Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Tavşanlarda Şişmanlık Problemi

03.09.2022
728
Abone Ol 
Tavşanlarda Şişmanlık Problemi

Tavşanlarda şişmanlık, çoğu tavşan dostumuzu etkileyen bir sağlık problemidir. Köpeklerde, kedilerde ve insanlarda olduğu gibi tavşanlarda da obezite sorunu ortaya çıkabilir. Bu, evcil tavşanın sağlığını olumsuz anlamda etkilemektedir.

Tavşanlarda Şişmanlık Neden Olur?

Tavşanlarda Şişmanlık Problemi

Tavşanlarda şişmanlık birçok farklı nedenden kaynaklanmaktadır. Obezitenin tipik nedeni çok yemektir. Fakat bu faktör tek başına, çok aktif bir tavşanı etkilemez. Tavşanların kilo almak için harcadıklarından daha fazla kalori almaları gerekir. Eğer tavşanınız çok yemek yiyor ve daha az hareket ediyorsa; sonuç olarak kilo alacaktır.

Tavşanlar, hayatlarının çoğunda tavşan kafesi içinde tutuldukları için kilo almaya meyilli olurlar. Tavşanınızın kilo almasını önlemenin en kolay yolu ise onu kafesinden dışarı çıkarmak, hareket etmesini sağlamak, oyunlar için onu teşvik etmektir. Örneğin, tavşan oyuncakları ile evcil dostunuzun oynamasını sağlayabilir ve böylece daha hareketli olması için ona fırsat sunabilirsiniz.

Şekerli ikramlar da tavşanlarda şişmanlık sorununu tetiklemektedir. Tavşan ödül mamaları gibi çeşitli yiyecekler tercih ederken, içindekiler kısmına mutlaka bakmalısınız. Rafine şeker içeren hiçbir ürünü tavşana sunmamalısınız. Bu sayede obezite problemi yaşamasına engel olursunuz.

Sabit kalmak ve günün çoğunluğunda hareket etmemek, obezitenin en önemli nedenidir. Tavşanlar koşmak ve zıplamak için yaratılmış canlılardır. Bu gereksinimlerini karşılamaları son derece önemlidir. Ancak çoğu tavşan minik kafeslerde tutulduğundan ve gün içinde çok az bir süreliğine dışarı çıktıklarından dolayı, şişmanlık hastalığı ile savaşmak zorunda kalabiliyorlar.

Enerjisini harcayamayan bir tavşan elbette kilo alacaktır. Obezite ise tavşanınızın sağlığını ciddi anlamda etkileyebilir, farklı hastalıklara davetiye çıkarabilir ve hatta tavşanın ömür süresini kısaltabilir.

Tavşanım Obez Mi?

Tavşanlarda şişmanlık kimi zaman fark edilmeyebilir. Obez olmak, tavşan dostunuzun daha fazla vücut yağına sahip olduğunu gösterir. Her tavşan ırkının boyut ve kilo olarak belirli bir cins standardı vardır. Kilo açısından bu standartların dışında olan tavşan, obez sayılmaktadır. Tavşanınızın obez olup olmadığını anlamak için veterinerden yardım alabilir ve bu problemle başa çıkmak için neler yapabileceğiniz konusunda veterinerinizden destek isteyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fransız Lop Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı?

Tavşanlarda Şişmanlık Nasıl Önlenir?

Tavşanlarda şişmanlık sorununu önlemek için bazı detaylara odaklanmakta fayda vardır. En basitinden, tavşanınızın beslenme düzenini kontrol altına almalısınız. Ona sağlıklı tavşan yemleri sunmalı, beslenmesini sebze ve meyveler ile desteklemelisiniz. Kaliteli kemirgen otları, tavşanın beslenmesinde birincil olmalıdır. Sebze ve meyveler ile tavşanın sağlığı korunmalıdır.

Tavşanlarda şişmanlık problemini engellemek amacıyla evcil dostunuzun mutlaka gün içinde egzersiz yapmasını sağlamalısınız. Onu kafesinden çıkararak ve tavşan oyuncakları ile oynamasını teşvik ederek, günlük egzersiz ihtiyacını karşılamasına yardım etmelisiniz.

Tavşanın etrafta koşmasına izin vermelisiniz. Keşfetmek, koşmak ve zıplamak için ona fırsat yaratmalısınız. Özellikle bahçeli bir evde yaşıyorsanız; tavşanın bahçede dolaşmasını mümkün kılabilirsiniz. Tavşan göğüs tasması kullanarak onunla beraber yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bunlar sadece tavşanın zihnini uyarmakla kalmayacak, aynı zamanda kalori açığı yaratarak tavşanın kilo almasına da engel olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.