Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Dogo Köpek Özellikleri ve Bakımı

Abone Ol 
Dogo Köpek Özellikleri ve Bakımı

Dogo köpek özellikleri merak ediliyor. Kaslı ve atletik vücudu ile dikkat çeken bir köpek ırkı olan Dogo Argentino köpek ırkı, sadık ve koruyucu kişiliği ile hayvanseverler tarafından en çok tercih edilen köpek ırkları arasında yer alıyor. Dogo köpeklerinin bakımı ile ilgili detaylar da bu ırka ilgi duyan kişiler tarafından merak ediliyor. İşte Dogo Argentino köpek ırkının özellikleri ile ilgili detaylar!

Dogo Köpek Özellikleri Nelerdir?

Dogo Köpek Özellikleri ve Bakımı

Oldukça cesur ve sadık bir köpek ırkı olan Dogo Argentino köpekleri, sevdiklerine olan bağlılıkları ve koruma içgüdüleri ile iyi birer bekçi köpekleri olur. Heybetli görünüşleri ile çoğu zaman yanlış bir izlenim yaratmalarına rağmen özlerinde oldukça sevecen, nazik, oyuncu ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Ancak çok korumacı oldukları için iyi bir şekilde eğitilmeleri ve gerektiği gibi sosyalleştirilmeleri önemlidir. Bu şekilde aile dışındaki yabancılara yine de çok yakın olmasalar da saldırgan davranışlar sergilemezler. Doğal avcı içgüdülerine sahip bu köpekler, çocuklarla da çok iyi anlaşır. Dogo köpeklerinin zekası oldukça yüksektir. Bu nedenle eğitilmeleri nispeten kolaydır. İyi ve disiplinli bir eğitimle daha arkadaş canlısı olmaları sağlanır.

Dogo Köpek Bakımı

Dogo köpek özellikleri gereği iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Dogo Argentino köpek ırkının vücudu parlak bir görünüme sahip düz ve kısa tüyler ile kaplıdır. Çok tüy dökmedikleri için tüy bakımları oldukça kolaydır. Tüy sağlıklarını korumak için uygun bir fırça ile tüylerinin haftada bir kez taranması yeterli olur. Yıkama işlemi ise 3 aylık zaman aralığı ile yılda 4 kez yapılabilir. Kirlenmeleri durumunda vücutları yine uygun ürünlerle temizlenmelidir. Aşırı yıkama durumu deri ve tüy yapısına zarar vereceği için bu durumdan kaçınılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evde Bakılabilecek Köpek Cinsi Öğrenme

Dogo köpeklerinin tırnakları oldukça hızlı uzar. Bu nedenle tırnakların uzama durumuna göre ayda bir veya iki kez uygun tırnak makası ile tırnakları kesilmelidir. Eğer tırnak kesimi ihmal edilirse tırnaklarda çatlama ve kopma meydana gelebilir. Ayrıca aşırı uzun tırnaklar nedeniyle Dogo köpeklerinin hareket kabiliyetleri de kısıtlanabilir. Ağız ve diş sağlıklarını korumak için dişleri mutlaka haftada iki veya üç kez fırçalanmalıdır. Gözler ve kulaklar da düzenli olarak kontrol edilmelidir ve temizlenmelidir. Bu bakımlar ile Dogo köpeklerinin daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanabilir.

Dogo Köpek Özellikleri: Dogo Köpek Irkı Beslenme

Dogo köpek özellikleri söz konusu olduğunda en önemli detaylardan biri de beslenme olur. Dogo köpek ırkının besin ihtiyacı köpeklerin yaş, boy, kilo, sağlık durumu ve aktivite düzeyi gibi kişisel özelliklerine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle en doğru beslenme için köpeklerin kişisel durumu göz önünde bulundurulmalıdır. İdeal bir Dogo köpeği üzerinden değerlendirilme yapılırsa bu köpeklerin günde yaklaşık üç ila dört ölçek büyük ırk köpekler için kaliteli köpek mamalarından tüketmesi gerekir. Bu mama, bir öğünde değil iki öğüne bölünerek verilmelidir.

Dogo Köpek Özellikleri: Dogo Köpek Irkı Egzersiz

Dogo ırkının büyük ve atletik vücudundan da belli olduğu üzere enerjisi çok yüksektir. Dolayısıyla egzersiz ihtiyacı da çok yüksektir. Bu köpeklerin egzersiz ihtiyacının karşılanması için günlük yaklaşık 1 saat egzersiz yapmaları gerekir. Bu sayede hem zihinsel hem de fiziksel sağlıkları korunabilir. Egzersiz ihtiyacı karşılanmayan Dogo Argentino köpeklerinin huysuz davranışlar sergilemesi mümkündür.

Dogo köpeklerinin egzersiz ihtiyacını karşılamak için top oyunları, saklambaç, koşu, yürüyüş ve tut-getir oyunları gibi aktiviteler tercih edilebilir. Ayrıca çeşitli köpek sporları da bu egzersiz saatleri için iyi birer alternatiftir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpekler Ne Kadar Yürümeli?

Dogo Argentino köpeklerinin egzersizler sırasında avcı içgüdüleri ile birden uzaklaşmamaları için gerekli önlemler alınmalıdır. Bahçe içerisinde tasmasız yapılan egzersizlerde kaçabilecekleri bir yer olmadığından emin olunmalıdır. Dışarıda ise mutlaka bir tasma kullanılarak dolaştırılmaları gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.