Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Hint Bülbülü Bakımı Nasıl Olmalı?

Hint bülbülü bakımı büyük bir özen ve emek gerektirir. Bundan dolayı sevimli kuşunuzun bakı ve beslenme gereksinimi hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız önemli. İşte Hint bülbüllerinin bakımı hakkında bilinmesi gerekenler…

Hint Bülbülü Bakımı

Hint Bülbülü Bakımı

Hint bülbülleri minik ve çok şirin bir kuş türüdür. Aşırı hassaslık ve hastalığa yatkınlıkları vardır. Bu kuş türünü kesinlikle soğuk bir ortamda tutmayın ve camdan hafif bir rüzgârın bile bu kuşlara çarpmamasına özen gösterin. Hint bülbüllerine büyük bir kafeste toplu bir şekilde bakabilirsiniz. Eşit miktarda erkek ve dişi bulunan kafese yeteri kadar Hint bülbülleri için satılan kuş yuvası yerleştirin.

Kuşlar eşlerini kafes içinde kendileri bulacak ve çiftleşmeleri çok hızlı gerçekleşecektir. Hint bülbüllerini çiftleşme sonrasında ayırmanıza gerek yok. Çok hızlı yavrular alacaksınız, bunun için yedek kuş kafesi bulundurmanız iyi olabilir. Bu kuş çiftleşmenin adeta sonu yok, erkek ve dişi her yumurtadan sonra devamlı olarak çiftleşmek ister.

Hint Bülbülü Kafes Temizliğine Dikkat Edin

Hint bülbüllerinin kafes temizliğine dikkat ediniz. Yuvalıkları çok aktif kullanan bir kuş türü olduğundan yuvalıkları temizleyin ve gerekirse yeni yuvalıklar yerleştirin. Kafes tabanları hep temiz olmalı ve yem, su miktarını yüksek tutun. Kalabalık halde bulunan Hint bülbülleri çok yemek yer ve haliyle suyu da çok içerler. Bunun dışında verdiğiniz bütün gıdaların temiz ve taze olmasına özen gösterin. Gerekirse kuş vitamin takviyesi satın alabilirsiniz. Vitamin takviyelerinin kullanımı değişmekte olduğu için ürünü nasıl kullanmanız gerektiği konusunda bilgi almayı unutmayın.

Hint Bülbülü Kafesi Nerede Konumlanmalı?

Hint bülbülü bakımı konusunda kafesin konumu da çok önemli. Hint bülbüllerini fazla rahatsız etmemeye özen gösterin. Seslerinden biraz rahatsız olabilirsiniz ve çok sayıda hint bülbülünü dinlemek sizi çok yorabilir. Fazla kullanmadığınız bir odada bakmanız tavsiye olunur. Kafeslerini açıp oda içinde gezmesini isterseniz odanın içinde ufak, kuşun girip tekrar çıkamayacağı yerleri kapatın. Perdeleri çekin, kuş cam açık sanıp cama sertçe çarpabilir. Hint bülbüllerini de yakalaması zordur ondan dolayı küçük ve boş bir odaya salarsanız rahat edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hint Bülbülü Özellikleri, Bakımı ve Üreme (Zebra İspinozu)

Hint Bülbülü Beslenmesi: Hint Bülbülü Ne Yer?

Hint bülbülü bakımı hususunda en önemli konulardan biri de şüphesiz ki Hint bülbülü beslenmesi oluyor. Hint bülbülüne kaliteli kuş yemleri sunmanız çok önemli. Böylece kuşunuzun sağlıklı gelişmesini ve büyümesini teşvik etmiş olacaksınız. Kuşlar için özel geliştirilen, vitamin ve mineral bakımından yoğun olan kuş yemlerini tercih etmeyi unutmayın. Ayrıca, sevimli kuşunuza kuş krakerleri de verebilirsiniz. Sonuç olarak beslenmesinde çeşitlilik yaratırsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.