Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

American Staffordshire Terrier Köpek Irkı Özellikleri,Beslenme ve Bakımı

Abone Ol 
American Staffordshire Terrier Köpek Irkı Özellikleri,Beslenme ve Bakımı

Bugünkü yazımızda American Staffordshire Terrier ırkı köpekler hakkında birçok bilgi paylaşımı yapıyor olacağız. Bahsi geçen bu özel köpek dostlarımız, hepimizi ürkütüyor olsa bile sıcacık hal ve hareketleriyle aile köpeği olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarla çok iyi anlaşırlar. Hemen hemen herkesle iletişimi iyidir.

On dokuzuncu yüzyılın ilk zamanlarında bulldog ve terrier ırkının çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan bu güzel köpekler, bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak görevlendiriliyordu. Bunun öncesinde de birçok farklı eğitimden geçiyorlardı. Bu köpekleri birçok kişi Pitbull cinsi köpeklere benzetir, bunda çok haklıdırlar.

İlk zamanlarda İngiltere dolaylarında görülen bu köpekler daha sonraki zamanlarda ise Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülerek Amerikalı köpek üreticileri sayesinde daha da geliştirilmiştir. Bunun neticesinde meydana gelen 2 farklı köpek ırkı görülmüştür.

Bunlar Amerikan Pitbull Teriyer ve Amerikan Staffordshire Teriyer olmuştur. Bu köpek Pitbull ile aynı aileden geliyor. Ama karakter bakımından hiçbir şekilde ona benzemiyor. Bu sebeple ondan korkmanıza asla gerek yoktur. Her daim onu sevin, o da sizi çok sevecek.

American Staffordshire Terrier Irkı Köpeklerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir? Karakter Yapısı Nasıldır?

 

Bu köpe

Staffordshire Terrier

Topla Oynayan Bir Köpek

klerin asıl kökeni Amerika Birleşik Devletleri dolaylarıdır. Sadıktırlar. Çok sevimlidirler ama korumacı bir yapıları vardır. Sahiplerini ve sevdiklerini koruma konusunda başarılıdırlar. Birini tehdit olarak gördüklerinde agresifleşebilirler. Renkleri çoğu zaman bal, mavi, beyaz, kahve, siyah ve kızıldır.

Genel olarak kısa bir gövdesi olan American Staffordshire Terrier cinsi köpekler, sık ve ince tüylü bir kürke sahip olmaktadır. Kuyruğu ise orta bir uzunluktadır. Bu köpek ırkından olan köpekler, görünümünün tam tersine sevgi dolu bir tavır takınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bolognese Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

Pitbull ile aynı aileden olması onun da Pitbull cinsi köpekler gibi saldırgan olduğu manasına gelmez. Çünkü karakter bakımından taban tabana zıt olan köpekler olarak her daim dikkat çekmektedirler. Bu köpekler çok daha sakin ve ılımlıdırlar. Güçlerini yalnızca sahiplerini tehlikeli durumlara karşı korumak için kullanırlar.

Çocuklarla harika anlaşırlar. Çocuklu bir aileyseniz kesinlikle bu köpeklerden sahiplenmelisiniz bizce. Karakterleri bakımından son derece enerjik olan dostlarımızdır. Durmaksızın hareket eder ve etrafındakileri de eğlendirir. Sahibiyle oyun oynamaya bayılır. Ona her daim egzersiz yaptırmanız gerekir.

Tam tersi bir durumda bu köpekler enerjilerini atamaz ve hastalanır. Bahçede bakacağım diyorsanız ona kesinlikle bir kulübe yapmalısınız. Çünkü bu köpekler soğuğa karşı dayanıksızdır. Bakımına her zaman itinayla özen gösterin. Bu köpekler çok sakin ve iyi huyludur. Size itaat etmek onlar için her zaman güzeldir.

Cesaretli köpeklerdir. Bu nedenle sizi her zorluğa karşı korumaya da meyilli olurlar. Sizi memnun etmek en büyük amaçlarıdır. Korumacıdırlar. Bekçi köpeği olarak eğitebilirsiniz. Hatta bunu bir köpek eğitmenine bırakın. Böylece hedefinize daha rahat ulaşırsınız.

American Staffordshire Terrier Bakımı Hakkında Daha Önce Duymadığınız Türde Bilgiler

American Staffordshire Terrier köpek ırkının tüyü azdır. Bu sebeple taranmaya pek meyilli değildirler. Haftada 1 defa ölü tüylerinden kurtulmaları gerekir. Böylece ciltleri bir nefes alır. Bu nedenle tarayabilirsiniz. Bunun haricinde ise tüylerinin daha parlak olması için ılık nemli bir bezle silin. Bu durum, köpeğinizin keyfini yerine getirir ve onu mutlu eder.

Bu köpekler sert iklim koşullarına karşı hassastırlar. Deyim yerindeyse pek de dayanıklı değildirler. Bu sebeple ona soğuk havalar için köpek kazağı alın. Aksi halde hızlıca hastalanabilir. Bu köpeklerin beslenme düzenine de dikkat etmek önemlidir. Kesinlikle bir veteriner hekime düzenli olarak götürmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Veterinerin tavsiye ettiği kaliteli bir köpek maması kullanılmak zorundadır. Bu köpekler senede 2 kez tüy değişimine uğrarlar. Bu sırada çok ama çok fazla tüy dökmeleri normaldir. Bu zamanlarda onu tarama sayınızı da arttırmalısınız. Hassas bir derisi vardır. Deri hastalıklarına yatkın olurlar. Bu sebeple veteriner hekim kontrollerini aksatmamanız gerekir.

American Staffordshire Terrier Köpek Irkının Çocuklar ve Hayvanlarla İletişimi Nasıldır?

Bu köpek ırkına yolda denk geldiğinizde yanından çocuğunuzu uzaklaştırırsınız. Bunun sebebi ise bu köpeğin Pitbull gibi görünmesidir. Fakat tam aksine bu köpekler çocuklara bayılır. Çok iyi anlaşırlar. Onlara asla saldırmazlar. Gerekli egzersiz gereksinimi karşılandığı sürece sorun yoktur. Apartman yaşamına hemen ayak uydurabilen American Staffordshire Terrier ırkı köpekler, herkes tarafından sevilen bir köpek ırkı olarak dikkat çeker.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.