Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Akvaryum Dış Filtre Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

19.04.2022
793
Abone Ol 
Akvaryum Dış Filtre Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryum dış filtre akvaryum için önemli olan malzemelerden biridir. Akvaryumda başarılı ve sağlıklı bir organik yapı için filtrasyon sistemine dikkat edilmelidir. Bu nedenle filtre sistemi satın alırken çeşitli detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Akvaryum Dış Filtre Ne İşe Yarar?

Akvaryum Dış Filtre

Akvaryum filtre çeşitleri akvaryum içinde yer alan katı atıkları yakalama özelliğine sahiptir. Yakalanan bu atıklar zararsız bir hale getirilerek suyun temizlenmesine ve temiz suyun akvaryum ortamına kazandırılmasına yardımcı olur.

Akvaryum filtresi sayesinde akvaryumda yaşayan balık ve diğer canlıların uzun ömürlü ve sağlıklı kalmaları mümkün olur. Akvaryumdaki suyun temiz kalmasını sağlamak amacıyla sürekli şekilde su değişimi yapmak yerine filtre sistemi tercih edilmelidir. Sürekli su değişimi ise balıkların alışkanlıklarını ve sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Akvaryumun bakımı ve temizliği söz konusu olduğunda en önemli araçlardan biri akvaryum dış filtre olur. Bu filtreler geniş hacimleri nedeni ile akvaryumun dış bölümünde konumlandırılan ve suyun temiz kalmasını destekleyen bir ekipman sistemidir.

Akvaryum dış filtre modelleri, dış filtre kutusuna bağlanan iki farklı hortum ve çeşitli ekipmanlar içerir. Su, diş filtrenin hortumlarından biri olan çekiş hortumu yardımı ile filtrenin kutusuna taşınır. Dış filtrenin içine giren su, kutunun alt bölümünden üst bölümüne doğru filtre malzemelerinden geçer. Bu sayede filtre hortumuna ulaşır. Sonrasında akvaryumun içine tekrar pompalanır.

Akvaryum dış filtre ile pompalanan su, her devridaim esnasında filtreye kirli şekilde girer ve ardından temizlenerek akvaryumun içine tekrar ulaşır. Dış filtre akvaryum sisteminde sabit bir su sirkülasyonunu teşvik eder. Bu noktada dış filtre, balıkların ve diğer akvaryum canlılarının yeterli miktarda oksijen almalarına da destek olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Neon Tetra Balığı Bakımı Nasıl Olmalı?

Akvaryum Dış Filtre Seçimi

Akvaryum Dış Filtre

Akvaryum fitre malzemeleri arasında önemli bir yeri olan bu filtre türü doğru şekilde seçilmelidir. Akvaryum dış fitre seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

1. Dış Filtre Debi Miktarı

Akvaryumdaki suyun ideal biçimde sirküle edilebilmesi adına dış filtrenin debisine dikkat edilmelidir. Fakat çok yüksek debi suyun daha iyi temizlenmesi anlamına gelmez. Yüksek debili filtrelerde pislik tutma ve yararlı bakteri bağlama sayısı düşer. Bu yüzden gereğinden fazla yüksek debili filtreler tercih edilmemelidir.

Özellikle içinde bitki olan akvaryumlar için dış filtre hacmi akvaryum hacminin on katı kadar olmalıdır şeklinde yaygın bir düşünce vardır. Bu yanlıştır. Akvaryum dış filtre debisi için standart bir rakam vermek doğru olmaz. Ancak akvaryum net hacminin üç veya beş katı debi ideal olacaktır. Özellikle debisi ayarlanma özelliği sunan dış filtreler doğru bir seçim olabilir.

2. Enerji Tüketimi

Dış filtreler hiç durmadan çalışan akvaryum ekipman ve malzemeleri arasında yer alır. Bu sebeple dış filtre tercihi yaparken ürünün tükettiği enerji bakımından da değerlendirilmesi mühimdir. Özellikle enerji tasarrufu sağlayan filtreler arasından seçim yapmak ek bir avantaj sağlayacaktır.

3. El Pompası

Dış filtre seçiminde bir diğer önemli konu da el pompası olmaktadır. Bu, akvaryum kurulum esnasında suyun filtreye geçişini sağlayan ve tam anlamıyla kolaylık vadeden bir ürün olmaktadır. El pompalı ürünler tercih edilecek ise kaliteli bir dış filtre alınmalıdır. Bu sayede kullanım deneyimi bir üst noktaya taşınabilir ve kurulum esnasında herhangi bir problem ile karşılaşılması önlenmiş olur.

4. Ses Miktarı

Her türlü akvaryum dış filtre biraz ses çıkaracaktır. Fakat bu ses miktarı ne kadar düşük ise o kadar iyidir. Kimse iş yerinde ya da evinde sesli şekilde çalışan bir akvaryum sistemi istemez. Bu nedenle de dış filtre seçiminde ses durumuna da odaklanmak önemlidir. Sessiz çalışan dış filtreler arasından seçim yaparak gürültü kirliliğini önleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Lepistes (Gupi) Balığı Hakkında Bilgiler

5. Dış Filtre Malzemeleri

Dış filtre alışverişi esnasında içinde elyaf, sünger ve çeşitli biyolojik temizleme ürünlerinin de yer alıp almadığına bakılmalıdır. Bu tarz malzemeleri barındıran akvaryum filtre sistemleri, sonrasında ek masraf gerektirmediği için ekonomik anlamda daha avantajlıdır.

6. Dış Filtre Yedek Parça Temini

Akvaryum dış filtre modelleri zamanla arızalanabilir. Bu noktada ise önemli olan şey filtrenin arızalanması halinde parçalarının kolay şekilde temin edilip edilememesi durumudur. Dış filtre parçaları kolay bulunan ürünler ise ilerleyen dönemde olası sorunlar önlenebilmektedir.

7. Dış Filtre Garanti Süresi

Akvaryum için dış filtreler uzun ömürlü kullanım imkanı sunan malzemelerdir. Yine de olası bir arızalanma söz konusu olduğunda ürünün garanti süresi önemlidir. Aynı zamanda ürünün garanti kapsamında olması adına belgenin kaşeli ve imzalı olmasına da özellikle dikkat etmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.