Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Angora Kedisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Angora Kedisi Bakımı Nasıl Olmalı?
1050.00₺

728.75₺

Pro Plan Sterilised Somonlu Kısır Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele
2297.50₺

1295.75₺

Felicia Az Tahıllı Sterilised Tavuklu HypoAllergenic Kedi Maması 12 kg

Ürünü İncele
4905.00₺

2842.55₺

N&D Tahılsız Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 kg

Ürünü İncele
1244.56₺

788.85₺

Pro Plan Senior Somonlu Yaşlı Kedi Maması 3 kg

Ürünü İncele

Angora Kedisi bakımı merak ediliyor. Ankara Kedisi olarak da bilinen Angora Kedisi, tüm dünya genelinde bilinen Türk kedilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bembeyaz tüyleri ve badem şeklindeki gözleri ile çok sevilen bu kedi türünü sahiplenmek isteyen birçok hayvansever bulunuyor. Angora kedisi sahiplenmeden önce bu kedi ırkının özelliklerinin ve bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktaların bilinmesi de önem arz ediyor. Bu nedenle pek çok kişi tarafından Angora Kedisi bakımına dair çeşitli detaylar araştırılıyor. İşte Angora Kedisi bakımı ile ilgili detaylar!

Angora Kedisi Özellikleri

Angora Kedisi Bakımı

Angora Kedileri, zekası ile tüm kedi ırkları arasında öne çıkan bir kedi türüdür. Onlara bir şey öğretildiği sürece çok hızlı bir şekilde kavrarlar. Sahiplerine çok düşkün olmaları ile çok sayıda insan tarafından tercih edilen sevimli canlılardır.

Bakımı nispeten kolay olan Angora Kedileri çok fazla miyavlamadıkları için hem bahçeli bir evde hem de apartman dairesinde beslenmeye uygundur. Oyuncu bir yapıya sahip olan bu kedi ırkı için sahipleriyle vakit geçirmek çok önemlidir. Angora Kedileri yalnız kalmayı sevmezler. Bu nedenle onlara yeteri kadar ilgi ve sevgi verilmelidir.

Adeta bir sevgi pıtırcığı olan Angora Kedileri genelde sakin bir hayat sürer. Ancak diğer birçok kedi ırkı gibi Angora Kedileri de meraklı doğaları ile zaman zaman bir kaşif gibi davranırlar. Bu nedenle onların evin içerisinde merakla dolaştıklarını ve hareketli zamanlar yaşadıkları görülebilir.

Angora Kedisi Bakımı: Beslenme İhtiyacı

Angora Kedileri oldukça aktif bir kedi ırkı olduğu için genellikle obezite gibi bir soruna sahip değildir. Beslenmeleri için diğer kedi ırkları gibi protein içeriği zengin mamalar tercih edilmesi yeterlidir. Angora Kedileri için mama tercih edilirken mamanın içeriğine dikkat edilmelidir ve kaliteli bir mama tercih edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yeni Doğmuş Kediye Ne Verilir? Yavru Kedi Ne Yer?

Angora Kedisi Bakımı

Angora Kedilerinde işitme rahatsızlıkları en yaygın görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle kulaklarının hassas noktalarından biri olduğu söylenebilir. Kulaklarda herhangi bir rahatsızlık meydana gelmesini önlemek için kulak bakımı gerektiği gibi yapılmalıdır. Kulak temizliği doğru ürünlerle yapılmalıdır. Veteriner hekimlerce de çeşitli kontrollerin yapılması sağlanmalıdır. Kedilerin kulak temizliği yapılırken kulak temizleme çubuğu kullanılmamalıdır.

Angora Kedilerinin bakımı ile ilgili bir diğer önemli detaylar ise pati bakımı ile ağız ve diş bakımıdır. Pati bakımında dikkat edilmesi gereken ilk husus pati kontrolüdür. Pati kontrolü ile pati boşluklarında ve tüylerin arasında herhangi bir tehlikeli madde varsa önceden keşfedilebilir. Diğer nokta ise tırnak kesimidir. Tırnak kesimi ile kedilerin tırnaklarının yıpranması ve kırılması önlenebilir. Ayrıca kedilerin uzun tırnakları ile başkalarını yaralaması ve evdeki eşyaları tırmalamaları önlenebilir. Bu yüzden tırnakların uzama hızına göre ayda bir kez Angora Kedilerinin tırnakları özel kedi tırnak makası ile kesilmelidir.

Ağız ve diş bakımı da ağız içerisinde bakterilerin çoğalmasını önlemek için önemlidir. Angora Kedilerinin dişleri haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Bu sayede dişlerin çürümesi, ağız kokusu ve diş eti rahatsızlıkları önlenebilir.

Angora Kedisi Bakımı: Tüy Bakımı

Angora Kedileri, uzun tüylü kedi ırklarının atası olarak da görülen bir kedi cinsidir. Parlak ve tek katmanlı uzun tüyleri vardır. Çoğu kedi türünün aksine astarsız bir tüy yapısına sahiptir. Kuyruklarındaki tüylerin yoğunluğu çok daha fazladır. Angora Kedilerinin bakımı ile ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri tüy bakımıdır.

Angora Kedilerinin tüyleri mümkünse her gün kedi fırçası ile fırçalanmalıdır. Her gün fırçalamak mümkün değil ise haftada 3-4 kez tüylerinin fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Böylelikle Angora Kedilerinin tüylerinin parlak yapısı korunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Maddede Küçük Boyutlu Kedi Cinsleri
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.