Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Hint Bülbülü Çeşitleri Nelerdir?

Abone Ol 
Hint Bülbülü Çeşitleri Nelerdir?

Hint bülbülü çeşitleri oldukça fazladır. 25’ten fazla renk varyasyonu olan bu kuşlar, son derece popüler olan kuş ırklarından biridir. Hint bülbülü sahiplenecekseniz; bu kuş türlerini öğrenmek istiyor olabilirsiniz. İşte zebra ispinozu çeşitleri!

Hint Bülbülü Çeşitleri

hint bülbülü çeşitleri

Tüm dünyada özenle üretilen ve renkleri ile büyüleyen Hint bülbülü çeşitleri şunlar:

1. Standart Gri Hint Bülbülü

Bu ırk, doğada yaşam süren Hint bülbülü çeşitleri ile aynıdır. İsmi klasik zebra ispinozu olarak da bilinir. Ana rengi kestane, gri ve siyahtır. Boyut olarak yabani ispinozlara benzer. Gri renkli olanları baskın renk genine sahip olan varyasyondur. Erkek olanlarında zebra çizgileri ve siyah göğüs bandı vardır.

Hem dişilerde hem erkeklerde gözyaşı çizgisi belirgindir. Kaliteli kanarya yemleri ile beslenmeleri önemlidir. Bu sayede sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam onları bekler.

2. Siyah Yüzlü Hint Bülbülü

Bu cinsin yüzü standart gri Hint bülbülüne oranla daha siyah renktedir. Göğüs kısmında oldukça geniş siyah bir bölge vardır. Erkeklerde siyah göğüs tüyleri belirgin olmakla birlikte dişiler bu bölüm daha küçüktür. Gaga rengi ise klasiktir. Yanak yaması geyik renginden turuncuya kadar değişebilir. Bu cinste siyah yüz baskın bir özellik olmaktadır. Çiftleşme sonucu doğan yavrular da aynı şekilde siyah yüzlü olur.

3. Siyah Göğüslü Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri arasında yer alan siyah göğüslü Hint bülbülü, standart gri renkli ispinozlardan farklıdır. İsmini göğüs bölümünde konumlanan siyah renkli tüylerden alır. Bu siyah bölüm erkeklerde başın arkasına dek uzanır. Bu ırkın vücut tüyleri standart grilerden daha farklıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yaz Aylarında Kuş Bakımı Nasıl Olmalı?

Yanak yamaları daha büyük boyutludur. Geniş gözyaşı çizgisi vardır. Kanatları da beyaz ve turuncu renkler içeren benekler bulunur. Besleyici kuş yemleri ile sağlıklı bir yaşam sürmesi söz konusudur.

4. Siyah Yanaklı Hint Bülbülü

İsminden de anlaşılacağı üzere bu cins kuşların yanakları siyah yamalar içerir. Bu Hint bülbülü çeşitleri vücutlarında siyah ve gri renkler barındırır. Standart gri Hint bülbülüne çok benzer bir görünümü vardır. Ancak sadece renkleri değişiktir.

Siyah yanak diğer Hint bülbülleri ile önemli tüy özelliklerini tamamlamak için çaprazlanır. Bir mutasyon sonucu üremiş ve farklı yanak yamasının olduğu tespit edildikten sonra da izole edilmiştir. Siyah yanak yaması baskın bir gen olmamaktadır. Bu yüzden çiftleşmeler sonucu her daim siyah yanaklı mutasyonlar üretmek zorlayıcı bir süreç olabilmektedir.

5. Beyaz Hint Bülbülü

hint bülbülü çeşitleri

Bu cinste renk pigmentleri olmadığından ötürü tam anlamıyla beyaz tüyler ile kaplıdır. Çeşitli türler ile çiftleştirildiği zaman çaprazlanan ırkın renk genlerine bağlı olarak kafasında ve göğüs bölümünde soluk gri renkler ortaya çıkar.

6. Siyah Önlü Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri arasında bir diğeri de siyah önlü Hint bülbülü oluyor. Bu ırk çok az rastlanan bir Hint bülbülü türüdür. Yalnızca Avustralya’da görülür. Bütün özellikleri standart griler ile aynıdır. Ayrıca boğazdan kanatlara dek geniş bir siyah alanı bulunmaktadır. Yüzünde kalın siyah gözyaşı çizgisi yer alır.

7. Kestane Yanlı Beyaz Hint Bülbülü

Beyaz renkli mutasyonlardan biridir. Bu Hint bülbülü nadir görülen bir cinstir. Gövdeye hakim olan renk beyazdır. Kanatları ve yanları ise kahverengi tonlarında olur. Yanak yaması kimilerinde belirsiz olabilir. Buna ek olarak gözyaşı çizgisi son derece belirgindir. Bu cinsin renk oluşumunda geyik ve gri renkli varyasyonlar kullanılmıştır. Bu yüzden cinsin kuyruk bölümü genetiğe bağlı olarak gri ya da açık kahverengidir.

8. Tepeli Hint Bülbülü

En çok tercih edilen Hint bülbülü çeşitleri arasında tepeli Hint bülbülü yer alıyor. Bu cinste başın üstünde dairesel tüyler bulunur. Kimi kuşlarda bu tüy yarım daire biçiminde olabilir ya da düzensiz tüyler biçiminde kendini gösterebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Tepe tüylerini oluşturan genler dominant olmaktadır. Bu sebeple farklı varyasyonlar ile çiftleştirildiği zaman yavrular da aynı şekilde tepeli olmaktadır. Evcil olarak da bu kuş türü popülerdir. Evde bakılacak ise ideal boyutlarda bir kanarya kafesi edinilmelidir.

9. Eumo ve Kömür Hint Bülbülü

Bu iki cins Hint bülbülü esasen tek tip olarak kabul edilir. Kömür Hint bülbülü Avustralya’da, Eumo ise Avrupa’da geliştirilmiş ırklardır. Her iki cins de çok koyu renklidir. Kanatların görüntüsü son derece ipeksidir. Uçma yeteneği az olan zebra ispinozu türlerinden biridir. Evde beslenecek ise geniş ve dayanıklı bir kuş kafesi seçilmelidir.

10. Açık Kahverengi Hint Bülbülü

Standart gri zebra ispinozuna oranla daha az koyu renkli pigmentlere sahiptir. Tüyleri daha kabarıktır. Standart gri Hint bülbülündeki siyah ve gri olan bölümler bu cinste koyu ve açık kahverengi tonlarında olur. Erkeklerin yanak yaması ve yan bölümleri daha açık tonlarda iken karın altları da kirli beyaz tonlarda olur. Dişiler ise bir standart olarak devetüyü renginde olmaktadır.

11. Kül Rengi Hint Bülbülü

Bu Hint bülbülü çeşitleri isminden de anlaşılacağı gibi kül rengine sahiptir. Bu cinsin bütün vücudu beyaz benekli kırçıllı bir tondadır. Gri renkli ve kül rengi tüyleri ile dikkat çeken bu zebra ispinozları ilk defa Avustralya’da görülmüştür. Yaygın olmayan bir Hint bülbülü çeşididir.

12. Florida Türü Hint Bülbülü

Bu varyasyonda vücut krem ya da beyaz renkli tüyler ile kaplıdır. Aynı zamanda bu cinste siyah melanin pigmenti yoktur. Yanak yamaları belirgindir. Çoğunlukla kahverengiye yakın turuncu tonlardadır. Bazılarında kremsi ve gümüş rengi gövde dikkat çeker. Erkeklerde renkler son derece belirgindir. Kanatlarda kahve ya da beyaz benekler vardır. Bununla beraber dişiler renksizdir ve yanak yamaları bulunmaz.

13. Açık Renkli Hint Bülbülü

Bu cins ispinozlar standart gri ispinozlara benzer. Fakat onlardan farklı olarak kanatları, sırtı ve kafası daha açık renkli gümüş gri tonlar içerir. Bu cinsin karın bölgesi beyaz parlak renkle olabilir. Yanak yamaları ise daha açık renkli bir tonda olmaktadır. Yanak yaması genellikle kayısı rengindedir. Yanak yamasının yan bölümünde aşağı doğru süzülen gözyaşı çizgisi yer alır. Besleyici kum yemi çeşitleri ile beslenmeleri mühimdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kış Aylarında Muhabbet Kuşu Bakımı

14. Turuncu Göğüslü Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri arasında bir diğeri de turuncu göğüslü zebra ispinozu oluyor. Bu cinste yalnızca göğüs bölümünde değil boyun ve kuyrukta da turuncu tonlar baskındır. Bu cinsin gözyaşı çizgisi ve yanak yaması belirgin değildir. Erkeklerde gagadan başın arkasına dek uzanan turuncu bir bant vardır. Ayrıca dişilerde bu bant daha açık bir tondadır. Kimi dişilerde bu bant olmayabilir.

15. Penguen Hint Bülbülü

Bu cins genellikle alaca ispinoz ile karıştırılır. Ancak aralarında belirgin farklar vardır. Örneğin penguen zebra ispinozda gözyaşı çizgisi bulunmaz. Bu cinsin tüyleri daha açık renkli ve lekesiz görünümdedir.

Cinsin turuncu yanak yaması bulunmaktadır. Ayrıca yanları açık kahverengi, boyun altından kuyruğa kadar olan bölüm de parlak beyazdır. Ek olarak, siyah gözyaşı lekesi ve boyun çizgileri bulunmaz. Dişiler daha renksiz olmaktadır. Onlarda turuncu yanak yaması da yoktur.

16. Alaca Hint Bülbülü

Bu ırktaki kuşlarda hiçbiri bir diğeri ile aynı özellik göstermez. Hint bülbülü çeşitleri arasında en ilginç olan varyasyonlardan biridir. Vücudunda rastgele beyaz lekeler bulunur. Alacalık, bu cinste çekinik olan gendir. Fakat her kuşta çeşitli şekillerde renk baskılaması vardır. Kimisinde boyun çizgilerinde kiminde de yanak yaması lekeli bir görüntü içerir.

17. Gümüş Hint Bülbülü

Bu cinsin bütün vücudu soluk gümüş tüyler ile kaplı olmaktadır. Pastel görünümlü bir kuştur. Çekinik gümüş ve dominant gümüş olarak iki farklı şekilde görülür. Dominant olanda gövde gümüşi bir tonda olur. Aynı zamanda yanak yaması beyaz renklidir. Gümüş renk geni baskın olmasından ötürü lekeler görünmez. Çekinik olanda ise gri ve siyahlar soluklaşır, ek olarak yanak yaması turuncu tonda olur.

18. Sarı Gagalı Hint Bülbülü

Hint bülbülü çeşitleri listesinde bir diğeri de sarı gagalı zebra ispinozu oluyor. Klasik turuncu ve kırmızı gaga yerine bu cinste gaganın sarı renkte olduğu bilinmektedir. Bütün renk varyasyonlarında sarı gaga olabilir. Bu cinsin tüm vücudu beyaz renklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.