Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Bombay Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Bombay Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?
3419.90₺

2390.75₺

Advance Kısırlaştırılmış Tavuklu ve Pirinçli Genç Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
786.72₺

579.55₺

N&D Düşük Tahıllı Balıklı Portakallı Yetişkin Kedi Maması 1.5 kg

Ürünü İncele
3420.00₺

2155.75₺

Royal Canin Sterilised 37 Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
650.00₺

575.55₺

Kıtır Tavuklu Yetişkin Kuru Kedi Maması 15 kg

Ürünü İncele

Bombay kedi ırkı bakımı özveri ve dikkat gerektirir. Siyah tüyleri ve mini bir panter görünümü ile Bombay kedileri, popüler bir evcil hayvandır. Ayrıca bal rengi gözleri ile anlamlı bakışlar sergiler. İnsanların ilgisini çeken Bombay, dost canlısı ve girişken bir kedi cinsidir. Peki Bombay kedilerin bakım ihtiyacı nasıldır? İşte detaylar…

Bombay Kedi Irkı Özellikleri

Bombay Kedi Irkı Bakımı

Bombay kedisi, girişken, oyuncu ve sevecen bir cinstir. Kısa tüyleri simsiyahtır. Gözleri bal rengindedir. Tüyleri sert bir yapıya sahiptir. Düzenli tüy bakımı ile aşırı tüy dökülmesi önlenir. 20 yıla kadar ömür sürebilir.

Bu sevimli kediler, insanlarla zaman geçirmeyi pek sever. Dış mekan etkinliklerine dahil olmaktan ve aile aktivitelerinde yer almaktan memnun olur. Uzun saatler boyunca yalnız kalmaması gereken kedilerden biridir. Aksi durumda ayrılık kaygısı geliştirilebilir ve yıkıcı davranışlar sergileyebilir. Bombay, çocuklar da dahil olmak üzere hemen herkesle çok iyi anlaşır. Dışa dönük ve sosyal bir kedi olduğundan, yabancıları dahi meraklı bir ilgiyle karşılar.

Bombay Kedi Irkı Bakımı: Tüy Bakımı

Bombay kedilerinin haftada birkaç kez kedi tarağı ile fırçalanması önerilir. Aşırı tüy dökülmesini önlemenin en iyi yolu budur. Tüyleri kirlendiği zaman banyo yaptırılabilir. Bu sırada kaliteli kedi banyo ürünleri kullanılması önem arz eder.

Bombay Kedi Irkı Bakımı: Ağız ve Diş Bakımı

Bombay kedisinin ağız ve diş sağlığı önemlidir. Dolayısıyla ağız ve diş bakımına dikkat edilmesi gerekir. Rutin olarak dişleri fırçalanmalıdır. Bu işlem için kaliteli kedi ağız ve diş bakım ürünleri tercih edilmesi şarttır. Kedinin ağız ve diş bakımına özen gösterilmediği taktirde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kedilerde Kilo Problemi ve Çözüm Yolları

Bombay Kedi Irkı Bakımı: Pati Bakımı

Bombay kedisinin patileri silinmeli ve temizlenmelidir. Özellikle de dışarıya erişimi bulunan kedilerin patilerine çok dikkat edilmelidir. Tırnaklar uzamış ise kedi tırnak makası yardımı ile tırnaklar kısaltılmalıdır.

Bombay Kedi Irkı Bakımı: Göz ve Kulak Bakımı

Diğer tüm kedilerde olduğu gibi Bombay kedisinin de kulakları ve gözleri düzenli olarak temizlik gerektirir. Özel kedi bakım malzemeleri ile bu alanlar temizlenmelidir. Bu sayede kedinin sağlıklı ve bakımlı kalması sağlanabilecektir.

Bombay Kedilerinin Egzersiz İhtiyacı

Bombay kedisi gün içinde aktif kalmalıdır. Böylece aşırı kilo alması önlenebilir ve sağlığı teşvik edilir. Günde en az bir saat kadar egzersiz yapmalıdır. Kedi oyuncakları ile de aktifliği desteklenebilir.

Bombay Kedilerinin Beslenme İhtiyacı

Bombay kedi ırkı bakımı söz konusu olduğunda en önemli ayrıntılardan biri de şüphesiz ki beslenmedir. Bu sevimli kedilerin protein, lif, vitamin ve mineral açısından tam ve dengeli mamalar tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda kedinin gün içinde yeteri kadar su tüketmesi sağlanmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.