Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

7 Maddede Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

Abone Ol 
7 Maddede Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri birçok insanın ilgisini çekiyor. Bu sevimli köpekler, az dökülen tüyleri ve farklı duruşları ile popülerdir. Peki kıvırcık tüylere sahip olan köpekler hangileri? Ayrıntıları açıklıyoruz.

Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

Kaniş Köpek

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri söz konusu olduğunda birçok farklı ırk ön plana çıkar. Bu köpeklerin çoğu hipoalerjenik kabul edilir. Bundan dolayı alerjisi olanlar için de kıvırcık tüylü köpekler iyi bir seçim olabilir. Kıvırcık tüylü köpekler arasında en popüler olanlar:

1. Kaniş Köpek Cinsi

Kıvırcık köpekler denilince akla gelen ilk cinslerden biri Kaniş olur. Farklı türleri bulunan Kanişler, son derece oyuncu ve zeki hayvanlardır. Kıvırcık tüyleri bulunan bu köpekler, düzenli olarak köpek tarağı gibi ekipmanlarla tüy bakımından geçmeliler. Kanişler, keskin zekaları nedeniyle çeşitli gösterilerde de sıklıkla tercih edilir.

2. Portekiz Su Köpeği Cinsi

Sevimli duruşu ve dost canlısı olmasıyla dikkat çeken Portekiz Su Köpeği, ayrıca kıvırcık tüyleriyle de bir adım öne çıkar. Sportif gruba dahildir. Oldukça hareketli ve oyuncu bir köpektir. Çeşitli sporlarda başarılar elde edebilir. İyi bir aile köpeği olur. Suyu sever ve düzenli olarak tüylerinin köpek banyo malzemeleri kullanılarak temizlenmesi önem arz eder.

3. Bichon Frise Köpek Cinsi

Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasında öne çıkan Bichon Frise, beyaz ve pudra renkli tüyler içerir. Kısa ve kabarık tüyleri haftada birkaç defa taranmalıdır. Pet kuaförlerin yardımı ile pofuduk bir tüy görünümü sunar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  12 Maddede Tazı Grubu Köpek Irkları

4. Airedale Teriyer Köpek Cinsi

Airedale köpekler, teriyer ırkının en büyük üyesidir. Belirgin bir tüy yapısı vardır. Tüyleri kıvırcık ve kahverengi-ten karışımındadır. Hipoalerjenik köpek arayanlar için iyi bir seçim olabilir. Düzenli şekilde tüy bakımı yapılmalıdır.

5. Pumi Köpek Cinsi

Kıvırcık Tüylü Köpek Cinsleri

Macaristan’a özgü bir köpek olan Pumi, dalgalı ve bukleli tüyleri ile sevimli bir görüntü sunar. Bu köpeklerin tüyleri elle zaman zaman taranmalıdır. Kalın fırçalarla da tüy bakımı desteklenmelidir. Kaliteli köpek mamaları ile beslendiği taktirde tüyleri ve genel sağlığı korunur.

6. Curly-Coated Retriever Köpek Cinsi

Kıvırcık tüylü köpek cinsleri arasındadır. En büyük kıvırcık tüylü köpeklerden biridir. Av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Ancak günümüzde evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilir. Çocuklarla ve diğer köpeklerle arası iyidir. Rutin olarak tüy bakımı yapılmalıdır.

7. Bedlington Teriyer Köpek Cinsi

Kuzu gibi görünen Bedlington Teriyer oldukça sevimlidir. Yumuşak ve kıvırcık tüyleri bulunur. Bu köpekler genelde koyu renkli bir tüy ile dünyaya gelirler. İlerleyen süreçte tüylerinin rengi değişir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.