Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Cüce Hamster Kafesi Nasıl Olmalı?

29.12.2022
304
Abone Ol 
Cüce Hamster Kafesi Nasıl Olmalı?

Cüce hamster kafesi, sevimli dostunuz için uygun ebat ve özelliklerde olmalıdır. Bir hamster bakmayı planlıyorsanız; kafesin boyutuna, niteliklerine ve güvenli olup olmadığına göz atmalısınız. Ayrıca hamsterınızın kafesi kolay temizlenebilir özellikte olmalıdır. Cüce hamster kafesinin özelliklerini ve kafeste neler olması gerektiğini hep birlikte inceleyelim.

Cüce Hamster Kafesi Özellikleri

Cüce Hamster Kafesi

Cüce hamster kafesi tel kafes olabileceği gibi plastik modüler kafes de olabilir. Eğer plastik kafes satın alacaksanız; ürünün çok bölmeli olması tavsiye edilir. Genel olarak plastik kafes temizlenmesi en kolay olandır. Alt tabakayı kaldırmanız, taban altığını temizlemeniz ve gerekirse tabanı silmeniz yeterlidir. Hamster kafesi ne kadar karmaşık ise temizlenmesi de o kadar zor olacaktır.

Çok fazla sayıda bölme içeren kafeslere bakıyorsanız; bu kafesleri temizlemenin bir angarya haline geleceğini bilmelisiniz. Bu yüzden daha sadece ve komplike olmayan bir cüce hamster kafesi satın almanızda yarar var.

Hamster kafesleri için en önemli kriterlerden biri de havalandırma. Bir tel kafes için havalandırma konusu problem olmayacaktır. Ancak plastik kafes tercih edecekseniz; ürünün havalandırma bölümlerinin bulunup bulunmadığına bakmalısınız. Eğer havalandırma yeterli düzeyde olmazsa, yoğuşma ve hava kalitesi sorunları ortaya çıkabilir.

Küçük boyutlarına rağmen, cüce hamsterlerin koşmak ve oynamak için geniş alana gereksinimleri vardır. Kafesin gerçek zemin alanı önemli bir faktördür. Cüce hamster kafesi yeterince büyük olmalıdır. Birden çok hamster beslemeyi planlıyorsanız; kafesin yeteri kadar büyük olduğundan emin olmalısınız.

Kafes güvenliği de bir diğer önemli noktadır. Tel kafes satın alacaksanız; teller arasındaki mesafenin çok geniş olmaması lazım. Plastik kafeslerde ise güvenlik unsurunun olmasına dikkat etmelisiniz.

Cüce Hamster Kafesinde Ne Olmalı?

Cüce hamster kafesleri bazı malzemeleri muhakkak içermelidir. Böylece minik dostunuz için güvenli, eğlenceli ve yaşanılası bir alan yaratmış olursunuz. İlk etapta hamster kafesine oyuncaklar dahil etmelisiniz. Özellikle tekerlekler, hamsterların en sevdikleri aksesuarlardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tavşan Neden Ölür?

Hamster sulukları da kafeste olması gereken malzemelerden biridir. Kemirgen dostunuzun her daim temiz ve yeterli suya erişimi bulunmalıdır. Hamster yemleri kafeste olmalıdır. Günlük olarak yemlerin değiştirilmesi ve yerine taze yemlerin konulması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.