Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Hasta Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?

Abone Ol 
Hasta Köpek Bakımı Nasıl Olmalı?

Hasta köpek bakımı önemlidir. Köpeğinizin herhangi bir şekilde hasta ya da rahatsız olduğunu görmek sizi üzebilir. Evcil hayvanınız hastaysa ona iyi koşullarda bakmak, iyileşmesini daha da hızlandıracaktır. Ayrıca bu sürecin problemsiz bir şekilde atlatılmasını mümkün kılacaktır.

Hasta Köpek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasta Köpek

Hasta köpek bakımını yaparken şu noktalara özen göstermelisiniz:

Evcil Hayvanınızın İhtiyacı Olan Bakımı Ona Sağlayın

Hasta köpek doğal olarak kendisini temiz tutacak enerjiye sahip olmaz. Büyük olasılıkla tüm gün bitkin bir şekilde dinlenir. Bu süreçte hayvanın temizliği aksatılmamalıdır. Böyle dönemlerde hayvanın temiz kalmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Köpek kuru şampuanlar kullanarak evcil hayvanınızın temizliğini yapabilirsiniz. Kaliteli köpek tarağı ile tüylerini fırçalayabilirsiniz. Köpek diş fırçası yardımı ile ağız ve diş bakımını yerine getirebilirsiniz. Tırnaklar uzamış ise köpek tırnak makası ile tırnakları kırpabilirsiniz. Ayrıca köpek göz ve kulak bakımı da aksatılmamalıdır. Uygun ürünler kullanılarak köpeğin gözleri ve kulakları temizlenmelidir.

Köpeğinizin Banyo ve Temizlik İhtiyaçlarını Giderin

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak evcil dostunuzun banyo alışkanlıklarını o hastayken de takip etmek sizin görevinizdir. Bu zorlu süreçte köpeğiniz tuvalete gidemeyecek kadar yorgun olacaktır. Bundan dolayı hasta olduğu günlerde köpek yatağı her gün değiştirilmesi gerekebilir. Öte yandan hayvanın vücudunda dışkı ve idrar olması muhtemeldir. Bu yüzden vücudunu her gün günde iki defa temizlemelisiniz. Alternatif olarak çiş pedi kullanarak, hastalık döneminde bu probleme kolay bir çözüm üretebilirsiniz. Kapalı tuvalet de iş görecektir.

Evcil Hayvanı Aktif Olmaya Teşvik Edin

Hasta köpek bakımında en önemli detaylardan biri de budur. Köpeğiniz hasta olduğunda tüm gün dinlenmeye meyillidir. Aslında hareketsiz kalması onun sağlığı açısından kötüdür. Köpeğinizin durumu uygunsa onu hareket etmeye teşvik etmelisiniz. Köpeğiniz tüm günü dinlenerek geçirdiğinde yatak yarası geliştirme ihtimali biraz fazladır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Köpek İhtiyaç Listesi

Oyun Süresi Kısıtlanmalı

Köpeğinizin dinlenerek geçirdiği süre ile oyun oynayarak geçirdiği süre arasında bir denge olmalıdır. Dışarıda çok uzun süre oynamaya istekli köpekler de vardır. Ancak oyun süresi abartılmamalıdır. Mesela köpeğinizin ateşi var ise dışarıda koşmaktan kaçınmalıdır. Çünkü terlemek ve soğuk hava, ateşini daha da kötüleştirebilmektedir.

Evcil Hayvanınızın Beslenmesine Özen Göstermelisiniz

Normal dönemde olduğu gibi hasta köpek bakımında da beslenme konusu son derece önemlidir. Köpeğin kolayca sağlığına kavuşması için kaliteli beslenmesi gerekmektedir. Bu sebeple de besin bileşenleri açısından tam ve dengeli olan mamalar köpeğe yedirilmelidir. Köpeğin iştahı yok ise yaş köpek mamaları tercih edilebilir. Köpeğinizin her zaman temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.