Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Golden Köpeğinin Özellikleri

Abone Ol 
Golden Köpeğinin Özellikleri

Golden köpeğinin özellikleri merak ediliyor. Cana yakın davranışları ve sevimli görünüşleri ile dikkat çeken bir köpek ırkı olan Golden Retriever köpekleri, pek çok hayvansever tarafından tercih edilen köpek ırkları arasında yer almaktadır. Orta boyda atletik vücutları ve dost canlısı kişilikleri ile kısa sürede ailenin bir parçası olmayı başaran Golden Retriever köpek ırkının özellikleri de birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İşte detaylar!

Golden Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Golden Köpeğinin Özellikleri

Golden köpeğinin özellikleri nelerdir açıklayalım. Golden köpek ırkının tüylü vücudunun altında kaslı ve atletik bir gövde gizlidir. Orta boy bir vücutları ve görenleri kendine çeken sevimli gözleri vardır. Genellikle sakin ve dost canlısı olan bu köpekler, aynı zamanda oldukça oyuncudur. Aile üyeleriyle, çocuklarla ve diğer canlılarla aralarında uyumlu bir ilişki bulunur.

Yapıları gereği bir bekçi köpeğinden ziyade daha sportif köpek ırkları arasında yer alırlar. Ancak yine de sahiplerine karşı koruyucu oldukları da bilinir. Koruyucu olmalarının yanı sıra sahipleri ile beraber bir şeyler yapmayı da çok severler. Uzun süre yalnız bırakıldıklarında veya ihmal edildiklerinde huysuz olabilirler.

Golden Retriever köpekleri, karada olduğu kadar suda da oldukça iyi hareket edebilen ve yüzmede son derece iyi olan köpeklerdir. İyi bir avcıdırlar. Zekaları ile tüm köpek türleri arasında ilk 5’te yer alırlar. Krem, sarı ve açık kahverengi arasında değişen tüyleri vardır.

Golden Köpek Irkının Eğitimi

Golden köpeğinin özellikleri gereği eğitimine önem verilmesi şarttır. Golden Retriever köpek ırkının yüksek bir zekası vardır. Uyumlu kişilikleri ve yüksek zekaları ile eğitilmeleri çoğu köpek türüne göre nispeten kolaydır. Bu nedenle Golden köpeklerinin çeşitli görevler için eğitildiği pek çok örnek mevcuttur. İmha köpeği, kılavuz köpeği, narkotik köpeği, avcılık ve iz sürme Golden köpeklerinin tercih edildiği bazı alanlardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  American Indian Dog Köpek Irkı Özellikleri, Bakımı ve Beslenme

Golden köpek ırkının eğitimi genellikle yavruluk döneminde 7 hafta ila 4 ay gibi bir süre içerisinde tamamlanır. Köpeklerin kişiliği üzerinde etkili bir dönem olduğu için bu dönemde yapılan eğitimlere önem verilir. Eğitim sırasında Golden köpeklerinin farklı canlılar ile sosyalleşmeleri ve çeşitli komutları öğrenmeleri sağlanır. Bu süreçte eğitimlerin süresinin köpeklerin sıkılmasını önlemek adına çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Ek olarak; köpek eğitim ürünleri ile bu süreç daha verimli ve pratik hale getirilebilir.

Golden Köpek Irkının Beslenmesi

Golden köpeğinin özellikleri hakkında bilgi almak isteyenler, bu sevimli canlıların beslenme ihtiyaçlarını da bilmeliler. Golden Retriever köpek ırkının beslenmesi için en uygun beslenme şeklinin seçilmesi adına köpeklerin cinsiyet, yaş ve aktivite düzeyi gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında buna göre bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Golden köpekleri kilo almaya yatkın bir yapıya sahip olduğu için aşırı besleme ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ev yemeği verilmek isteniyorsa tüketmelerinin uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Mama tercih ediliyor ise daha kaliteli ve protein içeriği yüksek olan bir mama alınmalıdır. Kilo almamaları için egzersizler de ihmal edilmemelidir.

Golden Köpek Irkının Bakımı

Golden köpek ırkı suya doğal bir yakınlığa sahip olan ve yüzmeyi seven uzun tüylü canlılardır. Her gün belli miktarda tüy dökerler. Bu tüy dökülmesini minimalize etmek ve tüy sağlıklarını korumak için düzenli olarak tüylerinin taranması gerekir. İşlem sırasında kaliteli köpek tarağı kullanılmalı. Mümkünse her gün tüylerinin taranması önerilir.

Golden Retriever ırkının tüy dökülmesinde ilkbahar ve sonbahar aylarında artış meydana gelir. Bu durum mevsim geçişi nedeniyle gözlenir. Bu zamanlarda tüy bakımına ekstra özen gösterilmelidir. Golden köpeğinin özellikleri gereği düzenli tüy bakımı yapıldığı taktirde aşırı tüy dökülmesi söz konusu olmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Popüler Safkan Köpek Cinsleri

Tüy bakımı dışında Golden köpeklerinin kulak, göz, ağız, diş ve pati bakımı da ihmal edilmemelidir. Kulak ve göz çevresi her gün nemli bir bezle temizlenmelidir. Ağız ve diş bakımı ise haftada 2-3 kez yapılmalıdır. Ayda bir kez tırnakları kesilmelidir. Pati boşlukları ise dışarıda egzersiz yapmaları sağlandıktan sonra mutlaka kontrol edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.