam alanı rutin olarak mutlaka temizlenmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Japon Balığı Özellikleri ve Bakımı

Vahşi yaşamda kumluk ve dere gibi alanları tercih eden Neon Tetralar için akvaryum kum ve çakıl gibi malzemelere de gereksinim vardır. Böylece Neon Tetra balığınıza uygun bir alan sağlamış olacaksınız.

Neon Tetra Balığı Beslenmesi Nasıldır?

Doğada meyveler, çürümüş bitkiler, algler, kabuklular ve küçük omurgasızlar ile beslenen Neon Tetra Balığı omnivordur. Yani hem etçil hem de otçul bir balıktır. Bu cins balıklar için hayvansal ve bitkisel hammaddeler barındıran yemler uygun olacaktır. Pul yem, tablet yem ve kurutulmuş canlı yem gibi besinler Neon Tetralar için çok uygundur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.