Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Abone Ol 
Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Gökkuşağı muhabbet kuşu oldukça popüler bir kuş cinsi. İsminden de anlaşılacağı üzere gökkuşağı muhabbet kuşları, kuşlar arasındaki en renkli türlerden biri. Rengarenk oluşları sebebiyle herkes tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bu ilgi sayesinde gökkuşağı muhabbet kuşlarının üretimi her geçen gün oldukça artmaktadır. Siz de bu sevimli kuş hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, detaylar yazımızda!

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler

Herkes tarafından oldukça ilgi gören ve son zamanlarda fazla popülerleşen gökkuşağı muhabbet kuşu, bugünkü yazımızın konusu oluyor. Rengarenk görünümü ile dikkatleri üzerine toplayan bu kuş türü, oldukça dost canlısı bir canlıdır. Adından da anlaşılacağı üzere gökkuşağına benzer. Renklerinden dolayı, oldukça sevilen bir kuş cinsi olan gökkuşağı muhabbet kuş türünün kökeni de merak edilmektedir. Bu kuş ilk olarak İngiltere’de bulunan Keston adlı kuş çiftliğinde üretilmiştir. Zamanla ise fazla ilgi görmüş ve tüm dünyaya yayılmıştır. Kanatlarında bulunan rengarenk desenler ve bu desenlerdeki güzel renkler sayesinde dikkat çekiyor.

Bu kuşlar kafesten çıkmayı oldukça sevmektedirler. Kaçma ihtimalleri olacağından dolayı kafesten çıkarıldığı durumlarda pencerelerin açık olmamasına çok dikkat edilmesi gerekir. Yeterli ölçüde dikkatli olunursa herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaz. Çok cana yakın bir kuş türüdür ancak ısırma davranışları da bulunmaktadır. Her ne kadar çok nadir ısırsalar bile dikkatli olunmasında fayda vardır. Özellikle de bebeklik dönemlerinde çok hareketli olduklarından dolayı etrafı keşfetmek için bol bol ısırma davranışı gösterebilmektedirler. Bebeklik dönemleri biraz sıkıntılı olsa da yetişkinlik dönemlerinde bu özelliklerinden vazgeçebilmektedirler. Eğer bir gökkuşağı muhabbet kuşu alacaksanız onları çok fazla seveceğinize eminiz. Kısa sürede derin bir bağ kuracağınızdan emin olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  En Sık Görülen Güvercin Rahatsızlıkları

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Kökeni

Bu kuş türlerinin en dikkat çeken ve ilgi gören özelliklerinden birisi yüzlerinin sarı bir renkte olmasıdır. Kanatlarının uç kısımlarında gri ve beyaz tonlarında ipeksi bir görünüm mevcuttur. Gökkuşağı muhabbet kuşu türlerinin bu cinse ait olduğunun fark edilebilmesi için kuşların yüzünün sarı olması ve kanatlarının ise beyaz ya da gri ipek renginde olması gerekmektedir.

Bu kuş türlerinin desenlerinde hiçbir zaman parçalanma, parçalı görünüm bulunmaz. Ancak gövde renkleri ve desenleri birbirlerinden farklı olabilmektedir. Leylak, mavi ve mor renkleri en sık rastlanılan renkler arasında yerini almaktadır. Gökkuşağı muhabbet kuşlarının ayakları genellikle koyu renkli olmaktadır. Çok nadir de olsa açık bir renge de sahip olabilmektedirler. Gökkuşağı muhabbet kuşlarının genleri genellikle çekinik bir renk gen taşıyıcısına sahiptir. Erkek gökkuşağı muhabbet kuşlarının her zaman mavi renkte bir gagası bulunmaktadır.

Günümüzde doğada yaşayan gökkuşağı muhabbet kuşlarının rengi sarı, yeşil ve mavi gibi birçok renkte olabilmektedir. Gökkuşağı muhabbet kuşlarının baş kısımları sarı renkte, orta gövdeleri yeşil renkte, kuyrukları ise mavi renktedir. Bu kuşlardaki renk çeşitleri bazı durumlarda farklılık gösterebilmektedir. Bu tür renklerin hepsinin bir arada bulunması oldukça zor olduğundan ve bu durum da toplum tarafından bilindiğinden dolayı günümüzde farklı renkte olmaları sebebiyle gökkuşağı muhabbet kuşları oldukça değerlidir.

İlk olarak İngiltere’de üretilen gökkuşağı muhabbet kuşları, pek çok kişi tarafından beğenilmekte ve sevilmektedir. Gökkuşağı muhabbet kuşu almak isteyenlerin bilmesi gerektiği bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri sizin için bir araya getirdik. Yazımızın devamında bu özelliklere göz atabilirsiniz.

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Özellikleri

Çoğu kişinin ilgisini çeken gökkuşağı muhabbet kuşu, evde beslenmek istenen kuş ırkları arasında yer alır. Bu muhabbet kuşunun özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Yüz renkleri sarıdır.
  • Kanatlarının uç tarafları ipek opal görünümünde olup, beyaz ya da gri renktedirler.
  • Renkler kanat uçlarının sonuna doğru sarıya dönmektedir.
  • Gövdedeki renkler her kuşta farklılık gösterebilmektedir.
  • Gökkuşağı muhabbet kuşlarının ayak renkleri genellikle koyu renklerde olmaktadır. Ancak bazı kuşlarda açık renkte ayak rengi görebilmek mümkündür.
  • Genleri çekinik renk gen taşıyıcısıdır.
  • Gökkuşağı muhabbet kuşları erkeklerinin gagaları mavi renklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Gökkuşağı Muhabbet Kuşu Bakımı

Gökkuşağı muhabbet kuşlarının bakımlarının nasıl olacağı da merak edilen bir diğer konudur. Diğer kuşlardan fiziksel olarak farklılık gösterse de beslenme açısından hiçbir farklılığı yoktur. Normal bir kuşa verilen kuş yemi ve vitaminler aynı oranlarda ve sürelerde gökkuşağı muhabbet kuşlarına da verilebilir. Kısacası gökkuşağı muhabbet kuşları ekstra bir bakım gerektirmeyen canlılardır.

Kuşunuzun dengeli ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Bu yüzden de ona mutlaka muhabbet kuşu yemi sunmalısınız. Kuş sağlık ve bakım ürünleri arasında yer alan kuş vitaminleri, kuş bağışıklık sistemi güçlendirici yemler ve gaga taşı gibi malzemeleri de mutlaka tedarik etmelisiniz. Bu sayede gökkuşağı muhabbet kuşu uzun yıllar size arkadaşlık edecektir.

Gökkuşağı muhabbet kuşu eğitimi sırasında ona kuş krakerleri sunabilirsiniz. Aynı zamanda bu krakerler ile kuşunuzun beslenme düzenini çeşitlendirebilir ve onun mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Kuşunuzun yaşam alanı da mühim bir konudur. Yeteri büyüklükte bir muhabbet kuşu kafesi ile onun konforlu bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kuş kafesi sağlam ve kaliteli olmalıdır. Böylece kuşunuzun güvende kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kuşunuzun mutlu olmasını ve keyifli vakit geçirmesini sağlamak adına ona kuş oyuncakları sağlamalısınız. Merdivenli kuş oyuncakları, sarkaç kuş oyuncağı gibi pek çok kuş aksesuarı arasından seçim yapabilir, sevimli kuşunuzun kafesine ekleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.