Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı özveri ve dikkat gerektirir. Muhabbet kuşları, evcil olarak beslenen en yaygın kuşlardan biridir. Muhabbet kuşlarının daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde yaşaması için bakımlarında birçok şeye dikkat edilmelidir. Mevsime göre de bakımlarında bazı değişiklikler yapılmalıdır. Bizler gibi muhabbet kuşları da mevsim değişimlerinden belli ölçülerde etkilenir. Bu yazımızda yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı nasıl olmalı konusuna değiniyoruz. İşte detaylar!

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı

Yaz Mevsiminde Muhabbet Kuşu Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenler:

1. Havalandırma ve Sıcaklık

Doğal yaşam alanları daha ılıman olan muhabbet kuşları genellikle 27-28 dereceye kadar normal bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Ancak sıcaklık bu seviyenin üzerine çıkarsa muhabbet kuşları olumsuz etkilenir.

Aşırı sıcaktan etkilenen muhabbet kuşları, bunu fiziksel tepkileri ile belli eder. İlk olarak bitkinlik ve halsizlik durumu gözlenir. Ayrıca kanatlarını yana açarak kendilerini serinletmeye çalışırlar. Bunun için yaptıkları bir diğer hareket ise gaga açıp kapamaktır. Bu gibi sorunları önlemek için muhabbet kuşlarının bulunduğu ortamın sıcaklığına ve havalandırmasına dikkat edilmelidir.

Muhabbet kuşlarının kafesleri doğrudan güneş ışığına maruz kalan bir yerde olmamalıdır. Evin içerisinde daha serin bir köşe seçilmelidir. Doğrudan vantilatör ve klima gibi elektronik aletlere maruz kalacakları bir yer tercih edilmemelidir. Klima sıcaklığı da oda sıcaklığı derecesinde ayarlanmalıdır.

2. Dış Parazitler

Yaz mevsiminde muhabbet kuşu bakımı konusunda dış parazitler önemlidir. Dış parazitler, sıcak havayı seven canlılardır. Bu nedenle yaz aylarında hayvanlarda görülen dış parazit sorunları artar. En yaygın görülen dış parazit türleri keneler ve pirelerdir. Evcil muhabbet kuşlarında da dış parazit sorunu meydana gelmesi mümkündür. Bu dışarıdan gelen herhangi bir üründen veya pencereye ve balkona konan kuşlardan geçebilir. Kafes temizliği yeteri kadar yapılmadığı taktirde dış parazitler muhabbet kuşlarına bulaşıp onları etkileyebilir. Bunu önlemek için kafes temizliği ve diğer kullanılan ürünlerin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşu Kafesinde Neler Olmalı?

3. Tüy Değişimi

Yazın muhabbet kuşları sıcaktan etkilenir ve tüy değişimi yapar. Bu tüy değişimini yılda iki kez gerçekleştirirler. Yazın gerçekleşen tüy değişiminin daha kolay bir şekilde geçmesi için muhabbet kuşlarının yıkanabileceği alan hazırlanmalıdır. Tüylerin daha sağlıklı bir şekilde çıkması için veteriner hekimlere danışarak vitamin takviyesi de kullanılabilir. Yazın gerçekleşen bu tüy dökümünün tamamen normal ve sağlıklı bir durum olduğunun farkında olunmalıdır.

4. Banyo

Muhabbet kuşlarının yaşam ortamının temizliğinin önemli olduğu kadar vücut temizliği de önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak banyo yapmaları sağlanmalıdır. Düzenli banyo ile muhabbet kuşlarının hem temiz olması hem de serinlemesi mümkün olur.

Muhabbet kuşlarının banyo yapabilmesi için kafeslerinin içine banyo yapabilecekleri bir eşya konulabilir. Bunun için kuş banyoluğu idealdir. Eğer kafes dışında yıkanması isteniyorsa bunun için çok derin olmayan boğulmayacakları bir kap kullanılarak yıkanmaları sağlanabilir. Ancak kafes dışında yıkandıkları alanın pencere önlerinde olmamasına dikkat edilmelidir.

5. Beslenme

Birçok sebze ve meyvenin yetiştiği mevsim olan yaz aylarında muhabbet kuşlarının tüketebileceği birçok ürün vardır. Ancak muhabbet kuşlarının temel beslenmesi muhabbet kuşu yemleri olmalıdır. Tohumların yanı sıra meyve ve sebze gibi besinlerle de beslenmeleri sağlanmalıdır. Sürekli temiz ve taze suya erişebilmeleri önem arz eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.