Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Evcil Kuş Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Abone Ol 
Evcil Kuş Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Evcil kuş, çoğu insan için favori bir seçimdir. Kuşlar farklı renk ve kişiliklere sahip canlılardır. Kendi kişiliğinize ve yaşam tarzınıza uygun olan doğru kuşu bulmanız önemli bir ayrıntı. Bazı kuşların ve özellikle de büyük papağanların çok daha fazla ilgiye ve bakıma gereksinimi olabilir. Aynı şekilde küçük kuşların biraz daha az bakım ihtiyacı olduğu doğrudur. Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi kuşlarda da bakım koşulları, ilgi ve beslenme önemli olan konulardır. Çünkü hepsine doğru bakım ve ilgi, yeteri oranda verilmelidir. Peki, bir kuş seçmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

Evcil Kuş Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

evcil kuş

Evcil kuş sahiplenmeden evvel, kuşun yaşam süresi, ihtiyaç duyduğu kuş kafesi boyutu, tüketmesi gereken kuş yemleri, kuşun gürültü seviyesi ve cinsin gereksinimi olan ilgi ve sevgi düzeyi hakkında bilgili olmanızda yarar var. Kuş sahiplenmeden önce aşağıdakilere odaklanmalısınız:

Daha Fazla Bakım Gerektiren Evcil Kuş Cinsleri

Birçok insan Amazon papağanı, Afrika Gri papağanı, Kakadu ve Amerika Papağanı gibi kuş cinslerini tercih eder. Bu kuşlar eğitime açıktır. Konuşma yetenekleri oldukça fazladır. Bu kolay eğitilebilir kuşlar aynı zamanda evcil hayvan olarak en zorlu ve en talepkar olanlardır. Bir kuş ile ilgilenmek için yeterli zamanınız var ise büyük kuş cinsleri sizin için idealdir. Ancak kuşunuza yeteri kadar vakit ayıramayacaksanız; daha küçük kuşlara yönelmeniz en doğrusu olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Evcil Kuş Irkları

Evcil kuş bakmak isteyenler, fakat yeterince vakti bulunmayanlar için kanarya ve Hint bülbülü doğru türlerdir. Biraz daha fazla zamanınız varsa ve papağan beslemek istiyorsanız; papağan ailesinin daha küçük üyelerini tercih edebilirsiniz. Hatta papağanların soyundan gelen muhabbet kuşları da son derece popüler evcil canlılar arasındadır. Evcilleştirilmesi kolay ve bakımı basit olan kuşlara örnek olarak Sultan papağanlarını da sayabiliriz.

Aynı şekilde güvercin de yeni başlayanlar için harika bir seçim olacaktır. Sessiz ve girişken olan bu kuşlar, çocuklar için en iyi evcil kuşlar listesinde de yer almaktadır. Ailecek bakabileceğiniz bir kuş arıyorsanız; size tavsiyemiz güvercindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Jako Papağan Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Evcil Kuş Bakım Gereksinimleri

Evlerde kuşlar için tehlikeli kabul edilen bazı detaylar var. Pişirme kapları, kokulu mumlar ve koku giderici ürünler gibi birçok malzeme, kuşların yaşamını ve sağlığını riske atar. Bu nedenle, evcil kuş beslemeye karar verdiğinizde mutlaka evinizdeki eşyaları ve malzemeleri de gözden geçirmelisiniz.

Kuşların gün içinde kafes dışı zamana ihtiyaçları olur. Bu dönemlerde kuşlar için zararlı olabilecek çeşitli materyaller etrafta olmamalıdır. Bunlara ek olarak; kuşunuzun yaşam alanı onun gereksinimlerini karşılamalıdır. En önemlisi de evcil kuş için uygun boyutlarda kuş kafesi edinmelisiniz. Örneğin, muhabbet kuşu bakacaksanız; muhabbet kuşu kafesi satın almanız önem arz eder.

Kuş kafesi içinde kuş oyuncakları ve kuş yemliği gibi çeşitli ekipmanlar da olmalıdır. Ayrıca, kuşların sağlıklı kalmaları için doğru ve kaliteli yemlerle beslenmeleri gerekir. Bu bağlamda yem seçimine özen göstermelisiniz. Papağan besliyorsanız; sevimli kuşunuza papağan yemi sunmalısınız. Yemin kaliteli markanın ürünü olması ve vitaminler, mineraller yönünden zengin olması gerektiği de unutulmamalı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.