Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Akvaryum Yosun Büyümesi Nasıl Önlenir?

13.08.2022
562
Abone Ol 
Akvaryum Yosun Büyümesi Nasıl Önlenir?

Akvaryum yosun büyümesi, her akvaryum sahibinin er ya da geç karşılaşacağı bir problemdir. Bazı alg büyümeleri normal ve sağlıklı kabul edilirken yosunların aşırı büyümesi ise balıkların yaşamını riske atabilir. Peki, bu problemle nasıl başa çıkabilirsiniz?

Yosunlar ve algler, akvaryumun dibinde, camında ve bitkiler üzerinde sürünen yeşilimsi, kahverengimsi ve kırmızımsı bir film gibi görünebilir. Akvaryum yosun büyümesi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir ve bazı yöntemler ile aşırı büyüme önlenebilir. Bunlara göz atalım.

Akvaryum Yosun Büyümesi Neden Olur?

Akvaryum Yosun Büyümesi

Herhangi bir bitkinin yaşamında olduğu gibi yosunların büyümesinde de üç faktör etkili olmaktadır. Bunlar su, ışık ve besinlerdir. Bu değişkenlerden herhangi biri fazla ise yosunlarda aşırı büyüme gerçekleşecektir.

Elbette akvaryum susuz olmaz. Fakat sudaki ışık ve besin miktarını kontrol altında tutmanız gerekir. Akvaryum yosun büyümesi genellikle şu durumlardan kaynaklanır:

  • Akvaryum aydınlatma ürünleri çok uzun süre açık kalıyor ise,
  • Akvaryum direkt olarak güneş ışığı alan bir yerdeyse,
  • Balıkları aşırı besliyorsanız.

Akvaryum Yosun Büyümesi Önleme Yolları Nelerdir?

Akvaryum Yosun Büyümesi

Akvaryum yosun büyümesi problemine neyin neden olduğunu bilmek önemlidir. Bu sorunun nedenini tespit ettikten sonra yapmanız gerekenler kolaylaşacaktır. Akvaryum yosun büyümesini önlemek için şunlara dikkat etmenizde fayda var:

1. Aydınlatmayı Azaltın

Akvaryum doğrudan güneş alan bir yerde olmamalıdır. Güneş ışığı yosun büyümesini tetikler. Eğer yapay ışık kullanıyorsanız, gereğinden fazla yoğun ışık olmadığından ve her gün 10 saatten fazla akvaryum ışıklandırmasının açık kalmadığından emin olun. Işıkların açıp kapanması için zamanlayıcı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Küçük Akvaryum Balıkları Hangileri?

2. Balıkları Aşırı Beslemeyin

Balık yemi, balıklara aşırı miktarda verilmemelidir. Balıklara gereğinden fazla yem vermek sudaki fosfat seviyelerini yükseltir. Balıklarınızı küçük porsiyonlarda besleyin. Beş dakika içinde balıklara verdiğiniz yemler tükenmiyorsa, bu durum balıklarınızı aşırı beslediğiniz anlamına gelir.

Bu durumda fazla olan yemleri akvaryumdan almalısınız. Böylece yosun büyümesini önleyebilir ve akvaryum su kalitesini iyileştirebilirsiniz.

3. Su Değişimi Yapın

Akvaryum yosun büyümesi önlemenin bir diğer yolu da su değişimi yapmaktır. Sudaki besin bileşenlerini azaltmak için akvaryum suyunun yüzde 10-15 kadarını her hafta yenilemelisiniz. Bu işlem neticesinde akvaryumda biriken nitrat da ortadan kalkacaktır.

4. Su Kalitesini Kontrol Edin

Akvaryum su kaynağını test edin. Suyun fosfat oranı fazla ise fosfat giderici ürünler kullanabilirsiniz. Aynı şekilde nitrat seviyesi yüksekse buna uygun olan düzenleyiciler ile akvaryum su kalitesini iyi seviyede tutabilirsiniz. Akvaryum su kalitesini yükseltmek için akvaryum su düzenleyiciler tercih edebilirsiniz.

5. Akvaryumu Temizleyin

Akvaryum yosun büyümesi temizlenmeyen akvaryumlarda da ortaya çıkar. Bu sebeple de balıklarınıza sağlıklı bir yaşam alanı sağlamak adına akvaryum bakım ve temizlik ürünleri ile rutin olarak akvaryum temizliği yapmalısınız.

6. Canlı Bitkiler Edinin

Akvaryum canlı bitkiler, yosunların üzerinde gelişen besin bileşenlerini emer. Suda oluşan daha az besin maddesi, aşırı yosun büyümesini önleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.