Kedi, Köpek ve Evcil Hayvan Blogu – zoo.com.tr

Köpekler Badem Yiyebilir mi?

Abone Ol 
Köpekler Badem Yiyebilir mi?

Köpekler badem yiyebilir mi sorusunun yanıtı pek çok insan tarafından merak edilir. Özellikle de köpek sahipleri, evcil dostlarına badem sunma konusunda kararsız kalabiliyorlar. Öyleyse köpekler badem yer mi? İşte detaylar!

Köpekler Badem Yiyebilir mi? Yiyemez mi?

Köpekler Badem Yiyebilir mi

Köpekler badem yiyebilir mi sorusunun cevabı araştırılıyor. Badem, insanlar için doyurucu ve besleyici bir atıştırmalık olarak kabul edilir. Ancak köpek dostlarımız için toksik olmasa da onlar için güvenli bir yiyecek değildir. Uzmanlar, bademin köpeklerden uzak tutulması gerektiğini söylüyorlar.

Üzüm ve soğan gibi bazı insan yiyeceklerinin aksine badem, köpekler için toksik değil. Fakat bazı sebeplerden dolayı köpeklere badem verilmemesi gerekiyor. Köpeklerin bademdeki proteinleri gerektiği gibi sindiremedikleri biliniyor. Aşırı badem tüketimi köpeklerde aşırı kusma, gaz, ishal ve iştah kaybına yol açabilir.

Köpeklerin temel beslenmesi köpek maması olmalıdır. Köpeğe atıştırmalık vermek gerektiğinde ise köpek ödül mamaları iyi bir seçimdir. Bademin yüksek yağ içeriği bulunur. Bu durum köpekler için bir diğer endişe kaynağıdır. Yağlı gıdaların tüketimi, köpeklerde mide rahatsızlığına, pankreatite, şişkinliğe neden olabilir. Daha ciddi komplikasyonlar da görülebilir. Pankreatit sonucunda ise pankreas iltihabı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi durumlar yaşanabilir. Hatta daha ciddi vakalarda organ yetmezliği bile görülebilir.

Köpekler badem yiyebilir mi diyenler için diğer önemli hususlardan bahsedelim: Bir köpeğin bademleri çiğnemeden yutması halinde bademler, boğazda ya da ince bağırsakta sıkışıp boğulmaya veya bağırsak tıkanmasına sebebiyet verebilir. Bu risk, diş sorunları bulunan köpeklerde ve küçük ırk köpeklerde daha yaygın olmaktadır.

Bademler çoğunlukla tuz ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılır. Bu tür maddeler ise köpeğin sağlığını riske atabilir. Hatta soğan, çikolata ve sarımsak gibi bileşenler, köpekler için toksiktir. Dolayısıyla soslu ve çeşnili bademler köpeğe kesinlikle verilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yavru Köpekler Ne Zaman Yıkanmalı?

Badem köpekler için toksik olmamaktadır. Bu nedenle de badem zehirlenmesi nadir görülür. Ancak soslu ve çeşnili bademler, köpeğin zehirlenme sorunu yaşamasına neden olabilir. Evcil hayvan sahipleri, köpeklerine badem yedirmemeliler. Bunun yanı sıra dikkatli olmalılar. Köpek kendi başına badem tüketebilir ve bunun sonucunda da çok çeşitli sağlık riskleri meydana gelebilir. Evde bademi köpeğin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmek önem arz eder. Olası bir sağlık sorununda ise veterinerden destek almak gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.