Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

10 Popüler Kedi Cinsi

Abone Ol 
10 Popüler Kedi Cinsi
2278.55₺

1812.55₺

Pro Plan Adult Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1900.00₺

1095.55₺

Mystic Az Tahıllı Tavuklu Yavru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele
4905.00₺

3189.75₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
3024.89₺

2240.55₺

Pro Plan Sterilised Hindili Kısırlaştırılmış Kuru Kedi Maması 10+2 kg

Ürünü İncele

Kedi cinsi söz konusu olduğunda pek çok farklı ırkla karşılaşmak mümkün. İnsanlar tarafından en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biri de kedilerdir. Görünüm, karakter ve davranış açısından birbirinden ayrılan kediler, kendi cinslerinin özelliğini taşır.

En Popüler Kedi Cinsi

Kedi Cinsi

Dünya çapında en fazla tercih edilen evcil hayvanlardan biri de kediler olur. Popüler kediler, yeni bir kedi sahiplenmek isteyenler tarafından merak edilir. İşte en popüler kedi cinsi listesi:

1. Radgoll Kedisi

Sevecen kedilerden biri olan Ragdol, az bakım gerektiren ve hemen herkesle iyi anlaşan bir kedidir. İnsanları odadan odaya takip eder, çocuklarla vakit geçirmeyi sever ve arkadaş canlısı bir kedi ırkıdır. İyi şartlarda bakılırsa 13-15 sene kadar hayatta kalır.

2. Scottish Fold Kedisi

Kısa kulaklı kedi

Kulakları kıvrık bir görünümde olan Scottish Fold kedisi, kendine özel görünümü ile insanların dikkatini çeker. Şefkatli ve sosyal bir kedidir. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Çocuklarla da arası iyi olan Scottish Fold kedileri, onlarla oyun oynamayı pek sever. 11-14 sene kadar ömür süresi bulunur.

3. Sfenks Kedisi

sfenks kedisi

Sfenks kedi ırkının tüyleri bulunmaz. Bu nedenle üşümemeleri için gereken tedbir alınmalıdır. Genelde bir ısı kaynağına ihtiyaç duyar. Kedi kıyafetleri ile üşümesi önlenebilir. İnsanları hem etkileşim hem de sıcaklık nedeniyle çok severler. İnsanların yanlarından ayrılmak istemezler. Sevimli bir kedi cinsi olan Sfenks, her yaştan insan için uygundur. Kaliteli kedi mamaları ile beslenmesine özen gösterilmelidir. 9-15 sene kadar yaşarlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  9 Maddede Kabarık Tüylü Kedi Irkları

4. Maine Coon Kedisi

Maine Coon Kedi Irkı Bakımı

Bu kedilerin kökeni Amerika olsa da Maine Coon kedisi dünya çapında ünlüdür. Biraz büyük bir boyutu vardır. Uzun tüylerinin rutin olarak kedi tarağı ile fırçalanması gerekir. Bu sevimli ve sosyal kediler, son derece şefkatlidir ve insanlarla vakit geçirmeyi ister. Ayrıca zeki bir kedidir ve eğitime hızlı yanıt verir. Ortalama 9-15 yıl kadar yaşar.

5. Persian Kedisi

Persian Kedi

Global çapta en popüler kedi cinsi söz konusu olduğunda öne çıkan Persian, uzun tüyleri ve sevimli görünümü ile fark yaratır. Sakin, sevecen ve arkadaş canlısı bir mizaca sahiptir. Uzun süre boyunca kanepe üzerinde dinlenmeyi çok sever. Nazik bir evcil hayvandır. Diğer kedilerle ve insanlarla da oldukça uyumludur.

6. Siyam Kedisi

Siyam Kedilerinin Özellikleri

Popüler kedi cinsi listesinde yer alan Siyam, benekli yüzü ve mavi gözleri ile dikkat çeker. Bu sosyal kediler, mırıldanmayı, insanlarla iletişimde kalmayı ve oyunlar oynamayı sever. Siyam kedisinin sevecen kişiliği, insanların ilgisini çeker. Kedi severler arasında en çok tercih edilen ırklardan biridir. Bakım ve beslenme ihtiyacı karşılandığı müddetçe 8-12 sene kadar yaşar.

7. Bombay Kedisi

Bombay kedilerinin özel bir hayran kitlesi vardır. Simsiyah tüyleri ve bal rengi gözleri ile farkını ortaya koyan Bombay, sevgi dolu ve insan odaklı bir ırktır. Dost canlısı, sevimli ve zeki bir kedi olduğunu söylemek mümkün. Kaliteli kuru kedi maması, yaş ve ödül mamalarla beslenmelidir. Bakım ve beslenme ihtiyaçlarına dikkat edildiği sürece 15-20 sene kadar yaşar.

8. Tonkinese Kedisi

tonkinese

Zeki ve sevgi dolu bir kedi olan Tonkinese, görünüş olarak Siyam kedisine benzer. Ancak Siyam kedisine göre daha az seslidir. Bu kedi cinsi, Siyam ve Burmese kedilerinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiştir. Her iki kedinin de en iyi özelliklerini içerir. Dost canlısı, şefkatli, aktif ve zekidir. İlgiyi seven bir kedi olduğu bilinir. Ortalama yaşam süresi 13-18 senedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedi Kızgınlık Dönemi Nasıldır? Kedilerde Kızgınlık Döneminde Hangi Davranışlar Ortaya Çıkar?

9. Amerikan Shorthair Kedisi

American Shorthair Kedisi

Evcil kediler arasında en popüler olanlardan biri de Amerikan Shorthair kedisi olur. Sevecen kişiliği ve aktifliği ile öne çıkan bu ırk, olağanüstü derecede uyum sağlama yeteneği ile de dikkat çeker. Zekidir ve eğitime hızlı yanıt verir. Çocuklarla iyi anlaşır ve onlarla zaman geçirmekten memnun olur. Bakım gereksinimi yoğun değildir. İlgiyi ve kucakta tutulmayı sever.

10. Birman Kedisi

Birman

Mavi gözleri ve uzun ipeksi tüyleri ile bilinen Birman, zarafet yayan bir kedidir. İnsanlarla birlikte zaman geçirmeyi seven ve sosyalleşmeyi önemseyen bir hayvandır. Uyumlu, sakin ve zeki bir kedi olarak bilinmektedir. Herkesle dost olmayı isteyen bir yapısı vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.