Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

5 Maddede Konuşan Kuş Cinsleri

14.08.2022
834
Abone Ol 
5 Maddede Konuşan Kuş Cinsleri

Konuşan kuş cinsleri, evcil hayvan olarak sıklıkla tercih ediliyor. Bazı kuşların konuşma kapasitesi diğerlerine oranla daha fazladır. Fakat hiçbir kuş, sahipleriyle etkileşim kurmadan, konuşma eğitimi almadan konuşmayı öğrenemez. Bu nedenle kuşunuza konuşmayı öğretmek için zaman harcamalısınız. Peki, konuşan kuş türleri hangileri?

Konuşan Kuş Cinsleri Hangileri?

Konuşan Kuş Cinsleri

Her kuşun kendine özel olduğunu ve cinsi ne olursa olsun bazı kuşların asla konuşmayı öğrenemeyeceğini unutmamalısınız. Konuşmaya yatkın olan kuş cinsleri, etkileşim kurarak ve eğitilerek çeşitli kelimeleri ve konuşmaları taklit etmeyi öğrenebilirler. Konuşan kuş cinsleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Afrika Gri Papağan

Son derece zeki olan kuşlardan biridir. Çok sayıda kelime öğrenme kapasitesine sahiptir. Hatta basit konuşmalar bile yapabilir. Ancak Afrika Gri papağanının konuşmayı öğrenmesi için iyi bir şekilde eğitim alması gerekir. Bu süreçte sabırlı olursanız ve kuşunuzla ilgilenirseniz; onun konuşmasını sağlayabilirsiniz. Sağlıklı kalması adına kaliteli papağan yemleri ile beslenmesi gerekmektedir.

2. Muhabbet Kuşu

Konuşan kuş cinsleri arasında bir diğeri de muhabbet kuşu oluyor. Mükemmel bir şekilde konuşan kuşlardan biridir. Kelime haznesi geniş olan bir cinstir. Birçok farklı kelime ve kelime öbeğini öğrenebilirler. Ve son derece sosyal kuşlardır. Sahipleri ile konuşma pratiği yapmaktan, kuş oyuncakları ile oynamaktan zevk duyarlar. Kendileri için özel olarak üretilen muhabbet kuşu yemi tüketmeleri gerekmektedir. Bu sayede sağlıklı ve uzun ömürlü olabilirler.

3. Amazon Papağanı

Konuşan kuş cinsleri listesinde yer alan Amazon papağanı, olağanüstü netlikte konuşabilir. Hoş sesi ile dikkat çeken bir kuş türüdür. Doğuştan sosyalleşme gereksinimleri, muhtemelen onları insanları taklit etmeye teşvik eden şeydir. Bu kuşlar ilgi odağı olmayı severler. İlgiye düşkün bir papağan cinsidir. Bakımı oldukça kolaydır. Amazon papağanlarının bakımında çok fazla sosyal etkileşim ve oyun için geniş bir papağan kafesi gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  10 Maddede Popüler Papağan Irkları

4. Keşiş Papağanı

Quaker papağanı olarak da bilinir. ABD’ye özgü bir papağan türüdür. Çok sosyal kuşlardan biridir. İnsanların konuşmalarını taklit etmeyi sever. Kolay bir şekilde konuşmayı öğrenebilir.

5. Eklektus Papağanı

Konuşan kuş cinsleri arasında bulunan Eklektus papağanı, kendine has güzel görünümü ve konuşma yeteneği ile dikkat çeker. Kelime dağarcıkları, düzenli eğitimle geliştirilebilir. Arkadaş canlısı, nazik ve sosyal olmayı seven kuşlardan biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.