Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Sultan Papağanı Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Abone Ol 
Sultan Papağanı Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Papağanlar, 279 farklı türü içeren bir grup kuştan oluşur. Elinizin avuç içine sığabilecek küçük kuşlardan, bir kedi büyüklüğündeki büyük kuşlara kadar farklı büyüklükte kuşlar vardır ve ömürleri de bir o kadar değişkendir. Peki, sultan papağanı yaşam süresi kaç yıl?

Evcil kuşlar oldukça uzun süre yaşayabilir. Potansiyel sahiplerin, yaşadıkları süre boyunca kendilerine uygun bakımı sağlamaya hazırlanabilmeleri için kuşlarının uzun ömürlülüğünün farkında olmaları gerekir.

Sultan Papağanı Yaşam Süresi Nedir?

Papağanlar evcil kuşlar arasında özeldir. Çünkü birçok türün tüm hayatınız boyunca sizinle birlikte olma potansiyeli vardır. Ayrıca, sahiplerinden daha uzun yaşama ihtimalleri de söz konusudur. Evcil papağanlar vahşi doğada olduğundan daha uzun yaşarlar. Bir evde yaşarken avcılarla ve hastalıklarla karşılaşma olasılıkları daha düşüktür. Fakat bu, hastalıktan muaf oldukları veya ömürlerinin kısaldığı anlamına gelmez.

Genel bir kural olarak, kuş ne kadar büyükse, beklenen yaşam süresi de o kadar uzun olur. Sultan papağanı yaşam süresi ortalama 10-15 yıldır.

Kuşlar ve Papağanların Yaşam Süreleri

Aşağıda, bazı papağanlar ve diğer evcil kuşlar için tahmini yaşam süreleri listelenmiştir. Bunlar; elbette ideal koşullarda tutulan sağlıklı kuşlar için ortalama yaşam sürelerini ifade eder.

 • Afrika gri papağanları: 40-60 yıl
 • Amazon papağanları: 25-75 yıl
 • Muhabbet kuşları: 5-18 yıl
 • Kanaryalar: 10-12 yıl
 • Sultan papağanı: 10-15 yıl
 • Kakadu papağanı: 20-60 yıl
 • Güvercinler: 20 yıl veya daha fazla
 • Eclectus papağanları: 30-50 yıl
 • İspinoz: 5-9 yıl
 • Amerika papağanı: 30-50 yıl
 • Senegal papağanları: 25-50 yıl
 • Pionus papağanları: 25-35 yıl

sultan papağanı yaşam süresi

Sultan Papağanların Ömrünü Etkileyen Faktörler

Sultan papağanı yaşam süresi hakkında bilgi sunduktan sonra bu kuş türünün yaşam süresini etkileyen faktörlerden söz edelim. Bir papağanın hayatını etkileyen en yaygın faktörler beslenme, veteriner kontrolü ve akıl sağlığıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Papağanlar Nasıl Eğitilir?

Papağanınız, ona tırmanmak ve kanatlarını açmak için bolca alana sahip güvenli ve temiz bir muhafaza sağlarsanız gelişecektir. Ayrıca, besinleri daha iyi işlemesine ve zihinsel sağlığı için uygun bir gündüz / gece döngüsü oluşturmasına olanak sağlayacağından, bol miktarda doğal güneş ışığı ya da yeterli aydınlatma önemlidir.

Bir sultan papağanı satın alıyorsanız, güvenilir bir yetiştirici seçtiğinizden emin olun. Genetik de uzun ömürlülüğün bir faktörü olduğu için, size kuşun ebeveynleri hakkında sağlık bilgisi sunulabilmelidir.

Sultan papağanına uygun bir beslenme düzeni oluşturmak, aynı zamanda onu sağlıklı tutmaya ve hastalıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Çok yönlü bir beslenme şekli, peletler, tahıllar, tohumlar, kabuklu yemişler, taze meyve ve sebzeleri içerir. Vitamin, protein, yağ ve mineral dengesi, bir kuşun sağlığını ve uzun ömürlülüğünü korumada kritik öneme sahiptir.

Bir kuşa, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri de kuşların sevdiği ayçiçeği tohumlarından oluşan bir diyet sunmaktır. Bunlar yüksek düzeyde yağ ve çok az besin içerir. Bu yüzden evcil hayvanınıza kaliteli ve besin içeriği yüksek papağan yemleri vermelisiniz. En kaliteli papağan yemlerini keşfetmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.