Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yavru Kedi Kabızlığına Ne İyi Gelir?

Abone Ol 
Yavru Kedi Kabızlığına Ne İyi Gelir?
1753.30₺

1139.75₺

Mystic Somonlu Düşük Tahıllı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
2090.41₺

1836.50₺

Pro Plan Adult Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
2898.50₺

2005.12₺

Pro Plan Sterilised Somon Balıklı Kısır Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
786.72₺

579.55₺

N&D Düşük Tahıllı Balıklı Portakallı Yetişkin Kedi Maması 1.5 kg

Ürünü İncele

Yavru kedi kabızlığına ne iyi gelir sorusunun cevabı kedi sahipleri tarafından merak edilmektedir. Kabızlık, kolonda anormal bir dışkı birikimi şeklinde tanımlanır. Bu durum her yaştaki kedilerde görülmekle birlikte yavru kedilerde de sık olarak meydana gelebilmektedir.

Kolonun ana fonksiyonlarından biri suyun yeniden emilmesidir. Bu sayede kolon bölgesinde uzun zaman tutulan dışkı kuru ve sert hale dönüşmektedir ve bundan dolayı boşaltılması da zorlaşmaktadır. Peki, yavru kedi kabızlığına ne iyi gelir?

Yavru Kedi Kabızlığının Belirtileri Nelerdir?

Yavru Kedi Kabızlığına Ne İyi Gelir?

Yavru kedi kabızlığına ne iyi gelir açıklamadan önce bu problemin belirtilerinden söz edelim. Klinik belirtiler orta ila şiddetli olabilir. En sık görülen semptomlar şunları içermektedir:

 • Kedinin kusması
 • Kedinin kilo kaybetmesi
 • Kedide karın ağrısı
 • Kedide dehidrasyon sorunları
 • Kedide anoreksiya
 • Kedinin kedi maması yemek istememesi
 • Kedinin davranışlarında değişiklikler olması
 • Kedide karın şişliği

Yavru Kedi Kabızlığının Teşhis Edilmesi

Yavru kedi kabızlığının tanısı, belirtilere ve klinik öykülere göre konulabilmektedir. Bu durumdan etkilenen kediler, ağrı sebebi ile çeşitli semptomlar gösterir ve çok sayıda başarısız dışkılama girişimlerinde bulunur. Kabızlık sebebi ile dışkılar kuru ve sert görünümlü olacaktır. Kesin tanı için veteriner bazı tetkikler uygulayacak ve problemi yok etmek için tedavi seçeneklerini devreye sokacaktır.

Yavru Kedi Kabızlığına Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Bazı ipuçları sayesinde yavru kedinin kabızlık problemi çözülebilir ve bu sorun önlenebilir. Yavru kedi kabızlığına ne iyi gelir sorusunu şöyle cevaplamak mümkün:

 • Düzenli fiziksel aktivite
 • Haftada en az iki defa tüy fırçalama
 • Vücut ağırlığının kontrol altında tutulması
 • Sıvı alımının teşvik edilmesi
 • Her daim temiz, tatlı suya erişim (bunun için kedi su pınarı kullanabilirsiniz)
 • Tam ve dengeli kedi maması
 • Sık sık temizlenen kedi tuvaleti kedinin kolay erişim sağlayacağı bir yerde konumlanmalı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Bakımı Hakkında İpuçları

Yavru Kedi Kabızlığının Tedavisi Nasıldır?

Yavru kedi kabızlığında öngörülen tedavi, kedinin durumuna göre belirlenmektedir. Daha ciddi vakalarda dışkının çıkarılması için sakinleştiriciler ve anestezikler gibi sıvılar ve ilaçlar kullanılabilmektedir. Genel olarak kabızlıktan etkilenen kediler beslenme yönetimi, hidrasyon, lavmanlar, prokinetik ilaçlar gibi tedavilerden geçerler.

Yavru Kedilerde Kabızlığı Gidermek İçin Gıda Yönetimi

Yavru kedilerde kabızlığa ne iyi gelir detaylıca bilinmelidir. Beslenme yönetimi, kedilerde kabızlığın önlenmesinin ve tedavisinin önemli bir parçasıdır. Yüksek sıvı içeriğine, çözünür ve çözünmez lif dengesine sahip gıdaların kullanılması, dışkının bağırsaklardan geçişini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Yaş kedi maması ortalama olarak %60-87 oranında sıvı içerdiğinden dolayı muhakkak kedinin beslenme düzenine dahil edilmelidir. Bu sayede kabızlık riski azalmış olacaktır. Tercih edilen kuru kedi maması ise yeteri kadar lif barındırmalıdır. Her kedinin lif gereksinimi aynı olmayabilir. Bu yüzden kedinizin lif ihtiyacını öğrenmek için veterinere danışmanızda yarar var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.